Garaj lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • SERBANESCU CRISTI
    Membru
    • 17.iun.2006
    • 270

    Garaj lemn

    Salut, am inceput un proiect garaj masina din lemn ( am atasat poze) neterminat pentru care as avea nevoie de la voi de niste sfaturi/idei. Detalii proiect: distanta intre stalpi grinzi de 10×10 pe lungime 3.44 m si pe latime 2.80 cm. Grinzile transversale lungime 5 m. Am cumparat cherestea de 10 cm , grosime 2.5 cm pe care as vrea sa o montez din 15 in 15 cm. La momentul acesta panourile laterale se misca. Cum as putea sa le intaresc ? Nu stiu daca va rezista la vant puternic si sub povara greutatii zapezii la iarna. De aceea va rog sa spuneti cum sa procedez mai departe ma intereseaza in sensul intaririi/ sigurantei constructiei. Ma gandesc peste cherestea sa montez tabla cutata. Aveti vreo sugestie in acest sens? Astept idei sfaturi.
    va multumesc anticipat.
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #2
    Trebuie sa pui contravantuiri intre stalp si grinzile de pe stalpi .
    Nu-mi dau seama din poze daca ai dat panta constructiei ( in spate sau in lateral ), daca nu ai dat nu e bine ce ai facut .
    Iti atasez o poza ca sa intelegi mai bine , am dublat cu linii rosii ca sa evidentiez ce trebuie facut
    Deasupra , pe grinzile existente se pun alte grinzi transversale , nu scandura ca se va incovoia la greutate , si abia apoi pui scandura si invelitoarea dar asa cum am scris musai sa aiba panta acoperisul .
    Fișiere Atașate
    Ultima editare de coby; 08.oct.2020, 08:21.
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • SERBANESCU CRISTI
      Membru
      • 17.iun.2006
      • 270

      #3
      Multumesc pentru raspuns. O sa verific in we chestia cu panta insa ce mai pot face la stadiul acesta daca nu este panta data ? Referitor la grinzile transversale cate sa montez si la ce dimensiuni ? Cusaci de latime 7 cm si grosime 5 cm ar fi o alternativa ?

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6865

        #4
        Nu . Grinzile transversale pui dulapi pe cant 15x5 iar distanta la 60 cm maximum .,
        Daca nu ai panta facuta trebuie sa scurtezi stalpii de pe o parte sau spate sau fata - depinde unde vrei sa curga apa .
        Nu incerca sa subdimensionezi structura de rezistenta ca poate ai ghinion intr-o iarna si cade acoperisu pe masina si o sa ai necaz de doua ori .
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • SERBANESCU CRISTI
          Membru
          • 17.iun.2006
          • 270

          #5
          Daca pun dulapi peste grinzi, pot sustine cei 4 stalpi de 10 cm si H 2.25 greutatea acestora ? Nu devine prea greu acoperisul pt cei 4 stalpi de sustinere ? Daca as pune tot grinzi dar de 8×8 nu ar fi ok ? Ideea este ca nu as dori sa inalt prea mult constructia. Acum am H 2.25 cm fara scandura pusa. Alternativa la dulapi ?

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6865

            #6
            Oricum trebuie sa suplimentati stalpii de sprijin , distantele sunt mult prea mari asa ca mai trebuie intercalati vreo 5 cel putin . Daca v-ati grabit ca fata la maritat in loc sa intrebati inainte acuma carpim .
            Deci grinzile de 8x8 n-au nici o valoare , se vor indoi sau chiar rupe la doar 10 cm de zapada . Dvs trebuie sa intelegeti ca garajul/copertina etc il/o faci o singura data si trebuie sa reziste , nu sa pice la prima zapada .
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • SERBANESCU CRISTI
              Membru
              • 17.iun.2006
              • 270

              #7
              Puteti va rog sa mi spuneti ce trebuie facut mai exact ? Initial nu ati spus nimic de cei cel putin 5 stalpi intercalati. Ma gandeam sa mai pun cate 1 stalp de 10×10 intre cei 2 existenti pe ambele laturi si deasupra 6 grinzi de 10×10 perpendicular pe cele 2 montate deja. Ar fi suficient pt stabilitatea constructiei?

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6865

                #8
                Aveti informatia mai sus cum sa faceti dar se pare ca nu doriti s-o faceti cum trebuie asa ca faceti-o dom'le cum vreti, nu mai intrebati daca nu va plac raspunsurile .
                Asa de curios ati facut contravantuirile sau e o discutie tabu si aia?
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • SERBANESCU CRISTI
                  Membru
                  • 17.iun.2006
                  • 270

                  #9
                  Nu este vorba ca nu mi plac raspunsurile dvs. Voiam doar sa inteleg de ce nu sunteti de acord cu solutia propusa de mine mai sus ? De ce nu as putea folosi 6 grinzi 10x10 in locul dulapilor de 15x5 ? As dori si alte pareri . Multumesc

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6865

                    #10
                    Postat în original de SERBANESCU CRISTI
                    Nu este vorba ca nu mi plac raspunsurile dvs. Voiam doar sa inteleg de ce nu sunteti de acord cu solutia propusa de mine mai sus ?
                    Mai studiati putin fizica de clasa a V a si o sa intelegeti pana la urma .
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • rex
                      Membru
                      • 21.apr.2015
                      • 220

                      #11
                      Un dulap / grinda , de 15 x5 , avand la tura de 5 ca punct de sprijin , are rezistenta mult mai mare decat un patrat de 10x10 . Nimeni nu te-a sfatuit de rau .

                      Comentariu

                      Procesare...