Producere pavele

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • 1024
    Membru
    • 20.sep.2008
    • 172

    nu am poza , dar am sa fac.....masa nu este a mea , am imprumutat-o.
    gabi

    Comentariu

    • tudorgab
      Incepator
      • 07.mai.2009
      • 12

      Cu ce ungi matritele? Ca mie tot cu bule imi ies. Am facut vreo 25mp si tot nu imi ies perfecte.

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12202

        Postat în original de tudorgab
        Cu ce ungi matritele? Ca mie tot cu bule imi ies. Am facut vreo 25mp si tot nu imi ies perfecte.
        Banuiesc ca va iese ca in poza ...
        Matritele se ung cu decofrol . Din pacate tot ce-am incercat , unul era cu indicatia ca se poate turna imediat , se comporta aiurea . Pt rezultate bune a trebuit ca stropirea formelor sa o facem , cu pompa de stropit , ca un abur , deci nu naclaite sau udate apoi puse cu fata in jos la scurs min o zi . La unele forme daca nu s-a scurs bine decofrolul a trebuit sa le stergem cu o cirpa . Va dati seama ca in conditiile acestea productivitatea este aproape 0...

        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	pavele_ok_508.jpg 
Afișări:	6138 
Mărime:	46,8 KB 
ID:	572540 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	pavele__457.jpg 
Afișări:	6167 
Mărime:	95,3 KB 
ID:	572541
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • tudorgab
          Incepator
          • 07.mai.2009
          • 12

          Asa arata ale mele. Nu gasesc in Vrancea Decofrol. De unde il luati si cat va costa.
          Poza

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6452

            Postat în original de tudorgab
            Poza
            http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=12485
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • tudorgab
              Incepator
              • 07.mai.2009
              • 12

              Au acele imperfectiuni. La unele nu am avut, dar la altele...
              Ce tip de decofrol folositi? OKO sau WA?

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2_274.jpg 
Afișări:	5701 
Mărime:	34,3 KB 
ID:	572552 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1_556.jpg 
Afișări:	5648 
Mărime:	44,1 KB 
ID:	572553

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12202

                momentan acesta :

                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	decofrol_161.jpg 
Afișări:	5641 
Mărime:	58,9 KB 
ID:	572560
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • francmasonul
                  Incepator
                  • 18.iun.2009
                  • 7

                  Postat în original de pratmin
                  Ok, dar ramane intre noi
                  Experienta pe care o am, tehnologia si reteta sunt date obtinute in curtea proprie, dupa vre-o trei luni de incercari. Am incercat sa obtin direct de la cineva aceste lucruri, dar din pacate sunt secrete si nimeni nu le da complete sau corecte.
                  Poze nu am aici, dar voi incerca sa aduc cateva pentru a le posta.
                  Tehnologia:
                  - masa vibratoare (executata simplu, cu un motor la 220V, dimensiuni ~2mx1m, posibilitate productie ~20mp pe zi.
                  - betoniera 130l
                  - vase de amestec/depozitare beton - 10-20l/buc.
                  - adiment/plastefieant pentru inghet/dezghet.
                  - pigment (oxid de fier) import direct (am preturi de importator)
                  - matrite - eu am 7 modele, cate 2-9mp din fiecare model
                  - nisip si pietris de balastiera (spalat).
                  - decofrol (inca mai lucrez la concentratia optima, sau schimb furnizorul)

                  Tehnologia nu este foarte bine pusa la punct; acum am probleme cu sarea care iese din pavaj dupa montaj, dupe ce acestea se uda si apoi se usuca. Pavelele devin albe din cauza sarii si nu stiu de la ce ingredient se intampla acest lucru. Poate cineva ma poate ajuta si pe mine....

                  In ceea ce priveste reteta, am ajuns la un amestec format din:
                  Stratul de uzura:
                  - 1 parte ciment
                  - 2 parti nisip
                  - apa - in functie de umiditatea nisipului - trebuie sa fie o pasta ca smantana.
                  - pigment daca e cazul

                  Stratul de baza:
                  - 1 parte ciment
                  - 1 parte nisip
                  - 2 parti pietris 7-12mm

                  Este realizata de asemenea, dupa incercari facute manual si testare cu masina dupa 25zile. Au o rezistenta sporita fata de cele din magazin.
                  Pentru taiere se folosesc discuri diamantate (muuulte daca se foloseste reteta asta
                  Pentru alte detalii, ma contactati pe PM.
                  Mentionez din nou ca aceasta nu este o reteta brevetata sau standardizata, este doar realizata dupa testari repetate. Anul trecum am executat ~600mp pavaj si totul decurge ok, rezista fara probleme pana acum. Singura problema sunt acele depuneri de sare care acopera cateodata pavajul...


                  In cazul in care mai are si altcineva experienta in acest domeniu, rog sa posteze, sunt sigur ca va iesi ceva bun, trebuie sa fim transparenti si deschisi la discutii.
                  poti sa-mi spui , te rog, cum se poate construi vibromasa?

                  Comentariu

                  • tudorgab
                    Incepator
                    • 07.mai.2009
                    • 12

                    Aceeasi reteta o folosesc si eu, fara plastifianti, stratul de uzura 2 parti nisip una ciment, restul o parte ciment trei parti pietris. La uns si spalat folosesc motorina. Partea nasoala este ca trebuie sa sterg foarte bine matrita inainte de turnare. Daca ramane motorina, pavelele ies cu pori. Folosesc doar oxid rosu.

                    Comentariu

                    • Paollo
                      Incepator
                      • 12.iun.2009
                      • 6

                      Trebuie neaparat motorina? Ulei ars nu ar merge? am zeci de litri si nu am ce face cu el oricum.
                      http://www.invisibleyahoo.ro - Invisible Yahoo Detector | www.hidroizoflex.com - Un material revolutionar in domeniul hidroizolatiilor cu lipire la rece

                      Comentariu

                      • 1024
                        Membru
                        • 20.sep.2008
                        • 172

                        Are cineva idee cum s-ar putea realiza niste sfere ( bile ) din beton , cam de dimensiunea mingii de fotbal ?
                        gabi

                        Comentariu

                        • ecosit
                          Membru
                          • 18.aug.2008
                          • 158

                          pai destul de simplu ar trebui sa fie.
                          Matrita trebuie sa o confectionati din doua semisfere (jumatati de sfera) sa aiba in partea superioara o gura pe unde sa introduceti materialul.
                          Turnati vibrati, si dupa ce decofrati trebuie finisate imbinarile ca sa nu se vada urmele imbinarii cofrajului si partea superioara pe unde ati turnat material.

                          pe scurt asa vad lucrurile, cum se pune in practica poate ca e mai dificil

                          Comentariu

                          • AutoCorect
                            Membru
                            • 20.sep.2007
                            • 285

                            Cei interesati de producerea pavelelor cu piatra pot studia ghidul Dl. Helerea.


                            Comentariu

                            • 1024
                              Membru
                              • 20.sep.2008
                              • 172

                              Postat în original de ecosit.ro
                              pai destul de simplu ar trebui sa fie.
                              Matrita trebuie sa o confectionati din doua semisfere (jumatati de sfera) sa aiba in partea superioara o gura pe unde sa introduceti materialul.
                              Turnati vibrati, si dupa ce decofrati trebuie finisate imbinarile ca sa nu se vada urmele imbinarii cofrajului si partea superioara pe unde ati turnat material.

                              pe scurt asa vad lucrurile, cum se pune in practica poate ca e mai dificil
                              mda!....asta banuiam si eu , dar matrita ? a ?
                              gabi

                              Comentariu

                              • AutoCorect
                                Membru
                                • 20.sep.2007
                                • 285

                                Poate ar merge si altfel, de pilda un cofraj sfera din 2 bucati care se pot rpinde ferm, introducem un balon in sfera si largim gura cu un dispozitiv, turnam beton si asteptam sa se intareasca.

                                Nu stiu sigur daca merge, este o idee doar...

                                Comentariu

                                Procesare...