Incarcare boiandrug

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Adctive
    Incepator
    • 28.aug.2017
    • 6

    Incarcare boiandrug

    Buna ziua,
    Fara sa imi dau seama uitandu-ma pe plan am comandat si montat 2 boiandrugi ceramici de 3m la o deschidere de 2.5m care cred eu ca are o incarcatura destul de mare deasupra. Mai exact sunt 5 randuri de caramida de 30cm deasupra, apoi va urma centura de beton. Atasez si o poza.
    Credeti ca vor fi probleme pe viitor? Am gasit si o fisa a unu astfel de boiandrug dar nu ma pricep sa calculez cate randuri de caramida e calculat sa suporte. Ma puteti ajuta?
    Multumesc
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Este cam mut ce se vede in foto, din ce calculam in linii mari este la limita capacitatea portanta pentru zidaria de deasupra plus eventuala centura pe are nu vad cum o legi de structura din stanga. De ce este zidaria ridicata la o cota mai mare?
    Daca nu am calculat gresit (1m inaltime si 20cm latime zidarie), fara a tine cont de centura ai avea nevoie de o capacitate portanta de 7.2kN/m pe 1 buiandrug fata de datele din tabel unde 10kN/m la 3m lungime
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Adctive
      Incepator
      • 28.aug.2017
      • 6

      #3
      Postat în original de VYS
      Este cam mut ce se vede in foto, din ce calculam in linii mari este la limita capacitatea portanta pentru zidaria de deasupra plus eventuala centura pe are nu vad cum o legi de structura din stanga. De ce este zidaria ridicata la o cota mai mare?
      Daca nu am calculat gresit (1m inaltime si 20cm latime zidarie), fara a tine cont de centura ai avea nevoie de o capacitate portanta de 7.2kN/m pe 1 buiandrug fata de datele din tabel unde 10kN/m la 3m lungime
      In stanga mai vin 2 randuri de caramida in continuare iar grinda vine in panta mica de 4 grade pana in stalpul de la etaj.
      Ar fi bine daca ar fi macar la limita, ma gandeam sa nu fie mult peste limita.
      Ce solutii ar fi sa nu dau tot jos? Tencuire fata/spate cu plasa de buzau ar remedia situatia?

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13007

        #4
        Nu mi se pare ok ceea ce faci. Renuntai la 3 randuri de caramida de deasupra buiandrugului, turnai o grinda care sa lege stalpii din stanga si dreapta buiandrugului. Ulterior se mai zidea ceva caramida si grinda inclinata. Se lega altfel asa, plus ca nu ai lasat mustati la stalpi.
        Nu este tarziu sa faci nici acum modificarea, cat sa mai coste o grinda, ceva fier si beton?
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • Adctive
          Incepator
          • 28.aug.2017
          • 6

          #5
          Postat în original de VYS
          Nu mi se pare ok ceea ce faci. Renuntai la 3 randuri de caramida de deasupra buiandrugului, turnai o grinda care sa lege stalpii din stanga si dreapta buiandrugului. Ulterior se mai zidea ceva caramida si grinda inclinata. Se lega altfel asa, plus ca nu ai lasat mustati la stalpi.
          Nu este tarziu sa faci nici acum modificarea, cat sa mai coste o grinda, ceva fier si beton?
          Nu este vorba de costuri, ma gandeam ca poate as putea evita sa sparg atata caramida. Cand au zidit nu eram acolo ca le spuneam sa se opreasca, dar stii cum e, doreii mai intai construiesc si pe urma gandesc...

          Daca sparg 3 randuri doar deasupra boiandrugului si torn inca unul de beton apoi continui cum ai spus si tu ar fi in regula?

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13007

            #6
            Te opresti in stalpul din dreapta, vei turna grinda, nu dublezi buiandrugul.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12203

              #7
              Varianta cistigatoare o vezi in imagine . Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	Untitled 2.jpg  Afișări:	0  Mărime:	333,6 KB  ID:	684881.... la cum vad eu ca arata spatiul ala deschis , cred ca mai ai probleme . Nu pare o structura proiectata ....
              Ultima editare de Mircea_G; 30.aug.2021, 18:51.
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13007

                #8
                Varianta "castigatoare" este cam exagerats.
                Se poate pastra buiandrugul actusl si partial din caramida zidita deja. Se leaga stalpii cu o grinda orizontala, se sparge pe ei pentru a te lega de armatura. Se zideste parapetul înclinat si se i chide cu o centura mica, probabil in stanga trebuie ancora chimica.pentru a mai evita spargere pentru centura.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12203

                  #9
                  Deloc exagerata , chiar obligatorie . In proiectarea structurilor se ( mai ) foloseste o anume simetrie in plan ... " Legatura aia intre stilpi este obligatorie , mai ales ca pe spatiul respectiv ( se vede in spate , in poza ) nu exista nimic , este vid ...) Cine si cum leaga structura ? doar partea aia inclinata ????
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 13007

                    #10
                    Postat în original de Mircea G
                    Deloc exagerata , chiar obligatorie . In proiectarea structurilor se ( mai ) foloseste o anume simetrie in plan ... " Legatura aia intre stilpi este obligatorie , mai ales ca pe spatiul respectiv ( se vede in spate , in poza ) nu exista nimic , este vid ...) Cine si cum leaga structura ? doar partea aia inclinata ????
                    Nu cred ca aicitit cu atentie ce am scris.
                    1. Ai anulat buiandrugul actual si l-ai inlocuit cu beton .. inutil zic eu.. se poate pastra buaindrugul si vreo 2 randuri de caramida
                    2. Grinda de sus ai ridicat-o cam mult ca pozitie.
                    3. Se poate preglungi stalpul median, face bine

                    In rest, nu avem mesaje contradictorii, este aceeasi idee ceva mai practica si mai eleganta.
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • Adctive
                      Incepator
                      • 28.aug.2017
                      • 6

                      #11
                      Intrebarea era strict pentru incarcarea buiandrugului, la care nu am primit nici un raspuns concret. Nu inteleg de ce comentati structura daca nu cunoasteti toate datele.
                      Intre timp am primit calculele structuristului si se pare ca nu este incarcat peste limita si ca nu vor exista probleme. Va ramane exact asa, cu grinda de legatura deasupra si continuarea stalpului din stanga buiandrugului pana in grinda.
                      Va multumesc pentru mesaje.

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 13007

                        #12
                        Daca tu crezi ca mesajul de mai sus in care ti-am oferit si cifre, nu este un raspuns la problema.... o sa incerc sa nu ma mai obosesc. Cred ca ti-am spus ca este putin sub limita maxima admisibila.
                        Postat în original de VYS
                        Este cam mut ce se vede in foto, din ce calculam in linii mari este la limita capacitatea portanta ....
                        Daca nu am calculat gresit (1m inaltime si 20cm latime zidarie), fara a tine cont de centura ai avea nevoie de o capacitate portanta de 7.2kN/m pe 1 buiandrug fata de datele din tabel unde 10kN/m la 3m lungime
                        Faptul ca ne-am permis sa comentam ce vedem intr-o foto, este placerea noastra si nu cred ca ne poti spune ce si cat sa comentam. Pe bune, comentam ce vedem si dupa cum stim ca trebuie facut mai bine. Daca nu iti plac raspunsurile, asta este. Cred ca am vrut doar sa te ajutam, depinde de tine sa ai deschiderea sa primesti o discutie in termeni normali. As vrea sa ne contrazici doar din considerente pozitive. Poate ca ne lipsesc detalii pe care nu le-ai oferit insa unele foto spun multe, nu neparat de bine.
                        Spor la lucrari!
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • Mircea_G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12203

                          #13
                          Postat în original de Adctive
                          Intrebarea era strict pentru incarcarea buiandrugului,........
                          Intre timp am primit calculele structuristului si se pare ca nu este incarcat peste limita si ca nu vor exista probleme...........
                          Un " ochi " format nu vede doar buiandrugul care este clar " fortat " vede structura .
                          Am curaj sa ma iau de piept cu structuristul ala din orice " pozitie " . Structura este gresita .
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • Adctive
                            Incepator
                            • 28.aug.2017
                            • 6

                            #14
                            Postat în original de Mircea G

                            Un " ochi " format nu vede doar buiandrugul care este clar " fortat " vede structura .
                            Am curaj sa ma iau de piept cu structuristul ala din orice " pozitie " . Structura este gresita .
                            Nu vreau sa intru in polemici, poti sa crezi ce vrei, mai ales despre tine. Dar totusi lasa pe altii sa te laude, poate ca nu esti asa "format" pe cum crezi.
                            Bafta la proiectele tale.

                            Comentariu

                            Procesare...