Placare terasa cu gresie, sapa autonivelanta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vladybc
    Incepator
    • 21.apr.2007
    • 2

    Placare terasa cu gresie, sapa autonivelanta

    Va salut. Vreau sa plachez cu gresie o terasa neacoperita, din beton, de cca 12mp. Problema este ca nu am planeitatea necesara si as consuma mult adeziv (care este cam scump). O sapa autonivelanta ar rezolva elegant problema, dar intreb - este oportun sa o folosesc la exterior? Am intrebat vanzatori din diferite magazine si...raspunsurile au fost contradictorii. Sunt pareri ca, pentru suprafete mici, ca la mine, ar merge si la exterior. Voi lua decizia finala in functie de raspunsurile dvs. Multumesc anticipat.
    "Adevarata masura a valorii unui om este data de felul cum trateaza pe cineva de la care nu poate obtine nici un avantaj."
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Cat sunt aceste abateri si pe ce suprafata? Adezivul este comparabil la pret cu sapa autonivelanta, dar adaugarea unui strat suplimentar de sapa autonivelanta este mai riscant decat placarea cu strat mai gros de adeziv. Depinde totusi de ce si cum ai acolo si la ce materiale te-ai oprit.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • vladybc
      Incepator
      • 21.apr.2007
      • 2

      #3
      Postat în original de VYS
      Cat sunt aceste abateri si pe ce suprafata? Adezivul este comparabil la pret cu sapa autonivelanta, dar adaugarea unui strat suplimentar de sapa autonivelanta este mai riscant decat placarea cu strat mai gros de adeziv. Depinde totusi de ce si cum ai acolo si la ce materiale te-ai oprit.
      Terasa are 3,5x3,5m, cu denivelari de pana la 30mm. Am luat un adeziv cam scump (ceresit CM17, cca 80 lei), si am vazut autonivelanta in jur de 45 lei (ceresit CN6. As prefera sa pun autonivelanta nu atat pentru pret, cat pentru faptul ca mi-ar fi mai usor sa pun ulterior singur gresia pe loc drept (nu sunt de meserie, dar pe drept am mai pus). Dar oare va rezista in timp, afara?
      "Adevarata masura a valorii unui om este data de felul cum trateaza pe cineva de la care nu poate obtine nici un avantaj."

      Comentariu

      • emp
        Membru Marcant
        • 29.mai.2009
        • 547

        #4
        Postat în original de vladybc
        Va salut. Vreau sa plachez cu gresie o terasa neacoperita, din beton, de cca 12mp. Problema este ca nu am planeitatea necesara si as consuma mult adeziv (care este cam scump). O sapa autonivelanta ar rezolva elegant problema, dar intreb - este oportun sa o folosesc la exterior? Am intrebat vanzatori din diferite magazine si...raspunsurile au fost contradictorii. Sunt pareri ca, pentru suprafete mici, ca la mine, ar merge si la exterior. Voi lua decizia finala in functie de raspunsurile dvs. Multumesc anticipat.
        Daca terasa este neprotejata atunci nu poti folosi sapa autonivelanta.
        O sa ai probleme cu inghetul - dezghetul si o sa trebuiasca sa refaci toata placarea.
        Adica dublu manopera si dublu materiale. Ramai la un adeziv bun pentru exterior,
        gresie pentru exterior si foarte important ( multi uita) rost pentru exterior.
        Pe termen lung iesi mai ieftin cu un lucru facut ca la carte fata de experimente.

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12202

          #5
          Cu autonivelanta nu scoti asa denivelare . 3 cm este intre adeziv si autonivelanta , dar preferabil este adezivul , Exista si alt adeziv asemanator ..
          Parerea mea , si am placat personal la exterior , o amorsa buna sau ceva profesional , apoi te joci din adeziv . ...eu personal i-am scos din foame pe aia de la weber ...
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13007

            #6
            Postat în original de vladybc

            Terasa are 3,5x3,5m, cu denivelari de pana la 30mm. Am luat un adeziv cam scump (ceresit CM17, cca 80 lei), si am vazut autonivelanta in jur de 45 lei (ceresit CN6. As prefera sa pun autonivelanta nu atat pentru pret, cat pentru faptul ca mi-ar fi mai usor sa pun ulterior singur gresia pe loc drept (nu sunt de meserie, dar pe drept am mai pus). Dar oare va rezista in timp, afara?
            O sapa autonivelanta de interior nu te ajuta. In plus, sapa autonivelanta este mai pretentioasa la turnare si daca nu o faci cum trebuie, o sa crape toate.Sapa autonivelanta de exterior este mai scumpa decat adezivul CM17, peste 100 lei sacul. Chiar si cu adeziv, la 3cm este mult, nu o poti face decat cu incarcari succesive.
            Greu de spus ce inseamna efectiv denivelari pana la 30mm, depinde si pe ce suprafata sunt. Una este sa ai o zona de 1mp si alta sa fie pe o suprafata mai mare. Nu se poate turna o sapa de egalizare inainte, de 35mm? Deranjeaza la nivelul terasei? Ar trebui masurata suprafata, dat nivelul si facuta o harta cu abaterile de planeitate. Ulterior hotarasti ce si cum se poate face.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            Procesare...