Alegere tip caramida

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Admin.MC
    Membru Marcant
    • 05.dec.2005
    • 974

    #16
    Postat în original de Adrian_A
    Viziteaza site-ul urmator:

    dupa care te hotarasti la ce U vrei sa ajungi. Dupa aceea du-te la Caparol

    www.caparol.ro, vezi cel mai apropiat dealer si spunele si-ti calculezi grosimea polistirenului si a caramizii. Nu caramida este cea mai importanta ci termoizolatia.
    Ia in considerare dublarea sau trilparea gazului in urmatorii ani si nu te juca cu izolatiile
    Eu am ajuns la 12 cm cu vata minerala de 5 pe interior ciu caramida eficienta de 290 mm grosime. Grosimea a fost aleasa dat faptului ca peretii mei sunt portanti.
    Vezi fisierul cu calcul termosistem atasat
    Pana acum ti-am sters cateva mesaje identice cu acesta. Incearca sa nu mai dai copy-paste pentru ca nu ajuti cu nimic in felul asta, ba mai mult, lasi impresia ca nu vrei decat sa faci reclama.

    Comentariu

    • Stefconstruct
      Incepator
      • 12.mar.2006
      • 46

      #17
      Postat în original de sorin.vision
      Ptr Moky

      Eu am ales Siceram, am terminat casa in toamna. Linga mine s-a construit cu Porotherm. Muncitorii din ambele echipe au constatat ca Siceram este mai buna ca material. Au pus caramizi in apa 2 saptamani sa vada cat se imbiba, au taiat caramida, au spart-o etc..

      Am comandat din timp la fabrica si am platit transportul pana in Bucuresti.

      Porotherm o cam da in bara pe piata romaneasca din pacate..romanii cu putina reclama si marketing, inghit orice

      Eu am luat Siceram T30 si am termoizolat cu polistiren de fatada de 10.

      Daca nu ai bani de termosistem ia-ti cea mai groasa caramida, de 38 parca..
      Este Adevarat ca phorotermul facut in Romania este de cal.-2-a ,(numai cea de 30 cm, ) pentru ca linia de fabricatie este nou instalata si este inca in probe,fata de cea importata cu care mi-am facut eu vila care avea ISO 9001(am aruncat o caramida de la etajul 2 si nu s-a spart nici un colt macar)
      Dau sfaturi si indrumari

      Comentariu

      • livas
        Incepator
        • 20.iun.2005
        • 43

        #18
        Eu am cumparat anul trecut 30 paleti de porotherm si nu am vrut sa-i descarc cu stivuitorul ci cu mana. Am gasit per total 3 paleti cu caramida sparta, au dat vina pe sofer ca a mers cu viteza, ca paletii au avut scandura subtire, etc, la o expertiza care a durat o luna au tras si ei concluzia ca lotul respectiv a fost lasat cam mult in cuptor. Pana la urma mi-au dat 2 paleti in plus numai sa-mi retrag plangerea de la OPC. In RO inca se fac experimente pe subiectul caramida porotherm. Va recomand caramida phoroterm produsa de unguri e cam la acelas pret dar net superioara. Comparativ cu BCA caramida poroterm chiar asa prost facuta este mult mai buna privind izolatia si portanta fata de BCA sau BCU.

        Comentariu

        • Stefconstruct
          Incepator
          • 12.mar.2006
          • 46

          #19
          Postat în original de livas
          Eu am cumparat anul trecut 30 paleti de porotherm si nu am vrut sa-i descarc cu stivuitorul ci cu mana. Am gasit per total 3 paleti cu caramida sparta, au dat vina pe sofer ca a mers cu viteza, ca paletii au avut scandura subtire, etc, la o expertiza care a durat o luna au tras si ei concluzia ca lotul respectiv a fost lasat cam mult in cuptor. Pana la urma mi-au dat 2 paleti in plus numai sa-mi retrag plangerea de la OPC. In RO inca se fac experimente pe subiectul caramida porotherm. Va recomand caramida phoroterm produsa de unguri e cam la acelas pret dar net superioara. Comparativ cu BCA caramida poroterm chiar asa prost facuta este mult mai buna privind izolatia si portanta fata de BCA sau BCU.
          Sustin cele scrise de tine:
          Eu mi-am facut vila cu PTH,acum 2 ani, adusa din Ungaria care care avea ISO9001,am aruncat o caramida de la etajul doi si nu sa spart nici un colt macar.
          Ce ma intriga este ca desii Wienerberger a deschis fabrica in Romania,pretul este acelasi cu cea din import dar calitatea este a-2-a.
          Referitor la recomandarea ta , nu se mai importa ,din cate stiu pentru ca au fabrica in Ro.
          Sustin si eu ca PTH-ul asa prost cum e,este mult mai bun decat BCA-ul.
          Dau sfaturi si indrumari

          Comentariu

          • oanamyrela
            Incepator
            • 27.mai.2006
            • 3

            #20
            Postat în original de Stefconstruct
            Stimate Moky,eu mi-am construit vila cu caramida Phoroterm de 300 la exterior si nu am probleme.
            Cu aceasta caramida nu ai nevoie sa mai plachezi cu polistiren.

            si puntile termice de la grinzi/centuri, plansee, stilpi cum le-ai rezolvat?cit despre probleme...depinde cu ce compari.Am mai citit un mesaj de-al dumneavoastra in care sustineati ca proiectantii nu prea au habar.Ca trebuie sa se respecte mai mult calculul la rezistenta.Presupun ca daca au dreptate la rezistenta au dreptate si la calculele termice.By the way...termoizolatia de la soclu se face tot pentru punti termice.

            Comentariu

            • oanamyrela
              Incepator
              • 27.mai.2006
              • 3

              #21
              Postat în original de Stefconstruct
              Stimate Moky,eu mi-am construit vila cu caramida Phoroterm de 300 la exterior si nu am probleme.
              Cu aceasta caramida nu ai nevoie sa mai plachezi cu polistiren.
              sorry....
              acu am vazut de unde esti...pai la constanta e cald si bine,bey...la iasi iarna sint frecvent -25-30 grade.si vara +35...

              Comentariu

              • Stefconstruct
                Incepator
                • 12.mar.2006
                • 46

                #22
                Postat în original de oanamyrela
                Postat în original de Stefconstruct
                Stimate Moky,eu mi-am construit vila cu caramida Phoroterm de 300 la exterior si nu am probleme.
                Cu aceasta caramida nu ai nevoie sa mai plachezi cu polistiren.

                si puntile termice de la grinzi/centuri, plansee, stilpi cum le-ai rezolvat?cit despre probleme...depinde cu ce compari.Am mai citit un mesaj de-al dumneavoastra in care sustineati ca proiectantii nu prea au habar.Ca trebuie sa se respecte mai mult calculul la rezistenta.Presupun ca daca au dreptate la rezistenta au dreptate si la calculele termice.By the way...termoizolatia de la soclu se face tot pentru punti termice.
                Centurile le-am placat cu polistiren extrudat de acela verde care m-a costat o avere dar a meritat.
                Presupunerea dvs.nu prea este fondata.
                Sustin in continuare ca diversi (nu toti )proiectanti nici nu stiu cei cu ei,asa cum sunt si asa zisi meseriasi care vor doar banii omului dar meserie ....

                Refaritor la soclu:se face obligaroriu ,la toate casele, izolatie inpotriva apei si obtional termica numai daca aveti subsol sau demisol.

                Cand am spus ca nu am probleme, m-am referit la frig fireste sau este asa greu de priceput?
                Dau sfaturi si indrumari

                Comentariu

                • Stefconstruct
                  Incepator
                  • 12.mar.2006
                  • 46

                  #23
                  Postat în original de oanamyrela
                  Postat în original de Stefconstruct
                  Stimate Moky,eu mi-am construit vila cu caramida Phoroterm de 300 la exterior si nu am probleme.
                  Cu aceasta caramida nu ai nevoie sa mai plachezi cu polistiren.
                  sorry....
                  acu am vazut de unde esti...pai la constanta e cald si bine,bey...la iasi iarna sint frecvent -25-30 grade.si vara +35...
                  Te rog sa ma scuzi ca nu ai vazut locatia de unde scriu,mareste dioptria.
                  Te rog sa ma mai scuzi ca nu m-am nascut moldovean sa locuiesc in statele unite ale moldovei.
                  Daca nu-ti convine Iasi-ul vino la Constanta unde toti baieti au Leganta si sa-ti intre vantul (nu Ovidiu Vantu)pina in maduva oaselor,vara si iarna.

                  Sa-ti-se usuce gazonul si plantele din cauza aerului sarat,si daca vrei sa sti si la noi asta-iarna tot din cauza vantului comfortul termic a fost de minus 55 de grade,de a inghetat apa la mai bine de 1 metru sub pamant,ee mai vrei la Constanta?
                  Poate numai vara pe plaja sa-ti intre nisipul....

                  Acum lasand gluma la o parte,referitor la izolatii,depinde de zona geografica,daca esti la mare stai in tricou,daca esti la munte mai pui o haina pe tine.
                  Daca ti-e frig te inbraci mai gros,e logic nu?
                  Asa si cu izolatiile:daca vrei sa investesti izolezi numai cu extrudat,daca nu ai bani prea multi izolezi cu expandat,daca nu ai deloc faci zidul mai gros.

                  Sfat:Intotdeauna haina cu cat este mai groasa cu atat ne tine mai cald.
                  Asa si cu polistirenul cel mai bun si calduros este EXTRUDATUL,pentru ca are o densitate mai mare(faceti o experienta simpla:Tineti o palma pe o bucata de EXTRUDAT si in acelasi timp cealalta palma pe o bucata de expandat si observati ce simtiti,veti simti ca palma de pe EXTRUDAT va i-a foc fata de expandat.

                  Hai ca v-am plictisit de tot.
                  Daca mai aveti alte intrebari va astept.
                  Dau sfaturi si indrumari

                  Comentariu

                  • danhome_52
                    Membru Marcant
                    • 26.dec.2005
                    • 749

                    #24
                    Salut!
                    Vazand despre ce materiale discutati nu pot sa nu intreb ce parere aveti despre boltarii de beton care vad ca se folosesc destul de des in constructii!
                    Lasand deoparte pretul mic, ce avantaje pot oferi pentru a fi alesi pentru o casa?

                    Comentariu

                    • Stefconstruct
                      Incepator
                      • 12.mar.2006
                      • 46

                      #25
                      Postat în original de danhome_52
                      Salut!
                      Vazand despre ce materiale discutati nu pot sa nu intreb ce parere aveti despre boltarii de beton care vad ca se folosesc destul de des in constructii!
                      Lasand deoparte pretul mic, ce avantaje pot oferi pentru a fi alesi pentru o casa?
                      Despre boltari nu am o parere buna.
                      Nu sunt portanti.
                      Se folosesc ca solutie de compromis daca nu ai bani si vrei totusi sa construiesti.
                      Inlocuieste chirpicul,dar nu cu atat succes pentru ca este totusi beton.
                      Iarna esti ca in mormant daca nu izolezi temeinic.
                      Dau sfaturi si indrumari

                      Comentariu

                      • danhome_52
                        Membru Marcant
                        • 26.dec.2005
                        • 749

                        #26
                        Trebuie sa fii extrem de hotarat sa construiesti acceptand costuri mai mari la structura de rezistenta si la termoizolatie sau la incalzire pe timp de iarna!
                        Dar ai o casa!Nu?

                        Comentariu

                        • cioko80
                          Membru
                          • 05.iun.2006
                          • 232

                          #27
                          caramida

                          Buna ziua, ce caramida(+/- izolatie daca e cazul) imi recomandati ptr peretii exteriori la o casa noua?
                          Nu ce e scump e si bun!

                          Comentariu

                          • bigjoe
                            Membru Marcant
                            • 19.mai.2006
                            • 481

                            #28
                            da

                            Depinde de bani:

                            Este o caramida cam 30 cm grosime cu SINE la capete care se monteaza foarte drept si rapid (sinele ca sa se lege una in alta).

                            Si la exterior Polistiren si produsele din gama CEresti Therm

                            Succes!
                            ai grija ..

                            Comentariu

                            • cioko80
                              Membru
                              • 05.iun.2006
                              • 232

                              #29
                              Ca si calitate ce sa aleg intre caramida facuta de siceram si porotherm?
                              Nu ce e scump e si bun!

                              Comentariu

                              • radu matei
                                Membru Marcant
                                • 17.apr.2007
                                • 516

                                #30
                                va rog ajutor la ales caramida si termosistemul!

                                Buna ziua!

                                Va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi referitoare la grosimea peretilor unei case. Vreau sa construiesc o casa pe un teren foarte ingust (13m/39m) si nu vreau sa pierd foarte mult spatiu cu grosimea peritilor, avand in vedere faptul ca nu pot face casa cu o latime mai mare de vreo 8 metri.
                                Din discutiile purtate cu arhitectul care imi va face proiectul a reiesit faptul ca ar fi suficient ca peretii sa fie din caramida groasa de 25 cm, iar termoizolatia sa fie cu polistiren expandat de 5 cm.
                                Un asemenea perete realizeaza o termoizolatie suficienta?
                                Ar fi nevoie de caramizi mai groase sau de polistiren mai gros?
                                As dori niste sfaturi cat mai urgente deoarece arhitectul va trece la proiectarea casei si va lua in calcul o grosime totala a peretilor exteriori de 30 de cm. In cazul in care este nevoie de pereti mai grosi tb. sa vorbesc cu el in acest sens in cel mai scurt timp.
                                In cazul in care nu se realizeaza o izolatie termica buna cu caramida de 25 cm si polistiren expandat de 5 cm, este bine sa folosesc caramida de 25 cm si polistiren extrudat de 5 cm? Cam care ar fi diferenta de pret pe metru patrat (cu tot cu adeziv, dibluri si tot ce mai trebuie)?
                                Mai bine mai tarziu decat niciodata!

                                Comentariu

                                Procesare...