Constructie cos centrala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • semka
    Incepator
    • 11.mar.2009
    • 31

    Constructie cos centrala

    Salutare la toata lumea si va cer ajutorul ptr lamurire constructie cos centrala pe lemne si carbuni , in speta un viadrus de 35 Kw ( am o suprafata de cca 300 m cubi casa are un singur perete exterior ) si anume ideal ar fi elementele de la Dedeman din samota dar as dubla pretul centralei si m=am orientat la elemente cos de la KEBE cu 32x32x25 cm interiorul de 25 cm in diametru . Intrebarea mea este daca ar fi ceva probleme la acest cos tinand cont de faptul ca acesta va fi construit prin interiorul centralei si va trece prin pod dupa care va strapunge acoperisul. Sunt aceste elemente bune ptr cos ? Stima !!
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6868

    #2
    Răspuns la: Constructie cos centrala

    De ce nu optati pt inox dublu izolat , este mult mai usor si mai rezistent .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • semka
      Incepator
      • 11.mar.2009
      • 31

      #3
      Răspuns la: Constructie cos centrala

      Sunt f scumpe si dublez pretul centralei .. Deci nu se justifica o asa cheltuiala ..

      Comentariu

      • gmtiby
        Living Legend
        • 24.oct.2008
        • 1192

        #4
        Răspuns la: Constructie cos centrala

        Postat în original de semka
        Sunt f scumpe si dublez pretul centralei .. Deci nu se justifica o asa cheltuiala ..
        Salut,
        Si eu am avut o centrala Viadrus, de 30 kw, lemne si carbuni, am folosit aceste elemente pentru cos : http://www.dedeman.ro/ro/termice/sob...a-str-220.html dar luate de la Hornbach ( a nu se considera reclama ) am facut o fundatie foarte solida, in rest aceste elemente sunt foarte bune, ti le recomand, nu conteaza de unde le ei, doar ca diametru int sa fie mai mare putin decat doametrul cosului centralei, pentru un tiraj bun. Eu am avut la centrala diametru 160 si caramizile pt cos cu diametru de 180. La tine e posibil ca diametru sa fie de 180 sau tot de 160. Bafta si sa ne tii la curent. Ai grija, aceste elemente sunt grele, dar si rezistente, eu as merge pe aceasta varianta, fata de ce ai ales tu. Am avut si gura de vizitare, dar nu aveam decat putina funingine, tineam centrala in temp de peste 70 gr... cu exceptia faptului cand a fost sotia odata singura si a tinut-o in 92 gr... instalatie din ppr, si surprinzator merge si acum dupa 6 ani.

        Bafta la lucrare, centrala este foarte buna.

        Comentariu

        • cheluakame
          Living Legend
          • 27.oct.2012
          • 2394

          #5
          Răspuns la: Constructie cos centrala

          Cos inox izolat sau cos ceramic multistrat.

          Sunt mai scumpe, dar rezista in timp.

          Diametrul interior al cosului nu l-as face mai mare de 160-170 mm (16-17 cm).
          iTermice --- Sursa ta de caldura

          Comentariu

          • semka
            Incepator
            • 11.mar.2009
            • 31

            #6
            Răspuns la: Constructie cos centrala

            Caramida de samota de forma patrata cu interior patrat de 20 cm este ok ptr constructie cos ?

            Comentariu

            • cheluakame
              Living Legend
              • 27.oct.2012
              • 2394

              #7
              Răspuns la: Constructie cos centrala

              Postat în original de semka
              Caramida de samota de forma patrata cu interior patrat de 20 cm este ok ptr constructie cos ?
              Nu, diametrul interior este prea mare, si "masivitatea" cosului il face greu de exploatat. Un astfel de cos trebuie incalzit ~30 minute la temperaturi de 200*C (pentru ca suprafata interioara a peretilor sa depaseasca punctul de roua), si apoi "trecut" pe utilizare nominala (in care temperatura gazelor nu scada sub 120-130*).

              Dupa cum am spus, eu recomand cosul de inox in principal, fiind usor de montat, are inertie termica scazuta si este rezistent.

              O varianta mai buna (adica mai rezistenta) a acestuia fiind cosurile multistrat cu tub de samota la interior, izolatie din vata bazaltica si manta de beton pentru protectie la exterior.
              Ultima editare de cheluakame; 31.oct.2016, 22:27.
              iTermice --- Sursa ta de caldura

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3606

                #8
                Răspuns la: Constructie cos centrala

                Postat în original de semka
                ... m-am orientat la elemente cos de la KEBE cu 32x32x25 cm interiorul de 25 cm in diametru . Intrebarea mea este daca ar fi ceva probleme la acest cos tinand cont de faptul ca acesta va fi construit prin interiorul centralei si va trece prin pod dupa care va strapunge acoperisul.
                In gama de produse ale firmei respective gasiti si elemente de cos cu diametrul interior de 180mm.

                Comentariu

                • semka
                  Incepator
                  • 11.mar.2009
                  • 31

                  #9
                  Răspuns la: Constructie cos centrala

                  Nu imi prezinta totusi incredere aceste caramizi , sunt prea subtitiri in perete , m-am hotarat , acum astept parerile voastre si in spcial al cunascatorilor cu privire la alegerea corecta a diametrului la interior necesar ptr o centrala de 35-40 KW . Deci http://www.dedeman.ro/craiova/termic...0-ptr-cos.html sau
                  http://www.dedeman.ro/craiova/termic...a-str-220.html . Stima !

                  Comentariu

                  • cheluakame
                    Living Legend
                    • 27.oct.2012
                    • 2394

                    #10
                    Răspuns la: Constructie cos centrala

                    Postat în original de semka
                    Nu imi prezinta totusi incredere aceste caramizi , sunt prea subtitiri in perete , m-am hotarat , acum astept parerile voastre si in spcial al cunascatorilor cu privire la alegerea corecta a diametrului la interior necesar ptr o centrala de 35-40 KW . Deci http://www.dedeman.ro/craiova/termic...0-ptr-cos.html sau
                    http://www.dedeman.ro/craiova/termic...a-str-220.html . Stima !
                    Sunt si eu curios, oare chiar nu va suna ciudat denumirea de "anvelopa exterioara pentru cos" fata de "cos fum"?

                    Si daca punem la calcul, pretul unui ml de astfel de cos ajunge la ~200 ron (cu tot cu adeziv, fundatie, ranforsari), in timp ce un cos de fum din inox, ce-i drept neizolat, dar complet echipat are un cost de doar 110 ron/ml ...
                    iTermice --- Sursa ta de caldura

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3606

                      #11
                      Răspuns la: Răspuns la: Constructie cos centrala

                      Postat în original de cheluakame
                      Sunt si eu curios, oare chiar nu va suna ciudat denumirea de "anvelopa exterioara pentru cos" fata de "cos fum"?

                      Si daca punem la calcul, pretul unui ml de astfel de cos ajunge la ~200 ron (cu tot cu adeziv, fundatie, ranforsari), in timp ce un cos de fum din inox, ce-i drept neizolat, dar complet echipat are un cost de doar 110 ron/ml ...
                      Si unul izolat? De cate ori se multiplica suma?
                      Ne place sau nu exista diverse variante constructive, cos de inox, cos de otel, cos ceramic etc.
                      Din toate variantele, cosurile de inox cred ca sunt cele mai putin intalnite in rezidential daca este sa ma uit pe teren, la diversele case.

                      Comentariu

                      • cheluakame
                        Living Legend
                        • 27.oct.2012
                        • 2394

                        #12
                        Răspuns la: Constructie cos centrala

                        Există, însă la o centrală unde poți oricând "să o scapi" la peste 200*C pe coș, ori unde poți umple coșul de gudron datorită exploatarii greșite, nu voi recomanda niciodată variante ieftine si nesigure.
                        iTermice --- Sursa ta de caldura

                        Comentariu

                        Procesare...