Placare perete exterior magazie unelte

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • icrobert
    Incepator
    • 30.iul.2016
    • 24

    Placare perete exterior magazie unelte

    Buna ziua,

    O sa incep in curand constructia unei magazii pentru unelte din lemn/osb etc.

    Intrucat nu vreau ca magazia sa arate la exterior ca o casa placata cu polistiren+decorativa, vreau sa o plachez cu lemn.

    Am studiat cateva variante, care ar fi urmatoarele:

    1. placare cu lambriu din lemn, brad probabil, pe care sa il dau cu mai multe straturi de grund+lazura;

    2. placare cu lambriu din lemn de pin termotratat, + grund+lazura/lac

    3. Placare cu lambriu wpc.


    Lambriu din lemn de brad am la casa montat la sageac si e ca nou dupa 4 ani, doar ca acolo nu este expus la intemperii cum vor fi peretii magaziei.

    Inclin sa merg pe varianta de lemn termotratat, despre care am citit ca in principiu ar fi mai rezistent, insa nu am prea intalnit pareri ale persoanelor care si l-au montat ca sa vad cum rezista in timp.

    As aprecia pareri ale personelor care au montat la ei sau au vazut comportamentul in timp al acestui tip de lambriu din lemn termotratat.

    Ideea ar fi daca se justifica ca si rezistenta in timp, diferenta de pret, nu nesimnificativa, fata de un lambriu normal din lemn.

    Multumesc




  • m_3
    Incepator
    • 31.oct.2010
    • 46

    #2
    Buna.

    Incerc eu sa te lamuresc cat de cat, avand in vedere ca urmatorul lucru dupa ce imi termin gardurile va fi exact o magazie de scule, pe structura de lemn. Am o lemnarie de 4x4 m din stalpi de lemn de 12x12 cm, acoperita cu tabla ondulata, iar de anul asta, trecand pe gaz, doresc sa o transform intr-o magazie de scule.

    La pereti am ramas pe ideea de inchidere intre stalpi cu OSB de 15 mm, placat pe exterior cu lambriu de lemn de brad, lacuit si protejat impotriva intemperiilor. Stalpii raman partial la vedere, pentru un plus de "rusticitate".

    Varianta cu lambriu PVC, chiar fiind de exterior nu imi surade, intrucat am vazut o astfel de magazie finisata cu PVC, iar intr-un an de zile soarele si-a spus cuvantul, lambriul ondulandu-se si aratand ca naiba....

    Varianta cu llambriu lemn tratat ar fi mai buna, dar e destul de scump, undeva la 150 lei / m2, iar eu avand undeva la 35 m2 de acoperit, mi se pare cam scump pt. o magazie de scule. In comparatie, lambriul normal de brad e pe la 20-30 lei m2, deci diferenta destul de mare. Plus de care, tot trebuie lacuit si protejat cu ceva.

    Lambriu WPC, hmm... probabil ca ar fi cea mai frumoasa varianta, dar la 200 lei / m2, cat l-am vazut printr-un magazin de bricolaj....


    Eu am ramas astfel pe varianta de lambriu de lemn de brad, lacuit si protejat, si cu cateva specificatii:

    - acoperisul magaziei sa fie mai lat decat magazia in sine cu macar un 0,5m pe fiecare latura, asta aducand un plus de protectie impotriva ploii / ninsorii

    - placa betonata a magaziei sa aiba o grosime de 15-20 cm deasupra cotei zer a terenului, pt a fi protejat lemnul de stratul de zapada si apa la ploi masive

    - la placare cu OSB si apoi lambriu, in partea de jos am sa las o distanta de aprox. 1 cm, practic nu lipesc lemnul de beton, iar spatiul respectiv o sa il umplu cu ceva solutie bituminoasa sau vad eu ce

    Cam asta am eu de gand sa fac. Acuma, fiecare face cum vrea, sau cum ii permite bugetul.

    Spor la treaba !

    PS: Am tot auzit de lacurile de iaht. Oare ar fi mai indicate? Ma gandesc ca daca rezista la ambarcatiuni, rezista si pe o magazie de scule. Sau e doar o denumire generica si nu are treaba cu barcile?

    Comentariu

    • icrobert
      Incepator
      • 30.iul.2016
      • 24

      #3
      Postat în original de m_3
      Buna.

      PS: Am tot auzit de lacurile de iaht. Oare ar fi mai indicate?
      Multumesc pentru raspuns.

      Exact ca tine, stiu preturile si pentru termotratat si pentru wpc si pentru lemn normal.

      Ideea era daca merita diferenta de pret cel termotratat, care tot trebuie lacuit si prerea mea era ca nu si vad ca a ta e la fel.

      Cat despre lacurile de iaht.......de 4 ani am o terasa/deck din lemn din ala "exotic" pe care il dau in fiecare an cu ulei pentru lemn "exotic", cam 130 lei/litru.

      Oricat ar fi de smecher uleiul, de iaht sau nu, daca lemnul e supus intemperiilor, uleiul se duce dracu, cel putin pe terasa/deck.

      Deci nu cred ca ala de iaht ar fi o investitie buna. mai degraba as da 2 straturi de kober extra lasure decat 1 strat de ulei din asta de iaht, din proprie experienta


      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13007

        #4
        Postat în original de m_3
        Buna.


        Varianta cu lambriu PVC, chiar fiind de exterior nu imi surade, intrucat am vazut o astfel de magazie finisata cu PVC, iar intr-un an de zile soarele si-a spus cuvantul, lambriul ondulandu-se si aratand ca naiba....

        Varianta cu llambriu lemn tratat ar fi mai buna, dar e destul de scump, undeva la 150 lei / m2, iar eu avand undeva la 35 m2 de acoperit, mi se pare cam scump pt. o magazie de scule. In comparatie, lambriul normal de brad e pe la 20-30 lei m2, deci diferenta destul de mare. Plus de care, tot trebuie lacuit si protejat cu ceva.

        Lambriu WPC, hmm... probabil ca ar fi cea mai frumoasa varianta, dar la 200 lei / m2, cat l-am vazut printr-un magazin de bricolaj....


        Eu am ramas astfel pe varianta de lambriu de lemn de brad, lacuit si protejat, si cu cateva specificatii:

        - acoperisul magaziei sa fie mai lat decat magazia in sine cu macar un 0,5m pe fiecare latura, asta aducand un plus de protectie impotriva ploii / ninsorii

        - placa betonata a magaziei sa aiba o grosime de 15-20 cm deasupra cotei zer a terenului, pt a fi protejat lemnul de stratul de zapada si apa la ploi masive

        - la placare cu OSB si apoi lambriu, in partea de jos am sa las o distanta de aprox. 1 cm, practic nu lipesc lemnul de beton, iar spatiul respectiv o sa il umplu cu ceva solutie bituminoasa sau vad eu ce
        Lambriu PVC interior sau siding? Lambriul, daca este pentru exterior, nu se onduleza decat in momentul in care distanta intreprinderi este prea mare.
        Inaltime placii nu cred ca are de ce sa fie mai mare decat 10cm peste nivelul solului, altfel faci elevatie si te complici. Oricat ar ploua, nu se face o balta de 20cm inaltime in curte. Asezi intai o membrana bituminoasa intre beton si structura de lemn, este mai sigur asa.
        Acoperisul poate fi 50cm mai lat dar nu neaparat, poate fi si 40 sau 30cm, depinde si de panta. Daca este in doua ape, conteaza mai mult fata si spate, lateral mai putin pentru ca panta protejeaza. As lasa 80-90cm in fata, daca vrei o mica terasa la intrare in casuta.
        Eu unul am optat pentru siding PVC.

        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • m_3
          Incepator
          • 31.oct.2010
          • 46

          #5
          VYS

          Legat de lambriul PVC, nu pot sa ma pronunt cum l-a montat. Pare similar cu cel din poza, chiar si culoarea. Ce pot sa spun ca dupa o vara, l-am vazut ondulat. Nu mi-am permis sa intreb proprietarul mai multe detalii, intrucat magazia e construita la un vecin cu doua strazi mai in colo de mine si nu il cunosc. Intradevar, s-a ondulat pe partea lunga, undeva la 3,5-4 metri, ochiometric vorbind. Posibil sa nu fie montat cum trebuie?

          Lambriul montat de dvs. cum s-a comportat pana acum? In cazul meu, nu am deschidere mai mare de 2 m intre stalpii de lemn. S-ar preta oare sa montez un asemenea lambriu fara sa se onduleze in timp?

          Legat de placa, eu am turnat-o undeva la 13 cm inaltime si am observat ca iarna, la ninsori mai abundente (putine in ultima perioada ce-i drept), stratul de zapada a depasit in grosime cei 13 cm si a ajuns la lemnele depozitate si ma gandeam ca daca e mai sus, e mai bine. Apa de ploaie sper sa nu ajunga la inaltimea aia ca e bai mare atunci...

          Comentariu

          Procesare...