Constructie casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #61
    Eu nu am inteles cum vine treaba cu staplii... poate esti mai explicit!

    Ce tip de caramida utilizezi?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • cristi1990
      Incepator
      • 27.apr.2009
      • 3

      #62
      Re: Constructie casa

      Postat în original de cristi1990
      sunt necesari stalpi de sustinere pe colturile unei case cu subsol,parter si un etaj...daca intre geam si coltul cladirii este o distanta mai mare de 70cm......am inteles ca caramida sustine totul..........am sa atasez si poze data viitoare daca ma poate ajuta cineva....... ar fi o constructie portanta...are o fundatie solida, centura de fier beton pe margine si 2 stalpi de sustinere in mijlocul casei.......

      vreau sa stiu daca este necesar sa se puna mortar pe artea verticala a caramizii(intre caramizi) din cate am inteles ca nu e necesar si ca aerul dintre caramizi ar fi termoizolator dinaceea caramizile au spatii libere.......
      cristi

      Comentariu

      • cristi1990
        Incepator
        • 27.apr.2009
        • 3

        #63
        Re: Constructie casa

        am o constructie destul de mare si (cum ar fi un perete cu geam) distanta de la geam la coltul cladirii (coltul camerei de la parter) depaseste 70cm si mi s-a spus ca nu trebuie zid de sustinere.....nu am zid doar caramida imbinata la respectivul colt......si daca este adevarat ca aerul dintre caramizi este termoizolator ca constructorii nu au bagat mortar intre caramizi si daca este necesar sa fie imbinate neaparat perfect ( nu am habar de constructii si dinaia intreb........
        cristi

        Comentariu

        • radu matei
          Membru marcant
          • 17.apr.2007
          • 515

          #64
          Poti sa scrii si in maghiara ca tot atat intelegem. Eu nu am inteles nimic.
          Mai bine mai tarziu decat niciodata!

          Comentariu

          • tanasie
            Living Legend
            • 15.oct.2008
            • 2501

            #65
            Poti pune citeva poze ca in rest am inteles perfect
            Cu respect.

            Comentariu

            • Consultant constructii
              Membru
              • 17.iun.2008
              • 224

              #66
              In Sebes (jud. Alba) poti construi din caramida P+1 fara nici un stalp, indiferent de pozitita lui.
              Legat de mortar, banuiesc ca folosesti caramida tip PTH cu locas de mortar. Dupa cum ii psune si numele spatiui format intre cele doua caramizi se umple cu mortar, nu are rol termoizolant. Pentru ca sa te lamuresti oricum intra pe site-ul producatorului sau vezi ca pe paleti exista niste etichete, daca am ghicit tipul caramizii, atunci pe spatele etichetei vei gasi si instructiuni de punere in opera.

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #67
                Asta te va edifica.
                Fișiere Atașate
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • baziliok
                  Incepator
                  • 07.iun.2009
                  • 10

                  #68
                  arhitect

                  Proiecte autorizatie de constructie, proiecte tehnice complete, inclusiv prezentare 3D - arhitectura, rezistenta, instalatii, avize pentru case, blocuri, amenajari, etajari, mansardari, extinderi, etc.. Obtinere certificat de urbanism, autorizatie de construire, avizele necesare.

                  Comentariu

                  Procesare...