Manopera GARD

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • iapost
    a răspuns
    Stimate MaistrulMax, mii de multumiri pt defalcarea pretului pe operatii.
    .
    Gardul nu va avea soclul de 1 m, ci vreo 50 cm si nu-l facem din plasa, ci din panouri de tabla tip uluca.
    .
    Mesterul care mi-a dat pretul de 200.000 lei/ml, s-a exprimat de fapt cam asa: manopera, respectiv sapatura, armare, cofrare, turnat beton si incastrat stalpi in borcane de beton o sa coste jumatate din pretul unui metru cub de beton adus cu CIFA.
    .
    Noi am calculat 20 mc la pretul de 1.250.000 (aprox jumate din pretul betonului la CIFA) rezulta 25 mil, iat total metrii liniari de gard sunt 120, deci revine cam 200.000 lei/ml (pretul acesta nu include montatul panourilor de tabla).
    .
    As vrea sa stiu daca mesterul a facut calculul corect cand a zis ca manopera e jumatate din pretul betonului adus cu CIFA.
    Cu multumiri

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Deoarece nu ati precizat ce tip de gard faceti am presupus ca este vorba despre unul simplu : tevi+plasa cu fundatia la nivelul solului.
    In primul rand m-a bazez pe ani de experienta ca sef de santier si preturile pe care a-si fi dispus sa le platesc.
    Pai hai sa vedem ce lucrari se fac pentru 1 ml de gard :
    -sapatura manuala de 1x0.2x0.3 = 0.06 mc x ~15E/mc = 32400 lei
    -batere stalp teva 1buc = 20000 lei
    -preparat+turnat beton = 0.06 mc x ~30 E/mc = 64800 lei
    -montat plasa = 2 mp x 1 E /mp = ~2 E = 72000 lei
    Daca gardul este cu soclu de ~1 m lucrurile se schimba deoarece si volumul de lucrari creste.

    Lasă un comentariu:


  • iapost
    a răspuns
    Multumesc pt opinie Maistru' Max, dar daca poti, te rog spune-mi si ce argumente ai pt pretul de 200.000 lei/ml.
    .
    M-a uimit f tare diferenta enorma dintre oferte si nu stiu cum sa mi-o explic. De la cel cu oferta de 900.000 am mai cumparat servicii in constructii, dar n-a sarit calul la preturi; acum insa ........ ?????
    .
    Inca o data multumiri

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Cred ca pretul corect este cel de 200.000/ml. Atentie insa ca tevile sa fie batute in pamint circa 1 m chiar daca fundatia nu va fi asa adinca.

    Lasă un comentariu:


  • iapost
    a creat un topic Manopera GARD

    Manopera GARD

    Stie cineva cat ar costa manopera pt.1 metru liniar de gard facut din teava amplasata din 2 in 2 m si fixata in fundatie continua (sapat fundatie, armare, cofrare, turnat beton).

    Am o oferta la pretul de 900.000 lei/ml si alta la 200.000 lei/ml.
    Ce parere aveti ?
Procesare...