Instalatie electrica prin plinta parchet

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • CosminDB
    Incepator
    • 21.apr.2017
    • 3

    Instalatie electrica prin plinta parchet

    Buna ziua,

    Se da apartamentul din imaginea atașată, cu pereti majoritar din beton armat, la care dorește înlocuirea totală a circuitelor de prize. Cele actuale sunt de aluminiu Intenc. Pe iluminat o sa rămână circuitele existente.

    Pentru a evita spart, gălăgie, mizerie etc, ne gândim la o instalatie "aparenta", cu cablu 3x2.5 CYYF prin plinte de parchet de genul acesta: http://mesterucasei.com/cum-se-fac-l...stem-de-prize/. Acum, la tipul exact de plinta si doze de aparat inca nu m-am fixat pe ceva anume, inca sunt in faza de documentare.

    Alta varianta ar fi sa folosesc asa ceva numai la dormitor si sufragerie, unde estetica este mai critica, si sa merg cu pat cablu normal in celelalte zone, ceva variante mai rotunjite totusi.

    Ca aparate o sa am:
    - masina de spalat pe hol 1 cu circuit separat sig. 16A
    - cuptor electric 2037W in bucatarie cu circuit separat sig. tot de 16?
    - deocamdata nu am AC dar as prevede si pt acesta circuit separat cu 16A in sufragerie
    Restul o sa decida electricianul, dar la aceste aspecte o sa insist daca e ok ce am gandit?...

    Cat de sigura este oare o astfel de instalatie prin plinta in caz de inundatii, socuri mecanice etc.? Oare as putea proteja suplimentar pe sub plinta si cu tub pvc?

    Multumesc!
    Fișiere Atașate
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Răspuns la: Instalatie electrica prin plinta parchet?

    Instalatia este sigura atata timp cat nu supraincarcati circuitele. Tineti cont ca in plinta conductoarele sunt foarte apropiate si mai multe circuite de curenti mari nu este voie sa aveti in aceeasi plinta din cauza incalzirii. Dar cum cuptorul electric nu este in sufragerie sau dormitor unde puneti aerul conditionat nu cred ca nu gasiti un traseu separat in care conductorii acestor circuite sa nu mearga in paralel pe distante mari.
    La cuptorul electric de puterea respectiva puteti merge chiar si pe 10A protectie.
    Ac-ul si masina de spalat sunt ok cu 16A.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • raducu_ilie
      Living Legend
      • 10.apr.2008
      • 1043

      #3
      Răspuns la: Instalatie electrica prin plinta parchet?

      Este ok ca si idee dar ca si realizare cu CYYF o sa va cam chinuiti. Exista sistem de pat cablu special gandit pentru asa ceva dar de la firme ca: Legrand, Obo, etc. De asemenea, trebuie sa va ganditi exact pe unde treceti cu circuitele si ce este posibil sa va apara in viitor in instalatia electrica. Daca o ganditi cum trebuie si folositi protectiile adecvate nu o sa aveti probleme. Bafta!
      Sanatate maxima si efort minim!

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1382

        #4
        Răspuns la: Instalatie electrica prin plinta parchet?

        De asemenea luati in calcul trecerile pe la usi si alte deschideri, deoarece am intilnit situatii in care in timp s-au miscat, erau luate in picioare, la aspirat tot scapau coltarele, etc. Din punct de vedere electric probabil nu veti avea probleme dar din alte puncte e discutabil. Find vb. de beton de bloc, cu orcare posibil executant veti vorbi vi se va spune ca e o instalatie excelenta dar judecind la rece, e cam o semiimprovizatie. Dispunind de scule profi de taiat canale in beton de bloc, scule care nu fac balamucul de care vb. , imi e usor sa afirm aceasta, probabil ca daca as fi un electrician care nu are freze pt beton as imbratisa si eu varianta pat cablu sau poate nu, depinde cit asa fi de pretentios. Pe vremuri, cind nu dispuneam de scule performante, tot nu puneam pat cablu, foloseam ce tuburi erau si unde nu erau, mergeam pe la imbinarea placilor, unde e umplutura si e usor de facut canal.
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        • raducu_ilie
          Living Legend
          • 10.apr.2008
          • 1043

          #5
          Răspuns la: Instalatie electrica prin plinta parchet?

          Cand se poate folosi varianta clasica se foloseste dar aici omul specifica ca nu doreste asa ceva. Instalatia nu este "improvizata" deoarece o sa aiba circuitele direct, o sa existe prize si tablou si nu o sa fie niste conductoare de care sa iti agati eventuali consumatori. Cel putin asa ar trebui gandit. Dupa parerea mea este mai pretentios de realizat o instalatie de genul acesta decat una care este ingropata deoarece partea estetica este una care o sa conteze mai mult. E adevarat ca o sa se foloseasca mai mult cablu decat la varianta clasica dar rezultatul final este important. Bafta!
          Sanatate maxima si efort minim!

          Comentariu

          • CosminDB
            Incepator
            • 21.apr.2017
            • 3

            #6
            Răspuns la: Instalatie electrica prin plinta parchet?

            Multumesc pentru raspunsuri!

            Si eu as fi preferat varianta cu tub ingropat, dar am urmatoarele consideratii:
            - 2 electricienti diferiti cu care am discutat vor sa sparga canalele cu ciocan rotopercutor, nu detin freza. Tuburi nu exista absolut deloc pe niciun circuit.
            - oricum trebuie sa schimb parchetul laminat si plintele aferente in sufragerie si dormitor - in restul apartamentului este destul de bun pt. moment
            - fostii proprietari au mai renovat la un moment dat. Peretii sunt drepti, tencuiala buna, lavabila data. Zugravul imi spune ca daca fac canale, indiferent de cat de bine lucreaza el la repararea acestora, dupa revopsire se vor vedea urmele canalelor. Ar trebui sa refaca oarecum in integime toti peretii unde s-a canelat.

            @Raducu, m-am gandit si eu ca se va lucra greu cu CYYF, este destul de inflexibil.

            Eu as folosi plinta asta, http://harmonyhomedecor.ro/plinta-di...-2-5-m/150.htm, si doar in dormitor si sufragerie. Am probleme insa cu gasirea dozelor de aparat pt. ea (cel putin pt. moment, de luni o sa dau cateva telefoane sa vad ce pot gasi). Nu pun mai mult de 3 doze / camera. Pentru a nu risca desprinderea acesteia, sau a colturilor, de suportul care vine pe perete si expunerea cablului, din loc in loc ii pot da cate un punct de adeziv.

            Pe holuri, balcon si bucatarie pot merge cu pat cablu semirotund, ceva de la Kopos, Comtec etc, aplicat pe perete la inaltime si vopsit in culoarea peretelui. Trecerea de la pat la plinta ma gandeam asa: merg cu patul cablu pe hol, cobor pe langa usa pana la nivelul plintei, strapung peretele si trec cu o bucata de teava pvc in sufragerie, intr-o doza de ramificatie cu rating IP mai mare, ingropata in spatele plintei si de aici plec cu cablul in plinta. Pentru sufragerie si balcon plec spre dreapta, pentru hol mic si dormitor trec pe sub pragul usii pe peretele din stanga.

            PS. Voi pune un diferential inainte de sigurante, dar oare nu o sa am probleme cu acesta din cauza iluminatului care o sa ramana pe aluminiul vechi? Sau sau pun diferential doar pe circuitele noi de prize?

            PPS. Daca zic aberatii, spuneti-mi... Nu sunt electrician, nu am studii in domeniu, doar ceva inclinatie spre electrica si electronica.
            Ultima editare de CosminDB; 23.apr.2017, 12:27.

            Comentariu

            • raducu_ilie
              Living Legend
              • 10.apr.2008
              • 1043

              #7
              Răspuns la: Instalatie electrica prin plinta parchet?

              Da, plinta selectata este ok.
              Solutii pentru aparataj si implicit doze sunt atat de la Legrand, Hager, Gewiss cat si de la producatorii ceilalti.
              Este ok diferentialul doar ptr circuitele noi.
              Bafta!
              Sanatate maxima si efort minim!

              Comentariu

              • GeorgeTrisina
                Membru marcant
                • 27.sep.2012
                • 748

                #8
                Răspuns la: Instalatie electrica prin plinta parchet?

                Postat în original de CosminDB
                Buna ziua,

                Se da apartamentul din imaginea atașată, cu pereti majoritar din beton armat, la care dorește înlocuirea totală a circuitelor de prize. Cele actuale sunt de aluminiu Intenc. Pe iluminat o sa rămână circuitele existente.

                Pentru a evita spart, gălăgie, mizerie etc, ne gândim la o instalatie "aparenta", cu cablu 3x2.5 CYYF prin plinte de parchet de genul acesta: http://mesterucasei.com/cum-se-fac-l...stem-de-prize/. Acum, la tipul exact de plinta si doze de aparat inca nu m-am fixat pe ceva anume, inca sunt in faza de documentare.

                Alta varianta ar fi sa folosesc asa ceva numai la dormitor si sufragerie, unde estetica este mai critica, si sa merg cu pat cablu normal in celelalte zone, ceva variante mai rotunjite totusi.

                Ca aparate o sa am:
                - masina de spalat pe hol 1 cu circuit separat sig. 16A
                - cuptor electric 2037W in bucatarie cu circuit separat sig. tot de 16?
                - deocamdata nu am AC dar as prevede si pt acesta circuit separat cu 16A in sufragerie
                Restul o sa decida electricianul, dar la aceste aspecte o sa insist daca e ok ce am gandit?...

                Cat de sigura este oare o astfel de instalatie prin plinta in caz de inundatii, socuri mecanice etc.? Oare as putea proteja suplimentar pe sub plinta si cu tub pvc?

                Multumesc!
                Hmm.. ce am vazut pe link-ul ala e o mizerie de instalatie. Ce se intampla daca: dai cu mopul pe parchet si intra apa in priza? oxideaza contactii sau... Doamne fereste se lasa cu accidente. Ori pui diferentiale pe circuitul respectiv, ori pui priza ceva mai sus (min. 15cm)

                Comentariu

                • raducu_ilie
                  Living Legend
                  • 10.apr.2008
                  • 1043

                  #9
                  Răspuns la: Instalatie electrica prin plinta parchet?

                  In sistemul respectiv contactele de la priza sunt la cca 6 cm de sol. Trebuie sa ai un mop plin de apa care sa resuseasca asa ceva. Ramaii la un diferentialpe fiecare circuit si totul va fi ok.
                  Sanatate maxima si efort minim!

                  Comentariu

                  • CosminDB
                    Incepator
                    • 21.apr.2017
                    • 3

                    #10
                    Răspuns la: Instalatie electrica prin plinta parchet?

                    Diferential plus prize cu protectie plus sotia spala parchetul cu o laveta pusa pe un maner special, low profile sa zic asa...

                    Comentariu

                    • GeorgeTrisina
                      Membru marcant
                      • 27.sep.2012
                      • 748

                      #11
                      Răspuns la: Instalatie electrica prin plinta parchet?

                      Postat în original de CosminDB
                      Diferential plus prize cu protectie plus sotia spala parchetul cu o laveta pusa pe un maner special, low profile sa zic asa...
                      Totusi zic eu ca priza e prea jos.
                      Ca sa nu mai lungim vorba, deschide normativul I7/2011 la pag. 112 si vezi art.5.4.25
                      "In camere de locuit prizele se monteaza la distanta mai mare de 10cm fata de pardoseala finita"

                      Comentariu

                      • mbostangiu
                        Membru Marcant
                        • 31.dec.2011
                        • 594

                        #12
                        Răspuns la: Instalatie electrica prin plinta parchet

                        Nici eu nu vad cu ochi buni aceasta solutie tehnica. Poate este de luat in considerare atunci cand tocmai ai terminat de zugravit si-ti dai seama ca trebuia sa mai duci un cablu de net in camera baiatului (vorba reclamei). Pentru circuite de curenti tari eu votez pentru contra deoarece:
                        1. Nu este spatiu suficient in plinta pentru mai multe circuite
                        2. Nu cred ca plinta ofera protectie mecanica suficienta
                        3. Prizele nu se monteaza atat de aproape de podea
                        4. Electricianul din mine zice NU! si eu respect instinctele lui chiar daca a baut cateva beri ...
                        “Quality means doing it right when no one is looking.”

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1687

                          #13
                          Răspuns la: Instalatie electrica prin plinta parchet

                          Domnule mbostangiu,
                          Păcat că în acest forum nu se pot da „laicuri” la mesaje...
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • Consultant electrice
                            Moderator
                            • 08.nov.2005
                            • 3240

                            #14
                            Răspuns la: Instalatie electrica prin plinta parchet

                            Depinde cine exploateaza instalatia, lasand la o parte problemele de ordin tehnic in realizarea solutiei.

                            Protectia mecanica si pozitionarea prizelor - dpdv al regulilor nu este corect, mai ales ca instalatie principala. Pe de alta parte un prelungitor intins pe jos cum avem multi dintre noi prin casa e mai putin protejat mecanic si prizele tot pe jos stau insa se presupune cel putin teoretic ca prelungitorul este o instalatie temporara.
                            Curentul nu iarta!

                            Comentariu

                            • Negulescu Corneliu
                              Membru Marcant
                              • 27.iun.2004
                              • 846

                              #15
                              Răspuns la: Instalatie electrica prin plinta parchet

                              Postat în original de Cherubino
                              Domnule mbostangiu,
                              Păcat că în acest forum nu se pot da „laicuri” la mesaje...
                              'Ai dă capu' lu' mine !!! Am citit mai in graba, asa e viata acum, pe repede inainte, si am inteles "lăcuiri". Am crezut ca nu ma (mai) duce mintea, nu ma prind ce e cu lăcuirea mesajelor. Cand colo era vorba de "like"-uri. Macar sa fi fost scris "laikuri"...
                              Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                              Comentariu

                              Procesare...