Constructie beci sub cladire existenta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • gamalus04
    Incepator
    • 25.dec.2019
    • 1

    Constructie beci sub cladire existenta

    buna ziua si sarbatori fericite! Ma aflu intr-o situatie mai ciudatica sa spun asa. Se da una bucata cladire P+1, cu placa P situata la aproximativ 70 cm sub nivelul drumului. Pt racordare la canalizare, necesar foraj orizontal pe sub drum,(canalizarea se afla pe partea cealalata a drumului si are nivelul mai sus de placa mea) si cel mai important, necesar ridicare nivel podea pentru a avea unghiul minim necesar evacuarii apei reziduale, nu vreau sa recurg la varianta cu camin+pompa evacuare etc. Inca nu am dat un nivel, dar la ochi ar trebui sa ma ridic cu placa minim 40 cm. Loc este, camera are 3 m inaltime, si va fi o bucatarie de catering. Camera are dimensiunile 8x6, si are fundatie sub toti cei 4 pereti, fundatie turnata la aproape 2 metri sub nivelul solului. Ce vreau eu sa fac, este sa sparg placa si sa sap 2 metri, plus cat ma mai inalt 40-50 cm, creez practic un beci cu peretii formati din fundatia camerei. Din cele 4 laturi de fundatie, 2 sunt la exteriorul cladirii, iar 2 sunt la interior(cladirea este mult mai mare). De aici in continuare am nevoie de ceva sfaturi de la cei cu experienta sau mai multe cunostinte. Sa incep de la baza,voi turna o placa de beton, as vrea sa stiu daca trebuie armata, daca trebuie s-o leg de fundatii(peretii beciului) cu fier beton, cat de groasa sa fie, daca sa intre putin si sub fundatii, cum si cu ce s-o hidroizolez? Apoi, cum sa hidroizolez fundatiile(peretii beciului) avand acces doar pe partea lor interioara(in viitor, voi dezgoli toata fundatia cladirii pt redimensionare si hidroizolatie pe exterior). Iar acum, partea cea mai complicata pt mine, turnarea placii superioare(tavanul beciului). Cum este mai bine sa fac, sa dublez fundatiile existente cu 4 pereti din boltari intariti cu stalpi si centura, peste care sa torn placa(placa se sprijina pe acesti pereti)? Sau sa dublez fundatiile cu alti pereti de beton armat, peste care sa torn placa? Cat de grosi ar trebui sa fie acesti pereti, si daca trebuie pusa hidroizolatie intre ei si fundatiile vechi, sau din contra sa ii "leg" de fundatiile vechi? Daca nu e necesar sa dublez fundatiile vechi, as putea sa torn doar stalpi pe colturi si din loc in loc, cu centura care sa-i lege si apoi placa peste? Placa efectiva cat de groasa s-o fac, cu ce fier s-o armez, luand in calcul ca pe ea vor sta utilaje de catering grele (masini de gatit, cuptoare etc). Daca e nevoie, as putea imparti beciul in 2, cu un perete portant la mijloc, din boltari sau beton armat, sau as putea turna stalpi la mijloc, pt o mai buna sustinere a placii. Pt aerisire pot face geamuri pe cei 2 pereti exteriori, sau guri de aerisire, eventual si cu ventilatoare electrice.Panza freatica este destul de sus, 3-4 metri, la cele mai abundente ploi de anul asta, apa s-a ridicat prin placa unui mici beci deja existent, la 10 cm, dar acest beci nu are nici un fel de hidroizolatie. Prin peretii beciului in schimb nu am nici un fel de infiltratii. Acest aspect il rezolv relativ simplu, printr-un camin din PVC sau beton intr-un colt al beciului, fara fund betonat, cu pompa submersibila. In schimb, am avantajul unui teren foarte bine drenat natural, apa nu balteste niciodata oricat ar ploua, desi sunt sub nivelul drumului, iar cei 10 cm aparuti in beci dispar imediat ce ploaia se opreste. Practic este doar pietris cativa metri sub nivelul solului( acum f multi ani a fost albia raului Bistrita). Multumesc celor ce ma pot ajuta cu sfaturi.
    P.S. Am nevoie neaparat de beci, pt spatiu depozitare, ba chiar o sa-l extind sub toata cladirea in timp, deci optiunea neconstruirii lui nu exista )
Procesare...