Centrala termica (Gaz) + Cos fum

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • testerr
    Incepator
    • 08.aug.2018
    • 6

    Centrala termica (Gaz) + Cos fum

    Am o casa P+E in constructie la stadiul caramida + geamuri/usi. Pozitia/constructia in sine a fost facuta de asa natura ca nu am cum sa ies cu evacuarea gazelor in mod clasic prin perete spre exterior ( "camera tecnica" este pozitionata central la parter) si a venit cineva cu ideea de a face un cos de fum.

    Intrebarea mea este, se poate construi orice cos de fum clasic (caramida) sau necesita ceva mai deosebit (cos proportionat la puterea centralei, etans din metal, cu aspiratia pentru centrala separat etc. etc.). Pentru a ajunge deasupra nivelului acoperisului inaltimea totala a cosului va fi undeva la 7m.

    Centrala va fi un Viessmann pe condensare, inca nu am un model anume in cap.

    Astept sfaturile voastre, multumesc.
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Răspuns la: Centrala termica (Gaz) + Cos fum

    Nu ai cum , si nici gaz nu ai voie acolo .
    Pune un desen .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • testerr
      Incepator
      • 08.aug.2018
      • 6

      #3
      Răspuns la: Centrala termica (Gaz) + Cos fum

      Salut,

      Nu am acces acuma la planul casei asa ca atasez ceva mai simplu.
      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Plan.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	35,2 KB 
ID:	631171

      In camera tecnica (cu rosu) pot construi cos / amplasa centrala doar pe zona cu roz, in fata camerei este deja boiler / hidrofor si alte acareturi.

      Comentariu

      • testerr
        Incepator
        • 08.aug.2018
        • 6

        #4
        Răspuns la: Centrala termica (Gaz) + Cos fum

        Am uitat sa precizez.. ca sa ies direct prin perete sunt 4.5 m ( lungimea camerei) si deasupra acestor 2 camera la etaj e terasa.

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #5
          Răspuns la: Centrala termica (Gaz) + Cos fum

          camera nu are geam ?
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • testerr
            Incepator
            • 08.aug.2018
            • 6

            #6
            Răspuns la: Centrala termica (Gaz) + Cos fum

            Nu, doar usa catre garaj.
            Daca e neaparata nevoie sa zicem ca se poate monta un geam..

            Comentariu

            • testerr
              Incepator
              • 08.aug.2018
              • 6

              #7
              Răspuns la: Centrala termica (Gaz) + Cos fum

              Revin la intrebarea initiala: Se poate construi orice cos de fum clasic sau necesita ceva mai deosebit (cos proportionat la puterea centralei, etans din metal, cu aspiratia pentru centrala separat etc. etc.)..

              Restul sunt detalii, ca e voie ca nu e voie in locatia aleasa ca trebuie vopsit mov etc etc.

              Comentariu

              • tymotyman
                Membru Marcant
                • 01.nov.2009
                • 572

                #8
                Răspuns la: Centrala termica (Gaz) + Cos fum

                Ar fi variante insa majoritatea instalatorilor nu au habar sau fac cu sume foarte mari. Nu stiu cele cu condensație cum sunt dar in schema de montaj la centrala mea avea si posibilitatea folosirii a 2 coșuri,unul fum unul aspirație. Sau daca aveți terasa deasupra se găsesc coșuri cu străpungere plafon si pălărie antiploaie.

                Comentariu

                • testerr
                  Incepator
                  • 08.aug.2018
                  • 6

                  #9
                  Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica (Gaz) + Cos fum

                  Da mersi de confirmare.

                  Pana si la Schiedel pe site scrie la cosuri ca vin intr-o gama larga de tipodimensiuni si pentru o functionare optima a sursei de incalzire precum si un consum redus de combustibili este foarte importanta corelarea focarului cu elementele e racordare si cosul de fum, de aceea este necesara o dimensionare corecta a diametrului interior util al cosului.

                  Da cum se face asta e ca un fel de cutia pandorei.

                  Am dat mai multe mailuri la firme si in general ce primesc inapoi ca raspuns e: "Iti trebuie cosu xxx la xxx suma" si atat...a, era sa uit "tva inclus si transport gratis"

                  Nimeni nu ma intreaba ce inaltime am eu nevoie...ce fel de centrala am, ce putere are...

                  Comentariu

                  • tymotyman
                    Membru Marcant
                    • 01.nov.2009
                    • 572

                    #10
                    Răspuns la: Centrala termica (Gaz) + Cos fum

                    Stiu ca in cartea tehnica a fiecarei centrale scrie lungimea maxima ca cosului cu diferite variante.De asemenea cand creste lungimea se adauga anumite diafragme care reduc diametrul cosului,ma gandesc ca ele cresc viteza fumului evacuat pentru lungimea mai mare.

                    Comentariu

                    Procesare...