Constructie garaj

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • SorinFlorescu
    Incepator
    • 11.ian.2018
    • 4

    Constructie garaj

    Buna seara, ma aflu momentan la stadiul de proiect. Doresc sa construiesc un garaj cu dimensiunile 6.5 m lungime, 5 m latime si 3 m inaltime. 4 geamuri cu dimensiunea de 1,5 m x 0.5m si o usa cu dimensiunea de 2m x 0.9m. Dupa cum am spus ma aflu doar la stadiul de proiect, momente in care doar analizez costurile si daca se merita cu adevarat investitia.
    Constructie normala, cu fundatie, fara placa (nu imi este necesar podul), acoperis din cherestea cu invelitoare din tigla metalica. In mare
    Ce as avea nevoie de la dumneavoastra ar fi formulele de calcul pentru necesarul de BCA si necesarul de fier.
    Ce am calculat pana acum nu stiu daca este bine:
    Suprafata peretilor: 54 metri patrati. Suprafata geamurile 4.8 metri patrati
    Volumul: 97,5 metri cubi.
    Va multumesc.
  • insolventul
    Membru
    • 26.iul.2012
    • 236

    #2
    Răspuns la: Constructie garaj

    Postat în original de SorinFlorescu
    Buna seara, ma aflu momentan la stadiul de proiect. Doresc sa construiesc un garaj cu dimensiunile 6.5 m lungime, 5 m latime si 3 m inaltime. 4 geamuri cu dimensiunea de 1,5 m x 0.5m si o usa cu dimensiunea de 2m x 0.9m. Dupa cum am spus ma aflu doar la stadiul de proiect, momente in care doar analizez costurile si daca se merita cu adevarat investitia.
    Constructie normala, cu fundatie, fara placa (nu imi este necesar podul), acoperis din cherestea cu invelitoare din tigla metalica. In mare
    Ce as avea nevoie de la dumneavoastra ar fi formulele de calcul pentru necesarul de BCA si necesarul de fier.
    Ce am calculat pana acum nu stiu daca este bine:
    Suprafata peretilor: 54 metri patrati. Suprafata geamurile 4.8 metri patrati
    Volumul: 97,5 metri cubi.
    Va multumesc.
    In garaj trebuie sa intre o masina de obicei, pe unde?
    Ce grosime vor avea peretii?
    Aveti diferente de nivel la sol?

    Comentariu

    • SorinFlorescu
      Incepator
      • 11.ian.2018
      • 4

      #3
      Răspuns la: Constructie garaj

      Imi cer scuze ca am fost evaziv. Usa la care am facut referire este una pentru accesul persoanelor. O usa separata fata de cea pentru intrarea autovehiculelor.
      Usa prinicipala o sa fie de 4 m x 2.8. Nu stiu sigur cat o sa ocupe centura. Parca se discuta de 15 sau 20 cm.
      Grosimea va fi de 20cm. BCA.
      Iar diferentele la sol vor fi poate de ordinul centrimetrilor, acesta fiind relativ drept.

      Comentariu

      • cotycla
        Membru
        • 01.nov.2012
        • 130

        #4
        Răspuns la: Constructie garaj

        In garaj veti avea si canal?

        Golul de usa de la garaj incercati sa il faceti la o dimensiune standard..astfel incat sa nu cheltuiti prea mult sa faceti usa pe comanda..ex 3 m x 2,2m. O usa standard costa ~1500 lei...una pe comanda poate sa ajunga si la 1000 Euro.

        O lungime a garajului de 6,5 m e cam mica ....daca aveti(sau o sa aveti) o masina combi......recomandat 8 m lungime.
        Ultima editare de cotycla; 12.ian.2018, 11:24.

        Comentariu

        • insolventul
          Membru
          • 26.iul.2012
          • 236

          #5
          Răspuns la: Constructie garaj

          Grinzi fundare 50 x 25 = 23 ml.
          Placa beton 6,5 x 5 x 0,125.
          Stalpi 0,5 x 0,2 = 2 buc.
          Stalpi 0,2 x 0,25 = 4 buc.
          Grinzi 0.2 x 0,25 = 23 ml.
          Beton necesar = 9 mc.
          PC 52 - 12 mm = 640 kg.
          OB 37 - 8 mm = 222 kg.
          BCA 53 mp = 10,6 mc.
          Nu am luat in calcul buiandrugi de la usa si ferestre.

          Comentariu

          • SorinFlorescu
            Incepator
            • 11.ian.2018
            • 4

            #6
            Răspuns la: Constructie garaj

            Va multumesc pentru raspuns. Cu toate astea, ma puteti ajuta si cu formulele de calcul?. Eventualitate in care apar modificari de orice gen.
            @cotcyla Nu, nu doresc canal. Usa la inceput va fi una clasica, usi care se deschid in exteriorul garajului, pentru moment. Iar referitor la lungimea garajului cei 6.5m sunt suficienti, am avut ca reper un Audi A8 2017 cu lungimea de ~ 5m.

            Comentariu

            • insolventul
              Membru
              • 26.iul.2012
              • 236

              #7
              Răspuns la: Constructie garaj

              Postat în original de SorinFlorescu
              Va multumesc pentru raspuns. Cu toate astea, ma puteti ajuta si cu formulele de calcul?. Eventualitate in care apar modificari de orice gen.
              Ce formule?

              Volum
              L*l*i
              suprafata
              L*l

              Cubajul betonului?
              Al BCA-ului?
              Simplu
              Pereti BCA
              aveti o suprafata de : (6,5 x 3 x 2 buc)+(5 x 3 x 2buc)-(0,5 x 1,5 x 4buc)-(0,9 x 2)-(0,5 x 3 x 2buc)-0,25 x 3 x 4buc)- (4 x 2,8 ) .

              Beton:
              Grinda fundare :
              0,5 x 0,25 x 23ml
              Placa beton:
              6,5 x 5 x0,125
              Stalpi beton:
              0.5 x 0,2 x 3 x2 buc,
              0,25 x 0,2 x 4 buc.
              Centuri:
              0,25 x 0,2 x 23 ml.
              Armarea betonului am gandit-o in felul urmator:
              Grinda de fundare 0,5 m adancime- latime 0,25
              10 bare de PC 52 - 12 mm cu etrieri OB 37 - 8mm dispusi la o distanta de 15 cm
              Stalpi :
              Armare
              10 buc PC 52 -12 mm cu ertieri dispusi la 15 cm din OB 37 dar triplati, pt stalpi de la intrarea auto
              8 buc PC 52 - 12mm cu etrieri dispusi la 15 cm pt restul de 4 stalpi
              Centurile vor fi confectionate cu aceasi armatura folosita la stalpi.
              Pt armarea placi de beton va trebui sa achizitionati 3 plase sudate "cu ochi" de 100 mm si diametrul otelului de 8 mm

              Greutate specifica PC 52 =0,888kg/ml
              OB 37 = 0,395kg/ml

              Comentariu

              • insolventul
                Membru
                • 26.iul.2012
                • 236

                #8
                Răspuns la: Constructie garaj

                Postat în original de SorinFlorescu
                Eventualitate in care apar modificari de orice gen.
                Am facut un calcul aproximativ,un calcul exact il va face proiectantul in functie de dorintele dvs.
                La ce dimensiuni ati dat, am facut un calcul, cam cum cred eu ca se poate face.
                Proiectantul poate fi de alta parere, mai ales ca nu stim ce teren de fundare aveti in zona, chiar daca nu este o constructie grea.

                Comentariu

                • SorinFlorescu
                  Incepator
                  • 11.ian.2018
                  • 4

                  #9
                  Răspuns la: Constructie garaj

                  Va multumesc pentru informatii. Sper ca la momentul demararii proiectului sa revin cu insiruirea acestuia.
                  Toate cele bune.

                  Comentariu

                  Procesare...