Care este pretul unei cife de beton

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Seni
    Living Legend
    • 05.mar.2006
    • 3526

    #46
    @ raduca: imi faci o vizita ptr demonstratie?

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6452

      #47
      @ seni: Adica, daca vin la tine imi faci o demonstratie din care va rezulta ca va fi cutremur? sau n-am inteles eu bine?
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • Seni
        Living Legend
        • 05.mar.2006
        • 3526

        #48
        @ raduca: daca vii iti demonstrez cum arata o proba de beton, cum arata un certificat de calitate si ........ cum m-am gandit sa fac ..... gratarul

        Comentariu

        • carla2
          Incepator
          • 04.feb.2008
          • 45

          #49
          Nu m-am referit la cutremur ci la faptul ca o sa dispara statii de betoane...La noi se inchide ceva doar cand nu mai au bani,ca daca au...

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13007

            #50
            Postat în original de MIRCEA MAXIMG
            Postat în original de VYS
            Hai sa fim realisti.
            adica ???
            Nu or fi astia de la statiile de betoane mai rau ca medicii!
            Prea exagerati cu super calitatea, super automatizare si super respectarea retetelor.

            Nu vreau sa ii acuz de ceva insa nu as fi atat de convins ca acolo toate lucrurile sunt in alb si negru.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12202

              #51
              La noi se inchid cind va trebui sa raspunda pt ce au facut . Hincu ? Nu ! Realitatea ! ce credeti ca sintem ocoliti ? Daca spuneti ca nu va fi cutremur , faceti case fara structura ! Statiile care se respecta au arhiva din prima zi de activitate , inca de pe vremea lui C.
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6452

                #52
                Postat în original de seni
                @ raduca: daca vii iti demonstrez cum arata o proba de beton, cum arata un certificat de calitate si ........ cum m-am gandit sa fac ..... gratarul
                Chiar acum am inceput sa-mi fac bagajele!
                Dar pina ajung eu la tine, poate te induri si tu si pui poze cu probe si cu certificatele respective pe forum.
                Referitor la gratar, nu uita ca sint topicuri deschise pe forum, asa ca... esti invitatul meu sa postezi.
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • Seni
                  Living Legend
                  • 05.mar.2006
                  • 3526

                  #53
                  [quote="raduca"]poate te induri si tu si pui poze cu probe si cu certificatele respective pe forum.[quote]
                  deocamdata le arhiveaza ... constructorul!

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6452

                    #54
                    Postat în original de seni
                    deocamdata le arhiveaza ... constructorul!
                    Nu cunosc procedura. Poti detalia?
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • darabzaraq
                      Incepator
                      • 15.ian.2008
                      • 27

                      #55
                      Am turnat talpile 40 mc si 60 mc fundatia (peretii la demisol) B200 la cifa cofrat in scandura si osb ... sa dat certificat de calitate, in consecinta vor raspunde.

                      Cu armatura am avut ceva emotii deoarece era made in Turkey luata din Dedeman si tocmai fusese reportaj pe TV ca nu ar corespunde. Am luat probe, am fost la un laborator de incercari si m-am linistit era in parametri. Defapt am aflat ca era produs in Ucraina si trecut doar cu actele printr-o firma din Turcia

                      Ieri am turnat fundatia (peretii la demisol) maine se decofreaza si se incepe armatura planseului de la parter apoi undeva pe 9-10 iunie se toarna betonul (B200) .... apoi pe 15 iunie se incepe zidaria (portanta).
                      Cum vi se par datele astea .... totusi nu sunt cam apropiate.... are timp sa se usuce betonul ???
                      Inca nu am gasit si nu m-am hotarat la caramida ... ce spuneti? sa iau Porotherm care este 6,9 ron / buc sau din asta local made 2,2 ron / buc cu certificat de calitate .... dura dar nu asha de finisata ca porothermul.

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6452

                        #56
                        Postat în original de darabzaraq
                        [...] pe 15 iunie se incepe zidaria (portanta). [...] sa iau Porotherm care este 6,9 ron / buc sau din asta local made 2,2 ron / buc cu certificat de calitate [...]
                        Ce doriti sa spuneti prin "local made"?
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • darabzaraq
                          Incepator
                          • 15.ian.2008
                          • 27

                          #57
                          adica de prin partea locului ..... de exeplu caramida de Faurei jud. Braila

                          Comentariu

                          • s.m.ovidiu
                            Membru Marcant
                            • 12.feb.2007
                            • 459

                            #58
                            Postat în original de darabzaraq
                            adica de prin partea locului ..... de exeplu caramida de Faurei jud. Braila
                            Vedeti ce aveti in proiectul de rezistenta caramida portanta sau structura in cadre
                            Daca aveti caramida portanta trebuie sa vedeti daca ceea ce cumparati indeplineste conditiile de compresiune cerute de proiect , daca aveti structura pe cadre cred ca puteti pune ,, ce vrea muschii dvs "
                            Apropo BCA nu este decat ptr structuri pe cadre nu ptr cele cu zidarie portanta ( privind retrospectiv la papi care in cel mai bun caz chiar si cu stalpisori la colturi nu ar fi fost in regula )
                            Nu lua viata prea in serios in speranta ca o vei face sa stea mai mult cu tine
                            Te vei trezi ca in afara de riduri nu ai nici un avantaj

                            Comentariu

                            • RaduCA
                              Living Legend
                              • 09.oct.2005
                              • 6452

                              #59
                              Postat în original de darabzaraq
                              adica de prin partea locului [...]

                              Doar nu credeti ca P...M este importata?
                              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                              Comentariu

                              • darabzaraq
                                Incepator
                                • 15.ian.2008
                                • 27

                                #60
                                Nu este cu cadre ... O sa cumpar caramida portanta minim 10 N / mm2 stiu ce am de cumparat .. intrebarea era daca se merita sau nu sa iau Porotherm.

                                Comentariu

                                Procesare...