Manopera pentru parte metalica la un acoperis/terasa zona auto

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • CristiALF
    Incepator
    • 15.dec.2009
    • 19

    Manopera pentru parte metalica la un acoperis/terasa zona auto

    Salutare,

    Am o zona trapezoidala in lateralul casei (lungime 13m, latime 2.3-4m) pe care doresc sa construiesc o "copertina" (initial doream sa fac garaj, inchis, dar am renuntat). Zona respectiva este delimitata in partea stanga de gard 2ml zid, un gard de tabla in spate, un perete al casei pe partea dreapta pe o distanta de aprox 7ml si in fata am poarta auto culisanta. Pe jos am beton armat + pavele Symetrica montate pe nisip, deci nu am probleme de fundatie. Structura o doresc din teava rectangulara/patrata, probabil 100x100x3 pentru stalpi, centurile probabil la fel..inca nu stiu exact. Peste structura "cadru" metalica, va veni acoperis/dulgherie lemn, intr-o singura apa (dinspre casa spre gard).
    Am obtinut un pret pentru manopera, dar daca pentru acoperis si invelitoare (sindrila bituminoasa sau tabla tip Lindab) mai pot gasi/aproxima niste preturi, pentru partea metalica nu prea stiu cum. Aveti idee cam cum se calculeaza manopera in asemenea cazuri? Adica stiu ca la structurile metalice tip hale se calculeaza probabil la Kg, dar nu cred ca este cazul la teava rectangulara pentru ca o bara de 100x100x3 de 1m are vreo 9 Kg si ma indoiesc ca manopera s-ar calcula la fel a.i. sa iasa gen 15 E/ml . Manopera ar insemna zic eu ridicare stalpi cu talpici metal jos, montaj centuri + eventuale alte elemente de intarire (gen poate mai sunt portiuni de alte dimensiuni ce trebuiesc montate), sudurile necesare, vopsire. Vorbim de o manopera normala, rezonabila, pentru o lucrare care trebuie sa arate si bine.


    Orice sfat poate fi de ajutor, multumesc
  • aurick86
    Membru
    • 05.iun.2012
    • 168

    #2
    Răspuns la: Manopera pentru parte metalica la un acoperis/terasa zona auto

    1. renunta la ideea de acoperis/copertina trapezoidala (arata aiurea, e si mai greu de pus in practica, si materiale dimensiuni si unghiuri aiurea, et etc)
    2. nu ai proiect, nu ai masuratori, nu ai un design clar... deci trebuie iei in calcul ca platesti si pt asta.
    3. pentru ce ai tu acolo, 2 oameni o sa lucreze cam 2-3 zile, deci un pret minim ar fi 2*2*200=800lei, sau 2*3*200 1200 lei , la pretul asta mai adaugi in fct de zona..de noroc, de meserias...etc

    Comentariu

    • CristiALF
      Incepator
      • 15.dec.2009
      • 19

      #3
      Răspuns la: Manopera pentru parte metalica la un acoperis/terasa zona auto

      Merci pentru raspuns.
      La forma nu pot renunta pentru ca altfel pe o portiune importanta nu as mai avea acoperis, deci...ar fi degeaba. Forma trapezoidala este doar pe o latura, restul laturilor sunt drepte.
      Proiectul il pot face si eu (in mare, bineinteles, ca si design - am idee ce doresc sa iasa).
      Deci pretul ar fi gen /manopera/om/zi, desi cred ca 200 lei s-ar putea sa nu fie prea ok pentru cineva care sa lucreze bine... Dar oricum, imi cam fac o idee acum..

      Comentariu

      • CristiALF
        Incepator
        • 15.dec.2009
        • 19

        #4
        Răspuns la: Manopera pentru parte metalica la un acoperis/terasa zona auto

        Am decis sa renunt la varianta de structura metalica. Manopera este mare pentru o structura ca la carte (gen grinzi zabrelite, etc) facuta de cineva care se ocupa cu asa ceva. Si nu sunt convins ca mi-ar placea nici cum ar rezulta, dat fiind ca cel putin in prima etapa va ramane o terasa si nu o voi inchide (gen garaj).
        O sa merg pe lemn probabil, chiar daca manopera este aprox la fel..arata mai bine, desi ..este mai pretentios la intretinere. Cel putin stalpii vor fi din lemn lamelar sau lemn masiv (daca o exista pe undeva un astfel de lemn de buna calitate care sa fie uscat.. - greu pe la Bucuresti..).

        Comentariu

        • draku
          Membru Marcant
          • 12.mar.2007
          • 342

          #5
          Răspuns la: Manopera pentru parte metalica la un acoperis/terasa zona auto

          garajul din foto
          6,2x6,2m structura metalica (80x80x3/60x60x3/50x60x3/etc)

          timp de realizare (de la materialul brut intins pe jos pana la structura montata): 6 zile
          realizat de o persoana (cu ajutor in momentele cand s-au plasat grinzile zabrelite in pozitie)
          cost manopera: 2000 lei

          PS
          e vorba doar de structura metalica, fara acoperire
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • CristiALF
            Incepator
            • 15.dec.2009
            • 19

            #6
            Răspuns la: Manopera pentru parte metalica la un acoperis/terasa zona auto

            Merci de info, manopera este foarte buna intr-adevar. Parca totusi acele grinzi pe lungimea garajului ar fi fost indicat sa fie tot zabrelite..
            Oricum, ai iesit bine cu pretul.

            Comentariu

            • draku
              Membru Marcant
              • 12.mar.2007
              • 342

              #7
              Răspuns la: Manopera pentru parte metalica la un acoperis/terasa zona auto

              panourile temoizolante sunt autoportante, conform producatorului
              la depozitul de unde le-am luat, aveau o baraca/birou cu deschidere cam 4 m care avea pe mijloc o singura grinda din profil C (in genul celor pentru rigips) cu latime cam 15 cm, dintr-o tabla ceva mai groasa
              le-am aratat poze cu structura pe care voiam sa o imbrac si au zis ca am pus prea multe grinzi de sustinere, nefiind nevoie de atatea intrucat panourile sunt autoportante

              Comentariu

              • CristiALF
                Incepator
                • 15.dec.2009
                • 19

                #8
                Răspuns la: Manopera pentru parte metalica la un acoperis/terasa zona auto

                Da, stiu ca acele panouri sunt autoportante.
                Repet, ai iesit foarte bine. Eu am renuntat la teava, nu as fi reusit ceva frumos cu niste costuri decente.

                Comentariu

                Procesare...