Construire gratar - schite, sfaturi, poze si multe altele

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • bambucea
    Membru Marcant
    • 13.iun.2014
    • 313

    Răspuns la: Răspuns la: Construire gratar - schite, sfaturi, poze si multe altele

    Postat în original de emanuelguzu
    nici in cataloage nu ati vazut asa horn..si ma criticati pe mine... cum am spus,deveniti caraghiosi meserie invatata pe internet si practica pe site-uri de socializare...
    In pricipiu, omul se diferentiaza fata de animale datorita inteligentei de care dispune.

    Comentariu

    • emanuelguzu
      Living Legend
      • 30.oct.2013
      • 1000

      Răspuns la: Construire gratar - schite, sfaturi, poze si multe altele

      acelea nu sunt defecte de executie, ar trebui completat cu o bucatica de 5 mm?,o jumatate de cm..?i ar fi o buleala,oameni au vazut asa ceva doar in poze..si isi dau si ei cu parerea,caci la meserie sunt cu -0 la critici +10, eu doar am atras atentia fara nici o intentie,sunt proprietate mea si au drept de autor.

      Comentariu

      • bambucea
        Membru Marcant
        • 13.iun.2014
        • 313

        Răspuns la: Construire gratar - schite, sfaturi, poze si multe altele

        Postat în original de emanuelguzu
        acelea nu sunt defecte de executie, ar trebui completat cu o bucatica de 5 mm?,o jumatate de cm..?i ar fi o buleala,oameni au vazut asa ceva doar in poze..si isi dau si ei cu parerea,caci la meserie sunt cu -0 la critici +10, eu doar am atras atentia fara nici o intentie,sunt proprietate mea si au drept de autor.
        Se putea taia din fiecare caramida .

        Comentariu

        • provilla
          Membru Marcant
          • 23.mar.2010
          • 682

          Răspuns la: Construire gratar - schite, sfaturi, poze si multe altele

          Postat în original de emanuelguzu
          acelea nu sunt defecte de executie, ar trebui completat cu o bucatica de 5 mm?,o jumatate de cm..?i ar fi o buleala,oameni au vazut asa ceva doar in poze..si isi dau si ei cu parerea,caci la meserie sunt cu -0 la critici +10, eu doar am atras atentia fara nici o intentie,sunt proprietate mea si au drept de autor.
          nu e prima data cand iti zic , esti ridicolllll !!!! ,


          imi parere rau de tine , e posibil sa fii baiat bun , .....
          Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

          Comentariu

          • emanuelguzu
            Living Legend
            • 30.oct.2013
            • 1000

            Răspuns la: Construire gratar - schite, sfaturi, poze si multe altele

            Postat în original de bambucea
            Se putea taia din fiecare caramida .
            -0 ,daca nu cunosti intreabai pe colegi tai daca se poate taia din caramida

            Postat în original de provilla
            nu e prima data cand iti zic , esti ridicolllll !!!! ,

            imi parere rau de tine , e posibil sa fii baiat bun , .....
            cum din pozele de executie ai gasit sa critici una care era in plina desfasurare?nu ai vazut si hornul terminat si curat? ce idee sa imi fac despre tine? esti instigator sau nu?

            Comentariu

            • intransingentul
              Membru Marcant
              • 26.iul.2012
              • 996

              Răspuns la: Construire gratar - schite, sfaturi, poze si multe altele

              Postat în original de emanuelguzu
              -0 ,daca nu cunosti intreabai pe colegi tai daca se poate taia din caramida
              Caramida nu se poate taia?
              De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

              Comentariu

              • provilla
                Membru Marcant
                • 23.mar.2010
                • 682

                Răspuns la: Construire gratar - schite, sfaturi, poze si multe altele

                Postat în original de emanuelguzu
                cum din pozele de executie ai gasit sa critici una care era in plina desfasurare?nu ai vazut si hornul terminat si curat? ce idee sa imi fac despre tine? esti instigator sau nu?

                imi parere rau ca eu sunt instigator si tu om bun , constructor perfect si om care recunoaste o greseala facuta fara sa fie remarcata .



                un profesionst se cunoaste dupa cum isi face curatene in santier .


                si inca ceva , pentru luna august daca esti asa bun cum zici am la iasi un garag cu o oranjerie la un loc de construit ....... e o lucrare frumoasa la cineva care stie constructii si ce inseamna bani si timp ,


                daca vrei poti da un pret in particular .
                Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

                Comentariu

                • intransingentul
                  Membru Marcant
                  • 26.iul.2012
                  • 996

                  Răspuns la: Răspuns la: Construire gratar - schite, sfaturi, poze si multe altele

                  Postat în original de emanuelguzu
                  nici in cataloage nu ati vazut asa horn..si ma criticati pe mine... cum am spus,deveniti caraghiosi meserie invatata pe internet si practica pe site-uri de socializare...
                  Te crezi prea destept.
                  Pamintul nu se invarte in jurul tau.
                  De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                  Comentariu

                  • emanuelguzu
                    Living Legend
                    • 30.oct.2013
                    • 1000

                    Răspuns la: Construire gratar - schite, sfaturi, poze si multe altele

                    si nu se vede curatenia..sau vezi numai ce vrei? esti imposibil,am observat cu ce oameni am de a face...renunt ca aveti o problema grava,daca eu sunt un constructor bun,cu ce va deranjaza pe voi?ar trebui sa invatati ceva nu sa criticati,stati fara grija ca nu va ia nimeni painea de la gura,sunt prea multi constructori biciclisti in Romania,nu vreau sa va fac concurenta,deci renunt,imi pare rau ca nu vreti sa invatati ceva...
                    caramida se poate taia,dar nu si in cazul acesta,cand aveti raspusul de ce nu se poate taia caramida aparenta in cazul unui horn ca acesta o sa am o bucurie ca ati invat ceva din postarile mele.

                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	18092013432.jpg 
Afișări:	1029 
Mărime:	282,7 KB 
ID:	617165

                    Comentariu

                    • intransingentul
                      Membru Marcant
                      • 26.iul.2012
                      • 996

                      Răspuns la: Răspuns la: Construire gratar - schite, sfaturi, poze si multe altele

                      Postat în original de emanuelguzu
                      si nu se vede curatenia..sau vezi numai ce vrei? esti imposibil,am observat cu ce oameni am de a face...renunt ca aveti o problema grava,daca eu sunt un constructor bun,cu ce va deranjaza pe voi?ar trebui sa invatati ceva nu sa criticati,stati fara grija ca nu va ia nimeni painea de la gura,sunt prea multi constructori biciclisti in Romania,nu vreau sa va fac concurenta,deci renunt,imi pare rau ca nu vreti sa invatati ceva...
                      caramida se poate taia,dar nu si in cazul acesta,cand aveti raspusul de ce nu se poate taia caramida aparenta in cazul unui horn ca acesta o sa am o bucurie ca ati invat ceva din postarile mele.
                      De nu se taie caramida aparenta?
                      De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                      Comentariu

                      • provilla
                        Membru Marcant
                        • 23.mar.2010
                        • 682

                        Răspuns la: Construire gratar - schite, sfaturi, poze si multe altele

                        caramida nu se taie decat in jumatate , imaite sa fie zidita se fac cateva exercitii la rece sa se stabileasca calibrarea ......... ne ivartim in jurul unei prostii cu prosti , sincer dam apa la moara la o discutie off topic , si oml care o alimenteaza nu este decat un instigator ........
                        Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

                        Comentariu

                        • emanuelguzu
                          Living Legend
                          • 30.oct.2013
                          • 1000

                          Răspuns la: Construire gratar - schite, sfaturi, poze si multe altele

                          Postat în original de provilla
                          caramida nu se taie decat in jumatate , imaite sa fie zidita se fac cateva exercitii la rece sa se stabileasca calibrarea ......... ne ivartim in jurul unei prostii cu prosti , sincer dam apa la moara la o discutie off topic , si oml care o alimenteaza nu este decat un instigator ........
                          bravo,asa este,trecem la alta faza: cuptor de paine,pizza...si alte delicatese ,realizat tot de mine... doar idei constructive domnule provila astept din partea dumneavoastra.

                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	23012013250.jpg 
Afișări:	1391 
Mărime:	170,3 KB 
ID:	617179 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	23012013251.jpg 
Afișări:	1351 
Mărime:	156,7 KB 
ID:	617180 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	23012013252.jpg 
Afișări:	1385 
Mărime:	184,8 KB 
ID:	617181

                          Comentariu

                          • bogdanfnf`
                            Membru Marcant
                            • 26.dec.2007
                            • 629

                            Răspuns la: Construire gratar - schite, sfaturi, poze si multe altele

                            Si aici s-a ajuns la o varza totala pe langa subiect !

                            PS: ce legatura are acoperisul si hornul cu subiectul din acest topic ???????

                            Sunt satul sa stau sa parcurg pagini intregi de aberatii si certuri fara continut !
                            Punct !

                            Comentariu

                            • provilla
                              Membru Marcant
                              • 23.mar.2010
                              • 682

                              Răspuns la: Răspuns la: Construire gratar - schite, sfaturi, poze si multe altele

                              Postat în original de emanuelguzu
                              bravo,asa este,trecem la alta faza: cuptor de paine,pizza...si alte delicatese ,realizat tot de mine... doar idei constructive domnule provila astept din partea dumneavoastra.
                              interesant , o combinatie intre traditional si futurist ..... destul de masiv , dar cred ca este foarte eficient .

                              ar fi frumos sa pui poze cu toate etapele ..... pare a fi mai altfel


                              pare un cuptor din maroc ........ nu sunt obisnuit cu formele si dimensiunile astea , trebuie neaparat sa ne arati cum este cuptorul la interior
                              Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

                              Comentariu

                              • emanuelguzu
                                Living Legend
                                • 30.oct.2013
                                • 1000

                                Răspuns la: Construire gratar - schite, sfaturi, poze si multe altele

                                din pacate deocamdata nu am poze la interior,am luat legatura cu clientul..dar vine abia in august in concediu,deci pana in august nu pot sa va prezint poze de la interior,pot sa va spun raspund la intrebari daca sunteti interesati de acest cuptor,zidaria este din caramida plina arsa de 5-7 cm grosime montata de doua randuri,materialul folosit la zidarie este ipsos,finisajul este facuta tot cu ipsos (partea de sus)restul este piatra bruta la partea de jos zidita cu mortar si finisata cu ipsos,coama aceea este hornul,cuptorul se incalzeste cu lemne doar in fata...dupa ce ajunge la temperatura dorita se scoate cenusa si bagam delicatesele...clientul e bucatar...am sa va prezint si poze cu cuptorul gata finisat cu o vopsea speciala..nu chiar speciala caci exisa si la noi in Romania..o vopsea ce se aplica cu gletiera,nu stiu cum se numeste in Romania.

                                Comentariu

                                Procesare...