Magazie scule/depozitare diverse

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Moshulika
    Incepator
    • 02.sep.2020
    • 2

    Magazie scule/depozitare diverse

    Salutare la toata lumea,

    Ne-am mutat recent la casa de la apartament, si trebuie sa construim o magazie pentru a depozita diverse scule, dar si lucruri ce le aveam pe la beci si nu avem acum unde sa le depozitam (gemuri/muraturi/biciclete/cutii diverse cu lucruri, etc).
    As dori totusi sa avem un pic de izolatie pentru a nu ingheta ce este depozitat.

    M-am gandit sa fac o structura de lemn peste o fundatie de beton. Momentan sunt la stadiul de a face fundatia si o mica elevatie deoarece terenul este in panta, diferenta de nivel intre cele 2 laturi lungi fiind undeva la 40-50 cm.
    M-am gandit la o structura de lemn, cu dulapi de 10x10 ca si stalpi, utilizand pentru rigidizare capriori 10x5 ca si stalpi in cadrul structurii.

    Stuctura va fi de 6 lungime x 4 latime cu o inaltime de 2.5 m in fata, cu 3 m in spate, in partea inalta.

    Acoperisul va fi intr-o singura panta.

    Pentru partea de acoperis m-am gandit la capriori de 10x5 sau 6 depinde ce gasesc, acoperiti cu astereala, folie anticondens si tigla de tabla pusa peste sipci. (este mai bine sa am membrana bituminoasa in loc la folia anticondens?)
    Intre capriori va fi ori polistiren de 10 sau vata minerala. La interior magazia va fi acoperita cu OSB de 12 mm, pentru rigidizare a intregii constructii. Credeti ca va fi de ajuns?
    Pentru pereti vom avea ori polistiren de 10 sau vata minerala ca si la acoperis, cu folie anticondes pusa direct peste stalpi la exteriorul peretilor, si apoi ma gandeam la o tabla cutata, la fel pusa peste sipci.

    Stiu ca poate pentru unele persoane introducerea izolatiei pare cam mult pentru o magazie, dar as vrea sa fie o diferenta de temperatura fata de cea exterioara, deoarece ma mai ocup la nivel de hobby cu lemnul si as vrea totusi sa pot sa lucrez in magazie si iarna/toamna.

    O alta varianta ar fi o structura de bca, placata exterior cu polistiren de 10, dar din pacate in acest moment este o mare problema sa gasim oameni seriosi care sa realizeze aceasta structrura, si cred ca va fi mai ieftina pe structura de lemn, pe care o pot realiza eu cu ajutorul familiei.


    Aveti ceva recomandari la ce m-am gandit?

    Multumesc anticipat de raspunsuri.

    Orice critica este constructiva
  • emp
    Membru Marcant
    • 29.mai.2009
    • 547

    #2
    Din lemn te costa mai mult decât construcția cu BCA. Te scapă de vată, folii, etc.
    Având în vedere că-i o magazie ți-aș sugera să încerci un DIY. Zidăria cu BCA este o joacă de copii la o clădire cum o dorești tu.
    Peste BCA un poliester de 10cm, apoi o tencuiala minerală sau fațada ventilata cu vata bazaltica și lambriuri din lemn.
    Nu-ți recomand căpriori de 5x10, mai bine 10x12 sau 10x15 dispuși la un '"pas" mai mare.

    ​​​​​

    Comentariu

    • Moshulika
      Incepator
      • 02.sep.2020
      • 2

      #3
      Eram un pic reticent la partea cu BCA in ideea că ar trebui sa fac centura sus și să fac stalpii din beton cu armatura din discuțiile pe care le-am avut în stanga-dreapta cu așa zisii "meșteri".

      Ar trebui sa le fac?

      Mersi.

      Comentariu

      • emp
        Membru Marcant
        • 29.mai.2009
        • 547

        #4
        Dacă vrei să fii corect atunci ar trebui sa faci un proiect, autorizație, etc. Pentru o magazie nu ai nevoie de stâlpișori din beton armat. O centură la partea superioară este suficientă pentru a lega zidurile și pentru a așeza acoperișul.
        Eu am incercat și a ieșit cam așa

        Comentariu

        • popescu29
          Incepator
          • 02.apr.2012
          • 9

          #5
          Salutare.eu doresc sa fac o magazie pt diverse pe baza din beton iar constructia din lemn si osb.acoperis din tabla cutata In doua ape
          ​​​​​​dimensiune magazie 6m/4m.ma poate ajuta cineva cu un proiect si un necesar de materiale.multumesc

          Comentariu

          Procesare...