Izolatie sub podea din lemn la logie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Danticro
    Incepator
    • 30.mai.2021
    • 2

    Izolatie sub podea din lemn la logie

    Buna dimineata tuturor !
    Ma confrunt cu o problema, anume ca vreau sa fac o logie.
    Problema este ca vreau sa pun podea din scandura peste grinzile existente, insa logia va avea peretele exterior deschis, iar in continuarea acestuia va exista o terasa, sub care nu vreau sa ploua.
    Ideea este sa gasesc o solutie pentru a pune ceva direct peste grinzi (in nici un caz beton!) iar dupa aceea sa pun scândura.
    M-am gândit la tabla galvanizata, ceva de maxim 0,45mm, peste ea sipca de 5x2cm pe lungimea grinzilor, iar mai apoi scandura. Inclinatia grinzilor va fi de 5mm%. Distanta intre centrul grinzilor este de 50cm iar lungimea lor este de 4m, din care 2,5 in afara, sprijinite pe 5 stâlpi din lemn de 150x150mm. Lungimea logiei va fi de 4m iar a terasei de 6m.

    Va rog frumos, opinii, pareri, sfaturi ?
    Duminica frumoasa sa aveti !
  • CosminM
    Incepator
    • 25.mai.2016
    • 14

    #2
    Buna ziua! Vreau sa construiesc o terasa (pardoseala ) lipita de casa. Terasa va fi pe o structura de grinzi de lemn (elevatia terasei va fi de aprox 60 cm). Intre scandura de terasa si suport (care va fi lemn) ce pot sa pun pentru a nu apare "scartaieli" in timp? Eu m-am gandit la Banda de cauciuc elastomeric (de 3 mm) sau Banda de spuma de polietilena reticulara. Va rog, daca se poate, sa ma sfatuiti. Multumesc. Am atasat o schita cum vreau sa fie terasa

    Comentariu

    Procesare...