Reparare casa paianta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mxxa
    Incepator
    • 28.mar.2008
    • 3

    Reparare casa paianta

    Exista posibilitatea repararii caselor de paianta ? si daca da , din ce este pe piata ce imi recomandati sa folosesc. multumesc
    Casa se tine binisor in ciuda anilor, doar ca a mai crapat pe ici pe colo si a mai cazut din ea material din care a fost facuta
    Este o casuta batraneasca care care nu doresc sa o demolez, multumesc inca o data si astept sfatul vostru.
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12202

    #2
    Re: recomandare casa paianta

    Postat în original de mxxa
    Exista posibilitatea repararii caselor de paianta ? si daca da , din ce este pe piata ce imi recomandati sa folosesc. multumesc
    Casa se tine binisor in ciuda anilor, doar ca a mai crapat pe ici pe colo si a mai cazut din ea material din care a fost facuta
    Este o casuta batraneasca care care nu doresc sa o demolez, multumesc inca o data si astept sfatul vostru.
    Poze si mai multe detalii ! Fundatia , hidrioizolatia , acoperisul ...in ce stare sint ; e nevoie de detalii ! Asteptam !
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • mxxa
      Incepator
      • 28.mar.2008
      • 3

      #3
      Fundatia este cu/din piatra din cate am inteles, scheletul casei este din lemn , acoperisul este din tabla zincata in stare buna. Pe afara este tencuit cu ciment + nisip, inauntru este pamant si peste el var

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6886

        #4
        Daca doriti sa utilizati materiale moderne trebuie sa faceti o structura portanta pentru a sustine aceste materiale deoarece nu au aderenta pe zidaria din pamant.
        Pe interior as zice sa folositi rigipsul pe structura de lemn ori de metal.
        Cu stima.

        Comentariu

        • mxxa
          Incepator
          • 28.mar.2008
          • 3

          #5
          Multumesc Max pentru sfaturi, pe exterior este ciment cu nisip si trebuie sa mai repar pe ici pe colo, nu ma pricep la proportii cat ciment si cat nisip , am inteles de la prieteni ca ar merge proportia 4 nisip si 1 ciment , o sa fac teste sa ved ce iese, in interior ma gandeam sa curat ce cade si apoi cum ai zis si tu schelet de lemn si rigips.
          La rigips trebuie amorsa pt lavabila sau nu ?
          Nu doresc sa investesc prea mult in ea doar mi-am pus in gand sa o renovez nitel pentru ca e pacat de ea daca se distruge. O sa pun poze inainte si dupa

          Multumesc anticipat !

          Comentariu

          Procesare...