yobit eobot freewallet bgogo digifinex wp fastest cache wp super cache
Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Construire gratar - schite, sfaturi, poze si multe altele

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Buna ziua! Am terminat si eu gratarul. As dori sa intreb pe cei care au mai facut cu ce au impermeabilizat caramida,al meu este expus la intemperii!

Comentariu

• Postat în original de tymotyman Vezi post
      Buna ziua! Am terminat si eu gratarul. As dori sa intreb pe cei care au mai facut cu ce au impermeabilizat caramida,al meu este expus la intemperii!
      N-ai terminat nimic , ca nu este ok . Ce faci cu ala , " grataresti " ciocanul ???? ( asa se vede in poza ! )
      Gratarul este gata cind il prezinti cu ceva la perpelit ! Da , frumos , facut cu tot ce trebuie , sa te bucuri de el . Cu impregnatul este mai dificil . eu am incercat tot felul de solutii si toate parca sint apa chioara . la ce am construit acum , o cismea , am folosit toate nebuniile si degeaba .
      Ramin la ideea ca cea mai ok ramine apa de sticla .
      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20190616_133237.jpg 
Afișări:	171 
Mărime:	312,1 KB 
ID:	674218
      Instalatii verificari-revizii gaze

Comentariu

As dori sa intreb pe cei care au mai facut cu ce au impermeabilizat caramida,al meu este expus la intemperii!
        Am folosit o solutie de apa + aracet D3. Prima mana cu mai putin aracet, a doua mana, aplicata umed pe umed, cu ceva mai mult aracet. In loc de aracet se poate folosi Ceresit CC83.

Comentariu

• Multumesc de sfaturi. Ciocanul e de fapt un ciocanel si din cate stiu si "ciocanelele "sunt sunt bune pe gratar! Nu era gata gratarul,am dat comanda se se faca din innox fi 8.

Comentariu

... am dat comanda se se faca din innox fi 8.
            Cam cat va costa si ce dimensiuni are?

Comentariu

• Nu pot sa va spun exact,bara se cumpara la bucata din magazinele de bricolaj si le sudeaza cineva la atelier. are cam 60x60

Comentariu

• Buna ziua, doresc sa construiesc un gratar, 5m lungime, unde doresc sa am gratarul, o plita de fonta, o mica afumatoare si o chiuveta + 1 banc de lucru. Blatul pentru banc va fi din marmura ( probabil neagra ).
                vreau ca gratarul sa arate cat mai modern.
                Daca ma puteti ajuta cu o schita.

Comentariu

• Am gasit varianta ideala de gratar pentru mine.
                  intrebarea este, cum scot fumul de la plita, gratar si cuptor pe acelasi horn?

Comentariu

• Prin 3 canale de fum prevazute cu cate un obturator or cosul de fum il faceti cu camera impartita in 3.

Comentariu

• Nu prea inteleg exact cum e cu obturatorul sau cu camera impartita in 3.

Comentariu

• Obturatorul are rolul de a inchide sau deschite un canal de fum, deci pentru plita va trebuie un canal de fum si obturatorul respectiv, pentru cuptor la fel idem pentru gratar. Cosul de fum cu camera impartita ar arata asa:

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	cos fum.JPG 
Afișări:	270 
Mărime:	102,9 KB 
ID:	676386

Comentariu

• Postat în original de higheaven Vezi post
                          Răspuns la: Construire gratar - schite, sfaturi, poze si multe altele

buna
                          Am citit toate paginile acestui topic.
                          Ce ma nedumireste sunt laudele exagerate a celor ce cu mandrie posteaza poze cu propriile gratare afumate.

[ATTACH=CONFIG]100401[/ATTACH]

Astfel, cred ca am reusit sa identific care sunt cele 4 principii de evitare a dieselgate.

1 sa nu faci foc
                          2 cosul inaltime si diametru
                          3 aerisirea vetrei cu gauri sau nu, buza de protectie jar sau nu
                          4 inaintarea boltei
                          5 pragul de fum

Poate unul sau mai multi binevoitori pot sa ne lamureasca punctual. Multumiri

Comentariu

Procesare...
                          X
                          sigla BRAT