Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Construire beci

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Răspuns la: Construire beci

Postat în original de gerula2006 Vezi post
    1. daca merg pe 40x20 cum sa pun lateralele scarii? Pe cant?
    Da.
    2. treptele sa le sudez intre laterale sau pe ele? cam la ce distanta?
    Sudati treptele intre cele doua laterale. Distanta interax dintre trepte este de 330 mm.

Comentariu

Răspuns la: Construire beci

Multumesc!
      Am mers pe 40x20x3 cu trepte de 35 cm sudate pe cant. A iesit foarte bine!

Comentariu

Răspuns la: Răspuns la: Construire beci

Postat în original de gerula2006 Vezi post
        Am mers pe 40x20x3 cu trepte de 35 cm sudate pe cant. A iesit foarte bine!
        Sa vedem si noi lucrarea. Poate mai sunt utilizatori interesati de subiect.

Comentariu

Buna ziua, doresc sa construiesc un beci 4x4m cam la 2.1 inaltime din boltari de beton, cu hidroizolatie pe exterior, iar deasupra o placa de 15cm. Peste beci se va construi un foisor ulterior.
          Cam la ce costuri ajung materialele pentru un beci de genul? Manopera nu ma intereseaza ca si costuri deocamdata.
          Multumesc!

Comentariu

Postat în original de Ursu Florin Vezi post
            ....doresc sa construiesc un beci din boltari de beton,
            Boltarii din beton au o alta utilizare, nu puteti sa faceti peretii beciului din acei boltari.

Comentariu

Recomandati sa fac peretii beciului din beton?

Comentariu

Recomandati sa fac peretii beciului din beton?
                Da, deobicei asa se face ca sa reziste la presiunea pamantului.

Comentariu

Imi este cam imposibil sa il fac din beton. Nu are cifa pe unde sa intre si nu stiu daca gasesc pompa cu brat de 45-50m..

Comentariu

Imi este cam imposibil sa il fac din beton. Nu are cifa pe unde sa intre si nu stiu daca gasesc pompa cu brat de 45-50m..
                    Pompa poate fi cu furtun, atasata betonierei.
                    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

Community Manager MC

Comentariu

• Beciul o sa fie facut din boltari de beton pentru zidarie, stalpi de beton din 2 in m. Adica stalpii de pe colturi si pe fiecare latura cate un stalp la mijloc. Centura de beton peste zidarie + placa de beton deasupra.

Comentariu

• Postat în original de Ursu Florin Vezi post
                        Beciul o sa fie facut din boltari de beton
                        Peretii trebuie sa reziste la presiunea laterala a pamantului, zidaria din boltari nu este suficient de rezistenta la aceasta presiune.

Comentariu

• Postat în original de Ursu Florin Vezi post
                          Beciul o sa fie facut din boltari de beton pentru zidarie, stalpi de beton din 2 in m. Adica stalpii de pe colturi si pe fiecare latura cate un stalp la mijloc. Centura de beton peste zidarie + placa de beton deasupra.
                          Salut! Ursu Florin pana la urma ai facut beciul? L-ai facut din boltari? Imi poti da cateva detalii despre cum a iesit?

Comentariu

Procesare...
                          X