Condens pereti

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • elisabeta
    Incepator
    • 20.nov.2006
    • 15

    Condens pereti

    Sunt proprietara unei case cu 2 camere( casa este destul de mica ca si suprafata-aprox 35 mp) cu pereti de 30 cm, izolata la exterior cu polistiren de 5mm.Am o problema cu peretii interiori in sensul ca la colturi transpira si se face mucegai.Parchetul este umed(parca ar fi roua).O parte din tevile de caldura nu sunt trase pe jos ci pe sus si am sesizat ca pe portiunea unde se gasesc tevile jos, peretele este uscat si nu traspira dar de la o distanta de 20 cm se simte deja umezeala.As dori daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns la aceasta problema!
    Este o solutie mutarea tevilor de caldura jos ?
    Ella
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6877

    #2
    Transpiratia peretilor se datoreaza umiditati excesive din casa. Acesta condenseaza pe o zona mai rece in comparatie cu celelalte suprafete.
    Chiar daca mutati distributia instalatiei de incalzire pe jos zona mai rece o sa fie sus, la colturile peretilor, la marginea ferestrelor etc.

    De folos ar fi sa masurati nivelul de umiditate din casa si sa eliminati sursa de unde provine excesul de umiditate.
    Cu stima.

    Comentariu

    • elisabeta
      Incepator
      • 20.nov.2006
      • 15

      #3
      Banuiesc ca umiditatea se masoara cu hidrometrul!Care este valoarea normala?De unde ar putea sa provina umiditatea? Si la inceputul iernii trecute am avut aceasta problema! am dat jos tencuiala -pana la caramida si era uscata,stalpul de beton la fel uscat.Am curatat cu o solutie antimugecai,am tencuit si am zugravit cu o lavabila anticondens.Nu a mai facut mucegai insa acum a aparut din nou!
      Ella

      Comentariu

      • TDJ
        Living Legend
        • 10.apr.2006
        • 2397

        #4
        Intre 45-65% nivelul de umiditate masurat cu higrometrul, este unul normal. Peste 70% apare condensul pe suprafetele reci.

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6877

          #5
          Umiditatea relativa a aerului din casele noastre trebuie sa fie in jurul valorii de 50% (pentru o anumita temperatura, avand 0% umiditate relativa aerul este complet uscat, iar la 100% aerul este complet saturat adica orice surplus de apa in aer conduce la aparitia condensului).

          Umiditatea relativa se masoara cu ajutorul unui higrometru.
          Cu stima.

          Comentariu

          • mironescu
            Incepator
            • 04.iul.2006
            • 82

            #6
            Cred ca umiditatea vine de la peretii proaspat tencuiti. Va mai trece un timp pana cand peretii se vor usca si condensul va dispare.

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6877

              #7
              Postat în original de mironescu
              Cred ca umiditatea vine de la peretii proaspat tencuiti. Va mai trece un timp pana cand peretii se vor usca si condensul va dispare.
              Nu cred deoarece doamna Elisabeta a avut probleme cu umezeala si inainte de a tencui.
              Daca nu ma insel cred ca sunt si gemuri termopan montate.
              Cu stima.

              Comentariu

              • elisabeta
                Incepator
                • 20.nov.2006
                • 15

                #8
                Postat în original de MaistrulMax
                Postat în original de mironescu
                Cred ca umiditatea vine de la peretii proaspat tencuiti. Va mai trece un timp pana cand peretii se vor usca si condensul va dispare.
                Nu cred deoarece doamna Elisabeta a avut probleme cu umezeala si inainte de a tencui.
                Daca nu ma insel cred ca sunt si gemuri termopan montate.
                Da , am geamuri termopan montate ! Poate fi aceasta cauza?Un deumidificator ar putea rezolva situatia ?
                Ella

                Comentariu

                • Maestrul Max
                  Living Legend
                  • 28.iul.2006
                  • 6877

                  #9
                  Ar rezolva problema, dar sa nu ne grabim.

                  Cateva intrebari:
                  Aerisiti des camerele ?
                  Aveti plante (flori) de apartament ?
                  Dimineata este mult condens pe geamuri ?
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  • Ghitaoprea
                    Membru
                    • 24.mai.2006
                    • 132

                    #10
                    umezeala in pereti

                    Puteti sa ne spuneti daca aveti ruperea capilaritatii intre fundatie si pereti ?
                    Adica acel strat izolator ce se toarna sau se monteaza pe fundatie inainte de ridicarea peretilor?
                    In ce mod aveti efectuata hidroizolarea dusumelei?
                    Daca aveti ruperea capilaritatii efectuata si nu aveti o hidroizolare corespunzatoare la dusumea umezeala se poate infiltra in pereti de la dusumea daca sapa este turnata mai sus de stratul izolator mai sus mentionat.

                    Comentariu

                    • elisabeta
                      Incepator
                      • 20.nov.2006
                      • 15

                      #11
                      Re: umezeala in pereti

                      Postat în original de Ghitaoprea
                      Puteti sa ne spuneti daca aveti ruperea capilaritatii intre fundatie si pereti ?
                      Adica acel strat izolator ce se toarna sau se monteaza pe fundatie inainte de ridicarea peretilor?
                      In ce mod aveti efectuata hidroizolarea dusumelei?
                      Daca aveti ruperea capilaritatii efectuata si nu aveti o hidroizolare corespunzatoare la dusumea umezeala se poate infiltra in pereti de la dusumea daca sapa este turnata mai sus de stratul izolator mai sus mentionat.
                      Din cate cunosc eu(casa am cumparat-o) nu este acel strat izolator.Este parchet laminat care este montat pe sapa, cu acel burete subtire izolator.
                      Ella

                      Comentariu

                      • elisabeta
                        Incepator
                        • 20.nov.2006
                        • 15

                        #12
                        Postat în original de MaistrulMax
                        Ar rezolva problema, dar sa nu ne grabim.

                        Cateva intrebari:
                        Aerisiti des camerele ?
                        Aveti plante (flori) de apartament ?
                        Dimineata este mult condens pe geamuri ?
                        Nu aerisesc foarte des(acum iarna) deaorece am copil mic;nu am plante de apartament.Nu este mult condens pe geamuri-cel de la bucatarie mai face condens si dimineata dar si atunci cand gatesc.Sunt putin transpirate pe margini,pe partea de jos!
                        Ella

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6877

                          #13
                          O casa izolata cu polistiren pe exterior si avand ferestre termopan este "ermetica". Aerisirea incaperilor este foarte necesara deoarece vapori de apa nu au unde sa migreze si condenseaza pe o suprafata mai rece.
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          • elisabeta
                            Incepator
                            • 20.nov.2006
                            • 15

                            #14
                            Postat în original de MaistrulMax
                            O casa izolata cu polistiren pe exterior si avand ferestre termopan este "ermetica". Aerisirea incaperilor este foarte necesara deoarece vapori de apa nu au unde sa migreze si condenseaza pe o suprafata mai rece.
                            Va multumesc pentru raspuns!
                            Sa inteleg ca tot ceea ce pot face este sa aerisesc?Doar atat?Un aparat de aer conditionat care are inclus si un deumidificator m-ar ajuta sau ar fi mai bun un deumidificator separat?
                            Ella

                            Comentariu

                            • Maestrul Max
                              Living Legend
                              • 28.iul.2006
                              • 6877

                              #15
                              Am incercat sa solutionam problema dumneavoastra gandindu-ma si la partea financiara.

                              Un dezumidificator sau un aparat de aer conditionat cu dezumidificator ar mentine in limite optime umiditatea relativa. E foarte bun, insa si costa.
                              Cu stima.

                              Comentariu

                              Procesare...