Producere pavele

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    Am vazut intr-o curte un pavaj realizat din pavele elpreco - culoare gri. Pentru ca intreaga curte inclusiv casa este amenajata intr-o combinatie rustica, cu nuante de maro inchis (gard, tencuiala decorativa casa) proprietarul a a optat pentru "vopsirea pavelelor" Nu stiu ce produs a aplicat pe pavaj insa toata suprafata acestuia este acum maro, pe intreaga suprafata a pavajului fiind aplicata acea "vopsea" cu bidineaua.

    Avand in vedere ca a vopsit si partea de pavaj de pe trotuatul aferent strazii banuiesc ca este o solutie rezistenta la uzura.

    In zilele urmatoare incerc sa postez si o foto sa o vedeti.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • disperat
      Membru
      • 21.mai.2007
      • 132

      O vopsea de genul asta a fost aplicata si pe trotuarele din zona parcului de la Eroilor. Anul trecut parca sau acum 2 ani. Insa nu a tinut foarte mult. (Insa la cum se respecta conditiile de muncitorii nostri, nu cred ca vopseaua a fost de vina)

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13008

        Am revenit cu pozele.

        Chiar am surprins meseriasii in actiune.

        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1_456.jpg 
Afișări:	9192 
Mărime:	45,2 KB 
ID:	559073 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2_182.jpg 
Afișări:	9110 
Mărime:	44,1 KB 
ID:	559074 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	3_111.jpg 
Afișări:	9123 
Mărime:	50,4 KB 
ID:	559075
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • aghe
          Incepator
          • 03.dec.2006
          • 13

          Va salut.Va rog sa ma ajutati cu sfaturi privind curatarea matritelor din plastic; de masa de beton ramasa pe suprafata de plastic (a ramas ca o depunere pe forme si nu se curata ,decit mecanic dar asta duce la zgiriierea formelor!Va rog sa ma ajutati cu sfaturi pertinente practice.

          Revin cu alte probleme ,pe care eu nu le-am putut rezolva:
          1)stratul de uzura la vibrare (la mine) migreaza in masa de umplutura si la final in loc de un strat de citiva mm cum am vazut la cele vibropresate am strat de uzura de 1mm (doar un film pe deasupra si pe margini),mentionez ca folosesc proportia de 3/1 nisip,ciment.,consistenta smintinii (nu curge din forma daca rastorn)
          2)am vazut la diferiti distribuitori suprafete aproape smaltuite cum se obtin acestea?
          3)am folosit un decofrol cu urmatoarea reteta la 55 l apa 2 l decofrol nu stiu daca e bine nu stiu nici ce marca e acesta l-am primit odata cu formele de la acelasi distribuitor,problema mare e ca pe forme mi-au ramas straturi de ciment intarit care nu se curata decit mecanic?!depunerile sunt ca la butoaiele din lemn de la drojdia intarita(ptr. cei care stiu)Astept de la dvs sfaturi .Multumesc

          Comentariu

          • carmenb
            Incepator
            • 22.mai.2007
            • 3

            Buna. Ma intereseaza foarte mult acea vopsea pentru pavele. Am niste pavele gri, rosii si verzi dar din pacate cele verzi s-au decoloratat si as vrea sa le vopsesc. Stie cineva cum se numeste vopseaua, firma care o produce si de unde poate fi achizitionata

            Comentariu

            • TrAnKaS
              Incepator
              • 24.iul.2007
              • 1

              decofrol

              Cu ce se face ungerea cofragelor inainte de turnarea betonului?

              Comentariu

              • kingBuli
                Membru
                • 06.iun.2006
                • 142

                super tare poza cu pavajele...(cu cea cu muncitorii care incearca sa copieze ce au vazut la vecina...)
                dar hai sa va spun o poveste cu vecina...era o data o tanti iubitoare tare mult de culoarea maro...a cumparat pavaje maro...casa maro...etc...pavajele maro le-a montat inainte de finalizarea finisarii casei...in timp ce piticii munceau de zor la casa, tot praful de var se depunea pe pavajele elpreco...la final tanti a constatat ca pavajele ei sunt albe (var, praf de ciment...etc)...s-a suparat tare rau si l-a chemat pe fat frumos s-o ajute...fat frumos l-a sunat pe varu din germania sa-l ajute. Acesta s-a dat de trei ori peste cap si a facut o vopsea maro speciala pentru pavajele lu tanti...i-a luat pe vitejii lui si au periat 3 zile pavaju, alte 3 l-au dat cu trafaletu...in final tanti a fost tare multumita...

                Morala...
                Nu incercati sa vopsiti pavajele decat daca aveti sustinerea puternica a unui producator de vopsea care sa va dea vopseaua specifica fiecarei situatii si nu ceva generala...
                ...eram si io prin zona cand fat frumos era pe acolo

                m-am referit la poza cu pavaje maro si casa super tare si nu la curtea unde cei trei zmei stau la taclale...

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 13008

                  Kingule, cei trei viteji nu au copiat sau furat tehnologia.. intamplator cele doua curti sunt ale aceluiasi personaj pozitiv din povestea noastra.

                  Apropo.. hai spune ce vopsea e aia?
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6878

                    Postat în original de TrAnKaS
                    Cu ce se face ungerea cofragelor inainte de turnarea betonului?
                    ...cu Decofrol.

                    Postat în original de kingBuli
                    ...eram si io prin zona cand fat frumos era pe acolo
                    Atunci pe PM poti sa zici la nenea ce denumire are vopseaua aia minune ?
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • kingBuli
                      Membru
                      • 06.iun.2006
                      • 142

                      la ultimele 2 mesaje am raspuns pe PM

                      Comentariu

                      • aZu
                        Membru Marcant
                        • 22.mar.2006
                        • 524

                        Da' forme pentru . . . . . tigla nu s-or gasi in bazar?
                        Finca ... tare ma bate gandul sa fac neste tigle Elprec d'alea mishto la mine in cartier colea dupa bloc.
                        Ca , doar si alea sunt tot un soi de pavele mai subtiri!

                        Hehe!

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6453

                          @ aZu: Glumiti, glumiti... dar sa vedeti citi o vor lua in serios!
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • Maestrul Max
                            Living Legend
                            • 28.iul.2006
                            • 6878

                            Decat sa turnati beton, sa le vibrati mai bine luati pavele si le laminati.
                            Cu stima.

                            Comentariu

                            • ciupi
                              Incepator
                              • 08.sep.2007
                              • 1

                              buna , sunt nou pe forum , si sunt interesat de acest subiect, dar am o mica nelamurire referitoare la tipul de ciment folosit in productia de pavele.

                              nu cunosc asa de bine cimentul ... dar am intales ca se foloseste ciment de tip portland.... nustiu exact

                              daca mar putea ajuta cineva cu detalii referitoare la tipurile de ciment si care tip ar fi recomandat pentru productie.





                              va multumesc

                              Comentariu

                              • giorici_miloie
                                Incepator
                                • 04.oct.2007
                                • 2

                                Producere pavele

                                Salut.Sunt nou pe forum.Am citit conversatiile voastre in legatura cu producerea pavelelor.Ingredientele ce intra in compozitie si modul de lucru in mare l-am inteles.Singurul lucru care ma nedumireste este masa vibratoare!Mai exact,principiul constructiv ,modul de executie!Eu am incercat sa confectionez una,dar nu sunt multumit de felul in care vibreaza.Daca ma poate ajuta cineva cu niscaiva sugestii ii multumesc anticipat.Va rog nu ma trimiteti sa-mi cumpar una gata facuta!

                                Comentariu

                                Procesare...