Producere pavele

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cybersamuray
    Incepator
    • 12.feb.2006
    • 34

    #46
    ce id de mess ai ???
    spre exemplu...ce materiale bagi la o incarcare in betoniera si cam cate pavele scoti ??

    Comentariu

    • pratmin
      Incepator
      • 12.ian.2006
      • 43

      #47
      Postat în original de cybersamuray
      ce id de mess ai ???
      spre exemplu...ce materiale bagi la o incarcare in betoniera si cam cate pavele scoti ??
      pratmin

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13005

        #48
        Problema aia cu sarea nu se datoreaza apei folosite? Ma gandeam ca are un continut ridicat de saruri.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • pratmin
          Incepator
          • 12.ian.2006
          • 43

          #49
          Fololsesc apa potabila, deci daca nu am murit eu, totul e ok...
          Este o idee, dar sunt sigur ca nu e asta problema.

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6882

            #50
            Faceti o analiza a sarurilor deoarece eu cred ca nu este de la apa.

            Uscarea produsului turnat se produce lent sau le tineti la soare ?
            Cu stima.

            Comentariu

            • pratmin
              Incepator
              • 12.ian.2006
              • 43

              #51
              Postat în original de MaistrulMax
              Faceti o analiza a sarurilor deoarece eu cred ca nu este de la apa.

              Uscarea produsului turnat se produce lent sau le tineti la soare ?
              Cum as putea face aceasta analiza? ce sa urmaresc?

              Uscarea se face in aer liber, cateodata se poate intampla sa se faca la soare, dar protejat de folii plastic sau acoperis.

              Are influenta acest lucru?

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6882

                #52
                Ceva nu este in regula.

                Ori uscarea se produce rapid si apa se evapora si formeaza cristale de sare, ori este ceva substanta incompatibila cu cimentul.

                De aia ziceam de o analiza a sarii formate. Asa se poate determina ce este.


                Upss... acuma imi dau seama c-am ce ar putea fi:
                -ce aditiv folositi ?
                -pentru ce folositi aditiv ?
                Cu stima.

                Comentariu

                • altexxus
                  Incepator
                  • 19.iun.2006
                  • 39

                  #53
                  sau nu pot fi pete de calciu?.... fiind o apa cu un continut mai mare de calcar?

                  Comentariu

                  • pratmin
                    Incepator
                    • 12.ian.2006
                    • 43

                    #54
                    Postat în original de MaistrulMax
                    Upss... acuma imi dau seama c-am ce ar putea fi:
                    -ce aditiv folositi ?
                    -pentru ce folositi aditiv ?
                    Aditiv - folosesc Plaston 1 de la Silka; anul asta incerc sa-l schimb, cu ceva mai romanesc, dar de calitate.
                    Cel mai important pentru pavaje, este aditivul pentru cresterea rezistentei la inghet/dezghet. Nu am folosit alt fel de aditivi.

                    Comentariu

                    • Maestrul Max
                      Living Legend
                      • 28.iul.2006
                      • 6882

                      #55
                      Devi sa concluzionam:
                      -folositi aditiv de plastefiere - e bun
                      -folositi aditiv antiinghet- RAU- aici este buba deoarece acelereaza priza betonului si elimina apa mai repede din compozitie. Nu face betonul mai rezistent la inghet/dezghet dupa maturare. Aditivul se foloseste in masa betonului doar cand se toarna elemente de rezistenta si ofera o protectie impotriva inghetului pe perioda de maturare. Daca dumneavoastra turnati pavelele intr-un spatiu incalzit nu este nevoie de aditiv (mai ales cu temperaturile de afara).
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      • pratmin
                        Incepator
                        • 12.ian.2006
                        • 43

                        #56
                        Postat în original de MaistrulMax
                        Devi sa concluzionam:
                        -folositi aditiv de plastefiere - e bun
                        -folositi aditiv antiinghet- RAU- aici este buba deoarece acelereaza priza betonului si elimina apa mai repede din compozitie. Nu face betonul mai rezistent la inghet/dezghet dupa maturare. Aditivul se foloseste in masa betonului doar cand se toarna elemente de rezistenta si ofera o protectie impotriva inghetului pe perioda de maturare. Daca dumneavoastra turnati pavelele intr-un spatiu incalzit nu este nevoie de aditiv (mai ales cu temperaturile de afara).
                        Am fost gresit inteles: aditivul meu este pentru plastefiere, care confera si rezistenta produsului finit la cicluri inghet/dezghet.

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6882

                          #57
                          Incercati sa faceti o sarja fara plastifiant si fac pariu cu dumneavoastra ca nu o sa apara sarea.
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          • Kostel
                            Incepator
                            • 19.feb.2007
                            • 2

                            #58
                            Salut ! Sunt nou pe forum, si sunt extrem de interesat de subiect. Intentionez sa-mi fac si eu un pavaj cu mijloace proprii, insa in momentul acesta nu dispun decat de nisip 0-7 mm. Rog pe cei mai avansati sa ma ajute cu sfaturi. Nu am de unde sa-mi procur nisip de granulatie mai mare. Se pot turna pavele bintr-un beton facut numai cu ciment si nisip ?
                            Daca da, va rog sa-mi recomandat si proportiile pentru stratul de uzura si pentru restul masei de beton. (pentru vibrare intentionez sa folosesc un aparat vechi de masaj, eventual cu ceva modificari minore) Forme din plastic am.
                            Multumesc mult!

                            Comentariu

                            • pratmin
                              Incepator
                              • 12.ian.2006
                              • 43

                              #59
                              Salut.
                              In primul rand vibrarea nu cred ca se poate face cu un vibrator de genul ala, doar daca nu e o masa de cel putin 1x1m cu motor la 220V... Insa, daca ai timp sa stai ~1-2min. la fiecare forma, cred ca vei reusi in final...
                              Trebuie sa fie aproape agresiva, taget-ul este sa elimini porii de aer din masa materialului.
                              In legatura cu nisipul 0-7mm, nu recomand utilizarea necontrolata a acestui tip de agregat.
                              Cred ca este mai mult nisip 0-3 decat pietris 3-7 si recomand sortarea celor doua cu site penrtu realizarea dozajului conform retetei mele cel putin.
                              Un amestec prea nisipos cere mai mult ciment si scade rezistenta la compresiune.

                              Comentariu

                              • Kostel
                                Incepator
                                • 19.feb.2007
                                • 2

                                #60
                                Multumesc pratmin pentru sfaturi; am inteles importanta granulatiei si pe cat posibil voi incerca cel putin sa fiu cat mai aproape de reteta. Asi dori sa mai intreb ceva: nu prea am idee despre cum trebuie realizat substratul pe care se pun pavelele; stiu doar ca trebuie facut din nisip tasat si nivelat, insa nu stiu ce grosime minima trebuie sa aiba, si mai ales nu stiu daca pot "construi" pavajul peste un troruar vechi, din beton partial deteriorat, lasandu-l asa cum este si asezand deasupra nisipul si apoi pavajul.
                                Cu recunostinta, Kostel !

                                Comentariu

                                Procesare...