Estimare manopera constructie - o camera

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • sebi_andrei2008
    Incepator
    • 24.iul.2020
    • 1

    Estimare manopera constructie - o camera

    Buna ziua,

    Ma gandesc sa extind amprenta casei cu inca o camera. Nu am ales inca constructor, dar am in plan sa platesc doar manopera si sa vin eu cu materialele. Problema e ca nu stiu nici macar estimativ in ce ape ma scald in legatura cu pretul la manopera pentru proiectul meu.

    In principiu e o vorba de constructia unei singure camera de 24mp cu inaltimea de 3m la baza mare si 2.5m la baza mica, care trebuie sa aiba fundatie, sapa si zidaria sa fie din caramida. Finisajele nu trebuie sa fie exagerate, nu se doreste o camera in care sa se locuiasca. Mai mult sa zicem o bucatarie de vara. Restul las liber imaginatiei, dar e vorba de un proiect foarte simplist.

    Ce m-ar interesa, e cat ar putea sa ceara un mester pe manopera unui asemenea proiect? Care ar putea fi diferentele de pret intre un mester care lucreaza pe cont propriu si o firma specializata. Ma intereseaza intervale de pret pentru etapele constructiei - estimativ cat ar putea sa coste de exemplu doar fundatia, sau doar sapa, zidaria, finisajele? Care ar fi un pret bun pentru fiecare in parte? Care ar fi un pret corect? Care ar fi un pret mare? Vreau sa stiu la ce sa ma astept in momentul in care ma lansez in negocieri. Zona este Bucuresti-Ilfov.

    Sper sa nu deranjez cu aceasta postare, si multumesc anticipat.
Procesare...