Modificare perete bloc

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • florin2121
    Incepator
    • 19.iun.2017
    • 3

    Modificare perete bloc

    Salut. am o camara pe hol cu doi pereti armati, o debara deasupra si as vrea sa tai un perete (cu aprobari/autorizatii) ca sa pot pune un frigider si masina de spalat langa. trebuie taiat un perete pentru ca altfel se va strica frigiderul, nu mai are racire corespunzatoare. peretele nu face parte din structura de rezistenta a blocului (bloc facut din placi armate si sudate). as vrea sa stiu daca pot sa ma incumet sa-l tai singur cu doar un flex(125mm) si disc diamantat (continuu), in bucati mici, usor de manipulat. peretele are sub 10cm grosime, probabil 7-8cm. vecinul de sub mine a daramat ambii pereti cu multi ani in urma, dar cu barosul... si nu vreau sa procedez la fel.
    ce ziceti? am sanse?
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1382

    #2
    Răspuns la: taiere beton armat

    Cu flexul de 125 nu prea deoarece poti taia cam 3cm adincime. Eventual tai cu cel de 125mm dupa care vii cu unul de 230 pe aceiasi taietura si o adincesti la 7cm (atita intra maxim pinza de 230) Apoi in taietura pe care ai facut-o dai citeva gauri de 5 sa spunem, pt ghidare si vii si pe cealalta parte si tai. Poate reusesti si cu cel de 125 daca ai sansa ca plasa de armare sa fie nu mai adinca de 3cm si sa o tai. Daca reusesti sa tai plasa de armare si sa ii dai taieturi pe ambele parti,o sa il poti fringe cu un levier solid.
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

    Comentariu

    • florin2121
      Incepator
      • 19.iun.2017
      • 3

      #3
      Răspuns la: Modificare perete bloc

      multumesc. deci ar trebui sa iau un flex de 230mm...

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1382

        #4
        Răspuns la: Modificare perete bloc

        Postat în original de florin2121
        multumesc. deci ar trebui sa iau un flex de 230mm...
        Si un disc diamantat bunicel, betonul de bloc e chiar tare Si adapteaza un sistem de aspirare praf la flex, sa mai preiei din praf, sau fa un cort din folie in zona in care lucrezi,iar masca de praf si ochelarii trebuie neaparat sa ii porti.
        Ultima editare de Temelye; 22.iun.2017, 09:13.
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        • dmih
          Membru Marcant
          • 05.feb.2007
          • 632

          #5
          Răspuns la: Modificare perete bloc

          Postat în original de florin2121
          multumesc. deci ar trebui sa iau un flex de 230mm...
          Nu merita sa cumperi un flex asa mare doar pentru asta. Mai bine il inchiriezi. La magazinele de bricolaj au astfel de servicii.

          Comentariu

          • Temelye
            Living Legend
            • 23.apr.2014
            • 1382

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: Modificare perete bloc

            Postat în original de dmih
            Nu merita sa cumperi un flex asa mare doar pentru asta. Mai bine il inchiriezi. La magazinele de bricolaj au astfel de servicii.
            Corect. De obicei au scule de firma iar pretul e chiar rezonabil. Ar mai fi varianta sa inchiriati freza de 230 cu tot cu aspirator, dar pretul e sensibil mai mare iar discul diamantat nu e inclus. In cazul ca inchiriati freza, asigurati-va prima data ca discul diamantat ce il aveti taie in betonul ce vreti sa il decupati, in ideea sa nu va pomeniti ca dati degeaba banii pe inchiriat freza si aspirator
            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

            Comentariu

            • lmacsen
              Membru
              • 26.sep.2015
              • 298

              #7
              Răspuns la: Modificare perete bloc

              Am auzit ca cer garantii considerabile. Sa ai asta in vedere, sa nu te duci cu 100 lei in buzunar ca inchiriezi scula .

              Comentariu

              • Temelye
                Living Legend
                • 23.apr.2014
                • 1382

                #8
                Răspuns la: Modificare perete bloc

                Sau poate cea mai ieftina si simpla varianta ar fi sa cauti pe cineva care face asta si are scule dedicate sa ti-l taie. Nu stiu preturile in Constanta dar in Timisoara cred ca ar costa undeva la 250-300 lei. Numai pe disc dai mai mult de atit( e drept ramii cu el). Daca chemii pe cineva, stabileste clar in ce conditii iti poate taia (deoarece unii spun putin praf,cu scule gen drujba de la firma,putinul acesta insemnind sa faci dupa curat de iti vine rau) Sunt care au scule anume si nu fac praf deloc.
                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                Comentariu

                • florin2121
                  Incepator
                  • 19.iun.2017
                  • 3

                  #9
                  Răspuns la: Modificare perete bloc

                  Temelye " in Timisoara cred ca ar costa undeva la 250-300 lei" super pret. chiar se merita. dar nu stiu daca am sa gasesc si in Constanta. sincer nici nu am cautat pentru ca la astfel de servicii apeleaza firmele...si pentru decupari mai mari, nu doar pentru 50cmx200cm. multumesc

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6865

                    #10
                    Răspuns la: Modificare perete bloc

                    NU merita sa inchiriezi scule pt ca nu ti le inchiriaza nimeni la " ora " ci la minim 12 ore plus ca pretul de inchiriere si garantia care trebuie lasata pt scula este super exagerata . De jumatate de bani cumperi o scula buna si-ti faci treaba . Sfatul meu este sa iei un ciocan demolator ( ieftin pe care il vei vinde dupa lucrare si-ti vei scoate si de acolo ceva banuti ) sa sfarmi betonul din perete si cu flexul din dotare sa tai armatura care se va ivi . In 4 ore esti gata , doar trebuie sa bagi molozul in saci si sa-i duci la tomberon .
                    Ultima editare de coby; 24.iun.2017, 00:22.
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    Procesare...