Miros urat si perete patat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Vlad2018
    Incepator
    • 03.sep.2018
    • 4

    Miros urat si perete patat

    Buna ziua,

    Am o problema foarte mare cu biroul de la servici.
    Totul a inceput acum in vara dupa sezonul de ploi. A inceput sa miroasa foarte urat in birou. Pe jos era mocheste pusa direct peste beton. Peretii erau acoperiti cu un lambriu de cca 1-1,5 m inaltime.
    Pentru ca la mine in birou este trafic destul de mare, am zic ca mochete o fi ramas umeda si s-a imputit. Am zis ca o scot afara si sa o spal, dar cand am scos-o afara era plina de mucegai pe dedesupt. am dus-o direct la gunoi. apoi am obervat ca dupa un dulap metalic, ca lambriul era putin curbat si am tras afara o placa de lambriu, cand surpriza, perete era umed si cazuse din tencuiala si venea si un miros urat de acolo. Atunci am realizat ca e mai complicat decat doar miros de mocheta.
    Am dat tot lambriul jos, iar acolo peretele a fost acoperit cu huma. Peretele a fost curatat de huma, iar tipul care a facut toata operatia,a zis ca mai bine da cu adeziv si apoi cu tinci. zis si facut dar acum dupa 3 zile, cand s-a uscat totul peretii s-au inverzit/ingalbenit pe alocuri si miroase foarte urat acolo unde este patat. am atasat si niste poze.
    Ce sa fac? nici daca aerisesc nu scap de miros. Oare sa fie de la huma? sa nu se fi curatat bine huma acolo unde au iesit petele? Miroase de nu poti sta acolo!
    Fișiere Atașate
  • tymotyman
    Membru Marcant
    • 01.nov.2009
    • 572

    #2
    Răspuns la: miros urat si perete patat

    Înainte de aplicarea adezivului trebuia lăsat sa se usuce si apoi aplicata o soluție antimucegai apoi iar sa se usuce si la sfârșit o vopsea antimucegai.Din ce îmi dau seama mucegaiul a ieșit la exterior din cauza umidități din materialele folosite

    Comentariu

    • Vlad2018
      Incepator
      • 03.sep.2018
      • 4

      #3
      Răspuns la: miros urat si perete patat

      deci acum ar trebui sa stric tot si sa o iau de la inceput?

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15019

        #4
        Răspuns la: Miros urat si perete patat

        In afara de huma, un material sensibil la apa si ce tine de finisaje, trebuie discutat despre sursa de apa/umezeala.
        De unde poate sa provina umezeala care a afectat lambriul si mocheta?
        Haideti sa ne povestiti despre modul de realizare a acelor suprafete, despre ce constructie vorbim, alte detalii care sa ne duca la solutionarea problemei si pe care dvs. le stiti de la fata locului.

        Comentariu

        • Vlad2018
          Incepator
          • 03.sep.2018
          • 4

          #5
          Răspuns la: Miros urat si perete patat

          Pai prea multe detalii nu stiu sa dau. Camera are 2 pereti exterior, 2 interiori. Unul din peretele interior da spre hol iar celalalt spre o alta camera. Intradevar, umezeala peretelui s-a produs din cauza faptului ca soclul era crapat si probabil ca s-a infiltrat apa pe acolo. Dar petele acelea apar pe toti cei 4 pereti. Iar pe mocheta, din cate am inteles, dupa au turnat betonul, nu au lasat sa se uste suficient si probabil ca mocheta a tras umezeala de acolo... cred! Geamul este deschis, la fel si usa... si miroase f urat, mai ales daca mirosi mai aproape de acele pete... groaznic. Nici nu vreau sa ma gandesc cu ar mirosi daca ar fi inchis! Nu stiu ce sa fac.. zicea cineva sa dau cu clor... nu stiu!

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15019

            #6
            Răspuns la: Miros urat si perete patat

            Inainte de toate, asigurati-va ca suprafetele sunt uscate. Lasati geamurile pentru ventilare permanenta.
            Dupa ce sunteti sigur ca este totul uscat, incercati sa aplicati un nou strat de lavabila, unul singur. Poate se rezolva asa, fara alt deranj.

            Comentariu

            • tymotyman
              Membru Marcant
              • 01.nov.2009
              • 572

              #7
              Răspuns la: Miros urat si perete patat

              De obicei cand iese galbeneala asa din lavabila inca un strat nu rezolva(puteti incerca totusi) . sunt pete gen rugina,negreala cos de fum ,mucegai. Astfel de pete se astupa doar cu vopsea pe baza de solvent si apoi un strat de lavabila.Camerele nu au fost destul de uscate cand ati inceput sa locuiti in ele. posibil de la acele ploi a urcat umezeala de la exterior prin pereti ,dar avand lambriu nu a avut cum sa se ventileze.Daca nu aveti jgheaburi sau alee langa casa faceti le.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15019

                #8
                Răspuns la: Miros urat si perete patat

                Depinde de natura petelor. Un strat de amorsa prealabila ajuta, uneori, la acoperirea mai usoara a petelor.

                Comentariu

                • Vlad2018
                  Incepator
                  • 03.sep.2018
                  • 4

                  #9
                  Răspuns la: Miros urat si perete patat

                  am spalat cu clor toata zona cu pete, apoi am lasat sa se usuce, apoi am dat cu o salutie antimucegai. dupa ce s-a uscat, am dat cu lavabila. acum, astept sa vad daca mai miroase urat si daca se mai vad pete. dar in mare, dupa ce am dat cu clor si s-a uscat, au cam disparut petele.

                  Comentariu

                  • danielH
                    Incepator
                    • 21.oct.2015
                    • 22

                    #10
                    Răspuns la: Miros urat si perete patat

                    uneori petele pot aparea si dupa aplicarea unui strat de glet pentru ca e posibil sa fi trecut rugina din fierul beton. Incercati cu benzi de fibra de stica, sunt sub forma de role. Se aplica un strat de glet, apoi banda si iar un strat subtire de glet, dar sigur gasiti tutoriale pe net. Faceti acest lucru abia dupa ce va asigurati ca totul este perfect uscat si eventual ati identificat si sursa umezelii. Aplicati apoi o lavabila cu permeabilitate la vapori Duraziv, Aeria Gold...

                    Comentariu

                    Procesare...