Producere pavele

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • pitonul
    a răspuns
    Postat în original de kingBuli
    ...
    ... cand o sa renuntati la a mai face pavaje in curte va spun cauza si rezolvarea bineintzeles...

    Lasă un comentariu:


  • kingBuli
    a răspuns
    ...bulele nu sunt din cauza cimentului, sortului de nisip, etc...rezolvarea este simpla numai ca trebuie sa fiti atent "LA TOT PROCESUL" ... cand o sa renuntati la a mai face pavaje in curte va spun cauza si rezolvarea bineintzeles...

    Lasă un comentariu:


  • pitonul
    a răspuns
    pori la uscarea betonului

    Postat în original de shochyma
    ce fel de ciment sa folosesc la pavele eu am dat peste unul rau si nu ma mai scap de porii care ii lasa bulele de aer in rest imi ies super dar am multi pori
    .........
    Eu nu cred ca este neaparat de la ciment ci de la balastru si de la tehnologia de fabricatie. (Oricum betonul trebuie vibrat dupa turnare)
    Totusi verificati :
    Folositi balastru sortat si spalat ? Raportul sort : nisip / pietris 1-3 si 5-7 mm care e ? Folositi apa curata la amestec ? Cat de fluid e amestecul ? Folositi un amestecator mecanic pentru beton ? Respectati o retzeta ? Ce grosime au pavelele dupa turnare ? Crapa cimentul la uscare ? Priza ( intarirea ) e rapida ?

    Daca totusi nu e de la retzeta si tehnologie si viteza de uscare e prea mare ( tinde sa faca priza in 5-10 minute ) folositi un alt ciment cu reactie mai lenta care sa poata fi lucrabil mai mult timp la asezarea in opera fara sa se intareasca iar fluiditatea amestecului sa fie potrivita astfel ca dupa 10-20 sec de vibrare sa nu mai apara bule de aer la suprafata finisata.

    Lasă un comentariu:


  • shochyma
    a răspuns
    ce fel de ciment sa folosesc la pavele eu am dat peste unul rau si nu ma mai scap de porii care ii lasa bulele de aer in rest imi ies super dar am multi pori si nu stiu cum sa ma scap de ei si doar le vibrez de le inebunesc am inceput sub 20 s si am ajuns pana la 1 min si tot dupa decofrare au pori dati-mi o idee va rog care poate sti cu stima ovidiu

    Lasă un comentariu:


  • kingBuli
    a răspuns
    din pacate la noi pretul inca are o importanta covarsitoare in alegerea uneia sau alteia dintre solutii. Ne bucuram daca azi platim un pret mai mic, dar nu ne gandim ca maine vom plati din nou pretul calitatii slabe. In final vom plati mai mult decat daca am fi facut un efort initial mai mare. Cred ca si acesta ar trebui sa fie unul din scopurile forumului...sa promoveze solutii de calitate. Acolo unde calitatea ridicata se intalneste cu pretul scazut jos palaria...

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Postat în original de amper
    De ce pavajele produse in regim propriu vor avea o calitate mult mai proasta?
    Nu se pot utiliza si in regim propriu materiale bune , sau chiar mai bune decat in firmele de productie? Stiti cate compromisuri se fac in majoritatea firmelor pentru a reduce costurile de productie? Stiti cate firme pompoase de fapt au sediul de productie intr-un garaj amarat si castiga licitatii de tot felul ? Domnule maistru Max oamenii mai intra uneori aici pe forum pentru a avea posibilitatea sa invete niste lucruri utile , sa poata avea satisfactia lucrului facut de ei insisi , eu personal daca am nevoie sa cumpar produse finite forumul asta este ultimul loc unde intru.
    Va rog sa nu intelegeti gresit.
    Nu am zis ca cineva nu ar avea capacitatea de a produce ceva de calitate, dimpotriva se poate obtine insa cheltuielile sunt cu mult mai mari pentru o persoana fizica decat pentru o firma.
    Orcine are curajul sa intreprinda ceva merita felicitat, si prin cunostintele noastre nu facem decat sa-i ajutam sa-si perfectioneze afacerea aratand ce, cum, unde trebuie sa intervina pentru a obtine un produs competitiv.

    Lasă un comentariu:


  • pitonul
    a răspuns
    Postat în original de kingBuli
    ........
    Plus diferenta de tehnologie: in curte le faci prin turnare in forme, pe platformele de productie se realizeaza prin vibropresare (in matrite)

    Bafta
    Se poate utiliza si un ciment mai special ( exemplu - vezi cimentul de la turnurile Petronas - ei nu l-au tunat sub presiune ca sa obtina rezistenta aia super ) Totul depinde de cunoastere. Cunoasterea e mama intelepciunii. De ce sa faci rabat de la calitate ?
    Totul e sa vrei sa nu faci rabat , sa ai o tinta "inalta ". De asta zic eu ca oamenii care au experienta si cunoastere trebuie respectati pentru cercetarea si rezultatele lor , pentru munca lor in orice domeniu...
    Pentru pavele , ciment se gaseste. Important e cine il alege si cu ce il combina sa fie buna lucrarea , bineinteles si modul de punere in opera conteaza...

    Lasă un comentariu:


  • kingBuli
    a răspuns
    acele "hartii" sunt obtinute de la organisme acreditate in Romania sa emita acele hartii. Poti cere oricarui producator sa-ti faca dovada calitatii (incercarile le-a scris cineva mai sus). Daca nu ai incredere le poti face chiar tu la un organism independent...
    Pentru a produce pavaje in regim propriu si sa obtii un profit rapid trebuie sa faci compromisuri la materiale (ciment, aditivi, etc)...de aici calitatea slaba a acestor produse...Plus diferenta de tehnologie: in curte le faci prin turnare in forme, pe platformele de productie se realizeaza prin vibropresare (in matrite)

    Bafta

    Lasă un comentariu:


  • pitonul
    a răspuns
    calitate beton pentru pavele

    Postat în original de MaistrulMax
    .........
    Pentru cei care doresc sa produca cateva pavaje pentru uz propriu: este bine de stiut dinainta ca produsele respective vor avea o calitate cu mai slaba decat produsele originale, si atunci apare intrebarea : merita sa mai investesti in ceva care nu va fi de calitate ?
    Pana la urma ce inseamna calitatea pavelelor?
    Rezistenta la abraziune sarcina si soc si exfoliere, aspect arhitectural , rezistenta culoare , rezistenta produsului in timp la factori agresivi ca inghet , ploi acide , s.a.m.d.
    Producatorul licentiat si autorizat pentru vanzare trebuie sa demonstreze aceste cerinte si un organism independent recunoscut, sa-l certifice.
    Cei care vor si se pricep la materiale pot face experiente acasa. Treaba lor cand vor ajunge la calitate. Totusi le recomand ca inainte de producerea la scara mai mare a pavelelor sa faca niste teste de calitate cu mai multe materiale ce pot fi folosite , care sa le dea increderea ca nu-si risipesc timpul si banii degeaba. Calitatea unui beton pentru scopul propus este motto-ul. Succes si curaj pentru cei care vor sa munceasca !

    Lasă un comentariu:


  • amper
    a răspuns
    De ce pavajele produse in regim propriu vor avea o calitate mult mai proasta?
    Nu se pot utiliza si in regim propriu materiale bune , sau chiar mai bune decat in firmele de productie? Stiti cate compromisuri se fac in majoritatea firmelor pentru a reduce costurile de productie? Stiti cate firme pompoase de fapt au sediul de productie intr-un garaj amarat si castiga licitatii de tot felul ? Domnule maistru Max oamenii mai intra uneori aici pe forum pentru a avea posibilitatea sa invete niste lucruri utile , sa poata avea satisfactia lucrului facut de ei insisi , eu personal daca am nevoie sa cumpar produse finite forumul asta este ultimul loc unde intru.

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Vedeti tocmai acele hartii le dau dreptul sa-si vinda produsele. Despre calitatea produselor vandute, aveti dreptate, ramine de discutat.

    Lasă un comentariu:


  • amper
    a răspuns
    Postat în original de MaistrulMax
    Eu ii dau dreptate domnului kingBuli deoarece incerca sa atraga atentia celor care doresc sa cumpere dale de pavaj sa nu cumpere decat de la producatorii omlogati care detin tehnologia si licenta necesara fabricarii pavajelor.
    Eu nu cred ca este nimeni pe acest topic care sa doreasca cumpararea de pavele. Exista o multime de firme care au toata hartogaria necesara si cu toate acestea fac marfa proasta. Dealtfel in Ro majoritatea hartiilor se fac doar pentru ca trebuie si sunt cerute si nu au nici o implementare reala in practica.

    Lasă un comentariu:


  • kingBuli
    a răspuns
    nu-ti vor folosi la nimic camerele si alte asemenea scule...poti primi orice informatie doresti fara sa te ascunzi...

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Postat în original de amper
    ....In primul rand nu mai zbiera. Apoi ce se vinde in comert in marea majoritate nu sunt produse in "fabrica de pavaje adevarata".
    Daca zici ca cunosti mai multe lucruri incearca sa ajuti aici cu unele informatii care ar putea fi de folos(de ex o reteta).....
    Eu ii dau dreptate domnului kingBuli deoarece incerca sa atraga atentia celor care doresc sa cumpere dale de pavaj sa nu cumpere decat de la producatorii omlogati care detin tehnologia si licenta necesara fabricarii pavajelor.

    Pentru cei care doresc sa-si inceapa o mica afacere de producere a pavajelor le recomand ca in primul rand sa cupere licenta de fabricare si dupa aceea sa se apuce de treaba. Nu sa caute pe net diferite informatii "dupa ureche" deoarece produsul nu v-a fi de calitate si nu se va putea obtine autorizatia de vinzare.

    Pentru cei care doresc sa produca cateva pavaje pentru uz propriu: este bine de stiut dinainta ca produsele respective vor avea o calitate cu mai slaba decat produsele originale, si atunci apare intrebarea : merita sa mai investesti in ceva care nu va fi de calitate ?

    Lasă un comentariu:


  • razvan ursache
    a răspuns
    Cand este plecarea catre Elprevo?
    Sa imi pregatesc minicamerele si mini microfoanele pentru spionaj industrial

    Chiar ca este interesanta o astfel de excursie

    Lasă un comentariu:

Procesare...