Problema cu un gard de lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Ballin
    Incepator
    • 11.mar.2017
    • 7

    Problema cu un gard de lemn

    Buna, am o mare problema cu un gard de lemn facut anul trecut in toamna. Dupa vanturile de saptamana trecuta s-au desprins cateva scanduri din gard. Am banuit ca am dat filetul peste cap si am zis ca pun alte horsuruburi. Cand am m-am apucat de ele am observat ca de fapt s-au rupt horsuruburile fix intre teava si scandura (au ramas rupte in gaura). La o privire mai atenta am observat ca scandurile s-au umflat si probabil din cauza asta a si aparut problema. Nu imi inchipuiam ca se pot umfla in halul asta. In toamna erau su 3 mm intre ele, iar acum nu poti baga un fir de par. Dar ce mi se pare cel mai dubios este ca s-au rupt suruburile.
    Imi poate recomanda cineva o solutie? Cu ce ar trebui sa le prind ca sa reziste?

    Mai exact, structura este facuta din teava rectangulara si scandura este prinsa cu horsurub cu cap inecat in 2 puncte (unul sus, unul jos)

    - scandura de pin de 2 cm grunduita si vopsita in doua straturi cu bait pe baza de apa.
    - horsurub autoperforant de 3 mm cu cap inecat. (din acela alb)
    - distanta dintre suruburi este de aproximativ 150 cm pe o portiune de gard, iar pe cealalta este de aproximativ 100 cm. Problema este aceeasi in ambele parti.

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20160803_203549.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	272,5 KB 
ID:	641843
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20160917_192636.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	313,9 KB 
ID:	641844
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2239

    #2
    Răspuns la: Problema cu un gard de lemn.

    Ce tip de surub ati folosit? 3mm inseamna de fapt mai putin in "carne" si de aici problema. Ar fi trebuit sa utilizati suruburi de minim 5mm.
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • Ballin
      Incepator
      • 11.mar.2017
      • 7

      #3
      Răspuns la: Problema cu un gard de lemn

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	4006563.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	4,0 KB 
ID:	627942

      asa ceva am folosit.

      Ar fi bine sa le inlocuiesc si pe toate, preventiv?

      Multumes pentru raspuns.

      Comentariu

      • emanu
        Membru Marcant
        • 06.oct.2008
        • 504

        #4
        Răspuns la: Răspuns la: Problema cu un gard de lemn

        Le scoti pe toate acum ca-s umflate si le pui iarasi cu 5mm spatiu intre ele! In cel mai rau caz la vara vei avea 6-10mm spatiul intre ele dar nu iti va mai forta in suruburi, Si pui suruburi mai groase
        Ultima editare de emanu; 12.mar.2017, 01:26.

        Comentariu

        • Ballin
          Incepator
          • 11.mar.2017
          • 7

          #5
          Răspuns la: Problema cu un gard de lemn

          Asta cu reasezarea scandurilor se exclude din start. Scandurile trebuie sa ramana pe loc, nu e bai daca se umfla. E bai daca se vede printre ele. Ce vreau eu, este o solutie ca suruburile sa nu se mai rupa cand se vor umfla din nou scandurile.

          Daca pun de 5 mm o sa reziste sigur si in conditiile in care se vor umfla mereu?
          Pot sa folosesc horsurub, sau trebuie surub cu piulita?

          Multumesc.

          Comentariu

          • spik1
            Living Legend
            • 20.apr.2012
            • 2342

            #6
            Răspuns la: Problema cu un gard de lemn

            Dupa mine sunt cateva greseli facute la acest gard!
            Sipca trebuie prinsa in trei locuri pe lungimea ei.
            Sipca trebuie prinsa in cel putin doua cuie, suruburi, la fiecare nivel.
            Autoforantele folosite sunt mici pentru asa ceva!

            Comentariu

            • Ballin
              Incepator
              • 11.mar.2017
              • 7

              #7
              Răspuns la: Problema cu un gard de lemn

              Gardul l-am facut unor vecini. Eu le-am zis de la bun inceput sa il prind in 3 locuri dau nu au fost de acord...
              Treaba cu un singur surub, a fost ideea mea ca sa arate mai bine.

              Buna idee oricum, o sa iau in calcul si varianta sa adaug inca un rand rand de tevi la mijloc, dar sigur nu vor fi de acord.

              Daca o sa o prind in 3 locuri cu horsurub de 5 mm, dar cu unul singur pe fiecare rand (altfel am prea multe gauri de chituit si o sa arate urat), ar fi cea mai buna solutie pe care o am, se pare.

              Imi recomandati un tip se surub anume? Oare horsuruburile acelea aurii sunt mai rezistente decat cele albe?

              Va multumesc din nou pentru raspunsuri.

              Comentariu

              • spik1
                Living Legend
                • 20.apr.2012
                • 2342

                #8
                Răspuns la: Problema cu un gard de lemn

                Un singur surub pe mijlocul sipcii...aceasta se va curba in timp...
                Da, acele aurii sunt pentru lemn!

                Comentariu

                • Ballin
                  Incepator
                  • 11.mar.2017
                  • 7

                  #9
                  Răspuns la: Problema cu un gard de lemn

                  Am inlocuit suruburile cu din alea aurii de 6 mm, tot unul singur pe rand, pentru ca asa au fost ordinele. Sunt curios cum o sa o duca pana la anul.
                  Aviz amatorilor: o treime din cele vechi erau rupte la iesirea din teava (fix intre teava si scandura).

                  Comentariu

                  • spik1
                    Living Legend
                    • 20.apr.2012
                    • 2342

                    #10
                    Răspuns la: Problema cu un gard de lemn

                    Am montat si eu acu* 15 ani un gard din lemn, am prins sipcile cu *negrese* la cererea clientului, dar am pus cate 2-3 pe fiecare din cele 3 *etaje*. Sunt ok si acum.

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 13007

                      #11
                      Răspuns la: Problema cu un gard de lemn

                      Postat în original de Ballin
                      Am inlocuit suruburile cu din alea aurii de 6 mm, tot unul singur pe rand, pentru ca asa au fost ordinele. Sunt curios cum o sa o duca pana la anul.
                      Aviz amatorilor: o treime din cele vechi erau rupte la iesirea din teava (fix intre teava si scandura).
                      Ghinion, nu au rezistat la forfecare. Ar fi fost bine sa ai un mic joc intre surub si lemn, cu alte cuvinte dai o gaura intai in lemn iar strangerea sa se faca doar de catre capul surubului.
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      Procesare...