Alegere tip caramida

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • radu matei
    Membru Marcant
    • 17.apr.2007
    • 516

    #61
    Postat în original de Maistrul Max
    Ce doriti de fapt ? Zidaria sa fie rezistenta la compresiune si socuri mecanice ori sa aibe o termoizolare cat mai buna ?
    Pai as dori si una si alta. Dar daca nu se poate as dori sa ma sfatuiti care ar fi cea mai buna alegere la raportul calitate pret.
    Cred ca as dori totusi mai mult o termoizolare mai buna in primul rand, mai ales ca peretii chiar si exteriori vor avea o grosime de doar 25 cm. Nu cred ca se pune problema de rezistenta la compresiune si socuri mecanice.
    Din moment ce au autorizatie sa vanda acea caramida, banuiesc ca sunt destul de rezistente. Sau nu e asa?
    Astept orice sfat cu mare interes.
    Mai bine mai tarziu decat niciodata!

    Comentariu

    • radu matei
      Membru Marcant
      • 17.apr.2007
      • 516

      #62
      Nici o opine?
      Mai bine mai tarziu decat niciodata!

      Comentariu

      • xena
        Membru Marcant
        • 05.aug.2007
        • 786

        #63
        Nu-i chiar asa!
        Sunt caramizi din care nu poti face structuri de rezistenta.
        Dupa stiinta mea nu se mai accepta pentru case cu P+nivel, decat structuri de rezistenta pe cadre - grinzi si stalpi de beton armat, golurile dintre cadre le poti umple cu ce tip de caramida vrei sau chiar BCA.
        Din proprie experienta, eu ti-as recomanda Porotherm de 30 si structura pe cadre dar asta depinde de finantele pe care le ai.

        Comentariu

        • radu matei
          Membru Marcant
          • 17.apr.2007
          • 516

          #64
          Care este diferenta dintre structura pe cadre si cealalta?
          In proiectul meu este trecut ca se va construi cu zidarie portanta. Porotherm-ul nu este zidarie portanta?
          Chiar si asa - cu zidarie portanta - am si eu in proiect o multime de stalpi armati, dar asta nu inseamna insa ca e structura pe cadre, nu?
          Si atunci daca aleg porotherm ce riscuri as avea?
          Repet, in proiect am peretii toti, chiar si cei exteriori, din caramida de 25, deci nu pot alege porotherm de 30.
          Mai bine mai tarziu decat niciodata!

          Comentariu

          • xena
            Membru Marcant
            • 05.aug.2007
            • 786

            #65
            Diferenta e ca se construiesc mai intai grinzi si stalpi si apoi se face zidaria iar zidaria portanta se fac zidirile si stalpisorii odata.
            Oricum sunt moduri de calcul diferite pentru cele 2 structuri.
            Se pare ca cea mai trainica e cea cu structura pe cadre.
            Oricum eu nu ma prea pricep la structuri de rezistenta iti spun doar ce am facut eu. Cred ca pe forum sunt si structuristi care te pot ajuta cu informatii mai exacte.
            Vezi ca mai sunt pe net forumuri care trateaza acest subiect.

            Comentariu

            • alexis
              Living Legend
              • 05.nov.2006
              • 1318

              #66
              Structura pe cadre este greu de realizat corect fara un beton de calitate, stalpii se toarna o data cu grinzile si cu placa. La o structura pe cadre se foloseste fier beton mai mult si de grosimi mari PC 52 cu diametre de 16, 18, 20, 22. Si ce e mai important trebuie vibrat bine betonul la turnare ceea ce inseamna cofraje speciale s.a.m.d.
              Deci pentru o casa e mai greu si nici nu are rost sa alegi o astfel de structura. O casa trebuie sa se comporte la miscari seisimice ca un tot unitar ca o structura rigida, pe cand structura pe cadre este o structura "elastica".
              Avand in vedere tipurile de caramizi ce se gasesc acum la noi este mai bine sa mergeti pe o structura hibrid, ii zic eu, sa folositi , de exemplu Porotherm 30 dar stalpisorii, samburii cum se mai numesc sa-i dimensionati mai bine. De exemplu pentru o casa P+M , in stalpi se poate folosii PC 52 cu diametrul de 12 mm pentru cele patru bare verticale si etrieri de otel beton OB 37 cu diametru de 8 mm dispusi din 10 in 10 mm in prima si ultima treime a inaltimii stalpului si la mijloc, din 15 in 15 mm. Centurile si grinzile sa aiba armatura bine dimensionata.
              faci o casa si pentru urmasii tai

              Comentariu

              • Seni
                Living Legend
                • 05.mar.2006
                • 3524

                #67
                eu personal am optat pentru blocuri ceramice 290x240x138 produse de soceram - doicesti!!
                sunt multumit de calitate....

                Comentariu

                • alexis
                  Living Legend
                  • 05.nov.2006
                  • 1318

                  #68
                  Postat în original de seni
                  eu personal am optat pentru blocuri ceramice 290x240x138 produse de soceram - doicesti!!
                  sunt multumit de calitate....
                  Poate ai avut noroc. Doicesti este la 10 km de Targoviste, unde locuiesc si cunosc si eu caramida respectiva, as fi luat si eu pt ca stiam ca este o caramida buna dar am renuntat cand am vazut la un prieten care spunea ca a luat "pe alese", ca este cu multe fisuri si abateri de la dimesiuni. Am pus in balanta faptul ca nu voi avea eu noroc sa gasesc niste zidari buni, si asa a fost, care sa fie capabili sa scoata un zid drept chiar si cu o caramida mai proasta ca dimensiuni si am ales porotherm, mai slaba ca rezistenta mecanica, care se zideste mai usor si mai drept si am intarit armatura din stalpi, centuri si buiandrugi. Chiar am avut ceva discutii cu maica-mea care, ca inginer constructor imi recomanda sa aleg caramida eficienta de la Doicesti.
                  faci o casa si pentru urmasii tai

                  Comentariu

                  • Seni
                    Living Legend
                    • 05.mar.2006
                    • 3524

                    #69
                    dimensional este ok!
                    adevarat ca la un palet sunt 4-6 caramizi fisurate, dar chiar sunt fara probleme...
                    oricum mai trebuiesc si sparte!

                    Comentariu

                    • capusang
                      Incepator
                      • 11.mar.2008
                      • 35

                      #70
                      Re: caramida simpla sau porotherm?

                      Postat în original de alexis
                      La ce zidari mai sunt pe la noi prin tara mai bine ia porotherm ca ies mai drepte zidurile, cu toate ca... nici asa nu reusesc zidarii nostri mare lucru. Dar dc alegi porotherm dimensioneaza bine armatura din stalpi, buiandrugi si centuri pentru ca nu este atat de rezistenta ca cea eficienta.

                      faci o greseala alexis.

                      cand discuti de stalpi, buiandrugi si centuri vorbesti ce o structura in cadre cu zidarie autoportanta, ceea ce inseamna ca zidul (caramida) nu suporta decat propria greutate si eventualele elemente fixate in ea (tablouri, partea electrica, alte elemente).
                      structura in cadre presupune transmitearea sarcinilor (vant, zapada, greutate proprie) prin centuri catre stalpi si de acolo spre fundatii. buiandrugu are alt rol.

                      asadar daca are in proiect o anumita dimenziuonare a stalpilor( dim, fier beton, etrieri, ect) nu conteaza grosimea zidului sau tipul de caramida folosit. luat teoretic conteaza la dispunerea maselor pe fundatie. practic se modifica greutatea proprie a constructiei functie de caramida plina sau cu goluri, ceea ce in cel mai rau caz poate duce la tasari neuniforme ale stratului de fundare. Dar in practica aceasta nu se prea poate intampla datorita coef de siguranta. cand se fac alte greseli gen <inca> apare si acestea.

                      carmaida o alege fiecare functie de buget, proiect, cunostinte tehnice, etc.

                      eu am mers pe Porotherm de 38 S (seismica).



                      spor la treaba

                      Comentariu

                      • alexis
                        Living Legend
                        • 05.nov.2006
                        • 1318

                        #71
                        Re: caramida simpla sau porotherm?

                        [quote="capusang"]
                        Stalpi (samburi), buiandrugi, grinzi si centuri gasesti si la o constructie cu zidarie portanta. Mai citeste o data toata discutia si o sa vezi ca nu vorbeste nimeni de structuri pe cadre ci doar de o casa care din cate am inteles eu este cu zidarie portanta. Eu nu spun decat ca daca nu ai incredere intr-un anumit tip de caramida este bina sa supradimensionezi armatura din stalpi, ..... Omul are nevoie de un sfat pentru a putea alege caramida nu de teoria comportarii la vijelii si tornade a unei structuri pe cadre.
                        faci o casa si pentru urmasii tai

                        Comentariu

                        • capusang
                          Incepator
                          • 11.mar.2008
                          • 35

                          #72
                          Re: caramida simpla sau porotherm?

                          [quote="alexis"]
                          Postat în original de capusang
                          Stalpi (samburi), buiandrugi, grinzi si centuri gasesti si la o constructie cu zidarie portanta. Mai citeste o data toata discutia si o sa vezi ca nu vorbeste nimeni de structuri pe cadre ci doar de o casa care din cate am inteles eu este cu zidarie portanta. Eu nu spun decat ca daca nu ai incredere intr-un anumit tip de caramida este bina sa supradimensionezi armatura din stalpi, ..... Omul are nevoie de un sfat pentru a putea alege caramida nu de teoria comportarii la vijelii si tornade a unei structuri pe cadre.
                          am citit tot ce s-a scris. da hai ca nu m-ai intru in detalii. aici ai dreptate, nu merita.

                          eu am sarit in sus la expresia ta: daca iei caramida cu goluri si nu daia plina tre sa faci stalpii mai grosi. ATAT. Asta, tehnic, ii o prostie. No offence si bafta in toate.

                          Comentariu

                          • alexis
                            Living Legend
                            • 05.nov.2006
                            • 1318

                            #73
                            Re: caramida simpla sau porotherm?

                            [quote="capusang"]
                            Nu am folosit nicaieri expresia "daca iei caramida cu goluri si nu daia plina tre sa faci stalpii mai grosi" , era vorba doar de caramida de la Porothem cu goluri verticale ca nu are o rezistenta mecanica asa de buna ca, de exemplu, caramida eficienta de la Soceram. Nu este suparare. Doar justificare. Bafta si tie!
                            faci o casa si pentru urmasii tai

                            Comentariu

                            • Ungheanu_Florin
                              Membru
                              • 12.mar.2008
                              • 151

                              #74
                              Am urmarit si eu discutia. Si eu sunt in aceeasi situatie. Doresc acum in primavara sa construiesc P+M. Se pare ca si altii sunt la fel ca si mine in dilema alegerii tipului de caramida. Din cate am observat eu si am mai intrebat pe forum o sa aleg pentru exterior caramida Porotherm 38cm plus termosistem 10cm iar pentru interior caramida Porotherm 20cm. Voi ce parere aveti? Va multumesc!

                              Comentariu

                              • dana68
                                Incepator
                                • 24.mar.2008
                                • 5

                                #75
                                Tipuri de caramida

                                in curand ma apuc de constructia unei case si m-ar interesa ce caramida mi-ati recomanda.
                                multumesc
                                " Totul este efemer ! UNELE LUCRURI SUNT DURABILE ! "
                                Cine n-a sadit un pom,
                                Cine n-a construit o casa,
                                Cine n-a crescut un copil,
                                Ce a facut cu viata sa ?!

                                Comentariu

                                Procesare...