Producere pavele

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • pratmin
    Incepator
    • 12.ian.2006
    • 43

    #61
    Salut.
    Acela este stratul de uzura, care se coloreaza sau nu in functie de cerinte. Se toarna primul in forma, se vibreaza, dupa care se toarna si urmatorul strat (de baza). Este detaliat in postul anterior.
    Montajul pe stratul de beton existent este mai indicat si mai usor de realizat, cu conditia sa se monteze borduri pentru limitarea pavajului.

    Spor la lucru!
    Florin

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6878

      #62
      Ati facut cateva sarje fara aditivul acela domnule Pratmin ?

      Precizati va rog ca pavele fabricate se pot folosi doar pentru uz propriu, nu se pot comercializa fara agrementul tehnic.
      Cu stima.

      Comentariu

      • pratmin
        Incepator
        • 12.ian.2006
        • 43

        #63
        Postat în original de MaistrulMax
        Ati facut cateva sarje fara aditivul acela domnule Pratmin ?

        Precizati va rog ca pavele fabricate se pot folosi doar pentru uz propriu, nu se pot comercializa fara agrementul tehnic.
        Buna ziua,
        Am facut o tura de proba fara aditiv, vizual este exact la fel ca si cele cu aditiv. Apare de asemenea, aceeasi problema cu sarea. dar nu am incercat rezistenta.

        In legatura cu comercializarea, anul trecut am vandut fara agrement tehnic, ofering garantie; de asemenea, cred ca se poate fara agrement tehnic, in cazul emiterii unei declaratii de conformitate si avand la dispozitie rezultatele de la laboratorul de incercari.
        Sunt pasi pe care doresc sa-i realizez anul acesta.
        Daca stiti ceva mai mult despre legislatia in acest domeniuy, va rog sa imi comunicati.
        O zi buna,
        Florin

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6878

          #64
          Curios.
          Faceti o analiza la cristalele de sare sau ce or fi, sa nu fie din cauza apei. Poate apa este prea dura.

          Dupa cate stiu eu orce produs in constructii trebuie sa aibe un atestat tehnic.
          Parca o Grupa specializata de la Comisia Nationala de Agrement Tehnic in Constructii din Romania (CNATC) se ocupa de asa ceva.
          Cu stima.

          Comentariu

          • cybersamuray
            Incepator
            • 12.feb.2006
            • 34

            #65
            n-o fi din cauza ca a bagat prea mult ciment???

            Comentariu

            • pratmin
              Incepator
              • 12.ian.2006
              • 43

              #66
              Postat în original de cybersamuray
              n-o fi din cauza ca a bagat prea mult ciment???
              cyber, stii tu ceva...
              Asta nu este o reteta economica, pentru o afacere cu profit de 200%.
              Daca vrei calitate, respecti o reteta corecta. Petele de sare nu sunt din cauza cimentului, te asigur de asta; cantitatea de ciment doar sa nu fi accelerat reactia facuta cu "ceva" sau de catre "ceva"

              Comentariu

              • cybersamuray
                Incepator
                • 12.feb.2006
                • 34

                #67
                am intrebat si eu....pentru ca am mai vazut chestia asta la niste trotuar proaspat turnat si intr-adevar se pusese prea mult ciment.
                Oricum intr-o luna, doua, ma apuc si eu sa torn niste pavele si-ti spun cum mi-au iesit

                Comentariu

                • ciprianvasile2001
                  Incepator
                  • 16.apr.2007
                  • 5

                  #68
                  RETETA PAVAJE BETON
                  MATERIALE:
                  SE PREPARA 2 MATERIALE: PRIMUL DE UZURA
                  AL DOILEA DE UMPLUTURA
                  SRATUL DE UZURA:

                  SE AMESTECA CIMENT CU NISIP ASTFEL: 1 PARTE CIMENT, 2PARTI NISIP SI APAPANA LA OMOGENIZARE. SE POATE COLORA CU OXID DE FIER ROSU,GALBEN, ETC. Pt. INTARIRE RAPIDA SE POT ADAUGA PLASTEFIANTI. SE TOARNA IN FORMA DE PLASTIC UN STRAT DE 2-3 cm, CARE SE VIBREAZA SI APOI SE LASA 5-10min(se vibreaza pt a se obtine o buna omogenitate si pt eliminarea apei).

                  STRATUL DE UMPLUTURA:

                  PESTE PRIMUL STRAT SE TOARNA STRATUL AL DOILEA DINTR-UN AMESTEC FORMAT DIN 1 PARTE CIMENT, 3 PARTI NISIP CU MARGARITARSI APA.SE VIBREAZA DIN NOU SI SE ASEAZA PE O SEPRAFATA PLANA.

                  DECOFRAREA:

                  DUPA TURNARE SE LASA UNA -TREI ZILE PENTRU INTARIRE(funtie de temperatura). PIESSA SE SCOATE DIN FORMA DE PLASTIC, PREFERABIL PRIN VIBRARE.
                  DUPA DECOFRARE PIESA SE LASA MAI DEPARTE LA USCAT. DACA NU ESTE SUFICIENT DE INTARITA, LA SCOATERE SE POT RUPA MARGINILE PIESEI.
                  DUPA FIRCARE TURNARE FORMELE DE PLASTIC SE CURATA BINEDE BETON, SE SPALA SI SE UNG CU DECOFROL( in loc de decofrol care este foarte scump se poate filosi detergent de vase diluat in apa cu care se spala forma si se lasa la uscat).
                  FORMELE DIN PLASTIC NU SE ZGARIE NU SE LOVESC SI NU SE LASA LA SOARE TIMP INDELUNGAT. DACA SUNT BINE INTRETINUTEFORMELE DE PLASTIC REZISTA LA FOARTE MULTE TURNARI.

                  MONTAJ

                  MAI INTAI SE FACE UN CONTUR DIN BORDURIMONTATE PE UN PAT DE BETON.
                  IN INTERIORUL CONTURULUI SE FACE UN PAT DIN PIATRA CONCASATA, PESTE CARE SE ADAUGA UNSTRAT DE NISIP DE MINIM 10 cm BINE NIVELAT.
                  PAVELELE SE MONTEAZA CU ROSTURIINTRE ELE CARE SE VOR UNPLE CU NISIP.
                  SE NIVELEAZA CU UN CILINDRU COMPACTOR.

                  ATENTIE : PESTE PAVAJ NU SE PUNE SARE SAU ALTE MATERIALE CARE POT DETERIORA BETONUL.

                  ACEASTA RETETA ESTE DIRECT DE LA PRODUCATOR

                  Comentariu

                  • pratmin
                    Incepator
                    • 12.ian.2006
                    • 43

                    #69
                    ciprianvasile2001, este o confirmare pe care o doream ca reteta pe care am descoperit-o eu este intr-adevar cea corecta, sper ca ai dreptate.
                    Prin incercari am descoperit exact aceeasi reteta, chiar mai detaliata, dar concentratiile sunt asemenea.

                    Multumesc inca o data,
                    Florin

                    Comentariu

                    • ciprianvasile2001
                      Incepator
                      • 16.apr.2007
                      • 5

                      #70
                      STIE CINEVA O RETETA DE BOLTARI ( DAR TEHNIVA) VA ROG. MULTUMESC.
                      ciprianvasile2001@yahoo.com

                      Comentariu

                      • Mion
                        Incepator
                        • 28.apr.2007
                        • 3

                        #71
                        Retetar pavele

                        Sunt si eu in stagiul de perfectionare a retetei pentru pavele, prin mai multe incercari am facut o sarja 1 parte ciment la 3 parti BALAST si a iesit de minune , si inca nu am terminat masa de vibrat totusi mai am ceva bule in compozitie. Un mic lucru inca sunt ne lamurit , la cateva pavele a aparut cateva crapaturi foarte mici la supafata , sa fi amestecul prea uscat ma intreb?????????

                        Comentariu

                        • ciprianvasile2001
                          Incepator
                          • 16.apr.2007
                          • 5

                          #72
                          dupa ce scoti pavelele din matrita ele nu trebuie lasate la sare puternic. Pavelele trebuie usor stropite si lasate sa se usuce la umbra.

                          Comentariu

                          • amper
                            Incepator
                            • 18.feb.2007
                            • 9

                            #73
                            Buna ziua
                            Pentru cei interesati si care locuiesc aproape matrite se pot gasi la Suceava in bazar. Pretul il stiu doar pt cele groase tip os si este de 4,5 ron/buc. Sunt o multime de forme de vanzare, inclusiv pentru borduri si coloane de balcon.
                            Vreau si eu sa incep productia de pavele , cu o masa de vibrat cu un motor de masina de spalat albalux cu o fulie excentrica.

                            Comentariu

                            • razvan ursache
                              Incepator
                              • 24.apr.2007
                              • 10

                              #74
                              Buna ziua tuturor, extrem de intresanta discutia de aici.
                              Un singur lucru nu gasesc aici, o schita pentru o masa vibratoare (daca asa se numeste).
                              Adevarul este ca nici nu am vazut pana acum una live.
                              Nu vreau sa scot bani din producerea pavelelor dar daca pot sa le fac eu de ce sa mai dau bani pe ele.

                              Are cineva o astfel de masa construita de el?

                              Multumesc

                              Comentariu

                              • kingBuli
                                Membru
                                • 06.iun.2006
                                • 142

                                #75
                                FRATILOOOR!!!!!!
                                VOI VRETI SA FACETI PAVAJE IN CURTE?????
                                IN CURTE LE FACI, IN CURTE RAMAN...
                                DUPA 2 IERNI TE APUCI SA FACI ALTELE...
                                PAVAJE IEFTINE SI BUNE NU SUNT...CE NAIBA...NU NE-AM INVATAT MINTE PANA ACUM...
                                DACA E CINEVA DIN CRAIOVA IL IAU SA FACA O VIZITA LA O FABRICA DE PAVAJ ADEVARATA...
                                DUPA CE VEDETI O SA VA IASA DIN CAP PAVAJELE FACUTE IN FUNDUL CURTII...
                                AAAA.....SAU DACA O DATA LA CATIVA ANI VRETI SA FACETI PAVAJE PENTRU CURTE E OK...IN FINAL ORICUM PRETUL VA FI MULT MAI MARE DECAT UN 330 MII LEL FTVA DE LA UN PRODUCATOR ADEVARAT...
                                REPET, CINE E DIN CRAIOVA (SI NU NUMAI) POATE MERGE CU MINE LA O FABRICA ADEVARATA DE PAVAJ...

                                Comentariu

                                Procesare...