Turnare buiandrugi

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Mircea_G
    a răspuns
    Postat în original de sriw
    Las' ca erau pe vremea aia constructori,o sleata intreaga de santieristi pe jumatate beti tot timpul.Pe aia ii ridicati in slavi?Aia v-au lucrat prost.Pe unde ma duc tot de lucrari de- alor dau,de cea mai proasta calitate.

    Si inca ceva:agresivitatea asta a dumitale de doi bani pe mine ma lasa rece asa ca nu are rost sa va mai obositi tastatura.Din partea mea acest subiect e inchis.
    E inchis ca nu va puteti sustine afirmatiile . Nu la santieristii beti ma refeream ci la CONSTRUCTORI . Mai vorbim dupa primul cutremur . Deja ma pregatesc sa fac firma de demolari ! Apropo , adevarul il numiti agresivitate ?

    Lasă un comentariu:


  • sriw
    a răspuns
    Las' ca erau pe vremea aia constructori,o sleata intreaga de santieristi pe jumatate beti tot timpul.Pe aia ii ridicati in slavi?Aia v-au lucrat prost.Pe unde ma duc tot de lucrari de- alor dau,de cea mai proasta calitate.

    Si inca ceva:agresivitatea asta a dumitale de doi bani pe mine ma lasa rece asa ca nu are rost sa va mai obositi tastatura.Din partea mea acest subiect e inchis.

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Postat în original de sriw
    Intr-un manual de constructii scria ca buiandrugii se torna cu centura si placa de sus . Daca urmareati si va interesa , toate cladirile vechi care s-au facut cu simt de raspundere , nu ca in ziua de azi , asa sint facute . Parca aveam un consultant constructii ???
    Unde as putea gasi si eu acest manual de constructii?Se tot vorbeste despre el dar nu l-am vazut niciodata.O fi vreun fel de "Secret book" la care noi muritorii de rand n-avem acces?Cum nu stiti sa dati o explicatie sau sa va motivati opiniile imediat apare si "manualul de constructii" cu ce s-a construit pe vremea lu ceasca.Cum puteti compara conservele alea din beton ce se faceau atunci cu constructiile de acum?

    Daca vrei sa ai probleme la turnarea betonului pune dulgherul sa-ti cofreze boiandrugii,stalpii,centura si placa si toarna-le odata.Vezi ce se intampla daca ala cu pompa nu vrea sa stea dupa tine pana umplii boiandrugii si stalpii pe rand,sa nu-ti umfle betonul cofragul.

    Si inca ceva,atata vreme cat acest forum este inca deschis pentru public,pot sa-mi exprim ce pareri vreau,nu-i nevoie sa va chemati consultantul in ajutor sa va sustina vorbele.Fiecare spune ce vrea si de vreme ce eu lucrez in domeniu pot spune ca am mai multa experienta ca dumneavoastra in domeniul constructiilor,d-le M.G.
    In primul rind ce sustin eu puteti contrazice , nu este problem ! Consultantul l-am solicitat banuind ca este mai in tema , mai documentat . Manualul de constructii exista . La faza cu pompa fraier este cine nu stie cum sa toarne , nu dicteaza pompagiul ! ca aveti sau nu experienta , dvs ziceti , nu avem dovada . Astea pe scurt . Acum uitati cum sta treaba . Sa spuneti ca pe vremea lui " ceasca " se lucra prost , dovedeste ca nu aveti nici cea mai mica tangenta cu constructiile sau ati invatat la FF . Pe vremea aceea numai la design sau punere in opera se faceau greseli dar proiectele erau net superioare calitativ fata de toate gioarsele ce se construiesc in ziua de azi . Atit . Si iarasi spun , sa vorbeasca cei competenti , pe argumente , nu spuneti aiureli si aruncati cu noroi in generatii intregi de constructori . Pirliti , da , sint o droaie , oportunisti si falsi constructori e piata plina, CONSTRUCTORI mai putini .

    Lasă un comentariu:


  • sriw
    a răspuns
    Intr-un manual de constructii scria ca buiandrugii se torna cu centura si placa de sus . Daca urmareati si va interesa , toate cladirile vechi care s-au facut cu simt de raspundere , nu ca in ziua de azi , asa sint facute . Parca aveam un consultant constructii ???
    Unde as putea gasi si eu acest manual de constructii?Se tot vorbeste despre el dar nu l-am vazut niciodata.O fi vreun fel de "Secret book" la care noi muritorii de rand n-avem acces?Cum nu stiti sa dati o explicatie sau sa va motivati opiniile imediat apare si "manualul de constructii" cu ce s-a construit pe vremea lu ceasca.Cum puteti compara conservele alea din beton ce se faceau atunci cu constructiile de acum?

    Daca vrei sa ai probleme la turnarea betonului pune dulgherul sa-ti cofreze boiandrugii,stalpii,centura si placa si toarna-le odata.Vezi ce se intampla daca ala cu pompa nu vrea sa stea dupa tine pana umplii boiandrugii si stalpii pe rand,sa nu-ti umfle betonul cofragul.

    Si inca ceva,atata vreme cat acest forum este inca deschis pentru public,pot sa-mi exprim ce pareri vreau,nu-i nevoie sa va chemati consultantul in ajutor sa va sustina vorbele.Fiecare spune ce vrea si de vreme ce eu lucrez in domeniu pot spune ca am mai multa experienta ca dumneavoastra in domeniul constructiilor,d-le M.G.

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Postat în original de raduca
    Postat în original de MIRCEA MAXIMG
    [...] Parca aveam un consultant constructii ???
    Sigur că da. Şi spunea acelaşi lucru ca şi Dvs., dar cu patru postări mai sus.
    Da ! N-am vazut .

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    Postat în original de MIRCEA MAXIMG
    [...] Parca aveam un consultant constructii ???
    Sigur că da. Şi spunea acelaşi lucru ca şi Dvs., dar cu patru postări mai sus.

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Intr-un manual de constructii scria ca buiandrugii se torna cu centura si placa de sus . Daca urmareati si va interesa , toate cladirile vechi care s-au facut cu simt de raspundere , nu ca in ziua de azi , asa sint facute . Parca aveam un consultant constructii ???

    Lasă un comentariu:


  • sriw
    a răspuns
    Ma refeream la portiunile de zid de o parte si de alta a ferestrei.Mi se pare mult mai practic sa torni boiandrugii cand ai ajuns cu zidaria la nivelul de sus al ferestrei.Dar asta-i doar parerea mea.

    Lasă un comentariu:


  • alexis
    a răspuns
    Postat în original de sriw
    Sfatul meu este sa turnati prima data boiandrugii,sau sa folositi boiandrugii prefabricati cu invelis ceramic.In asa fel veti "lega" zidurile si va va fi mai usor la cofrat pentru centura si placa.
    Cum se leaga zidurile daca toarna inainte buiandrugii? Puteti explica?

    Lasă un comentariu:


  • sriw
    a răspuns
    Sfatul meu este sa turnati prima data boiandrugii,sau sa folositi boiandrugii prefabricati cu invelis ceramic.In asa fel veti "lega" zidurile si va va fi mai usor la cofrat pentru centura si placa.

    Lasă un comentariu:


  • Consultant constructii
    a răspuns
    Daca intre golul de geam si cota inferioara a centurii aveti sub 45 cm atunci turnati buiandrugul odata cu centura la plnseul superior. Altfel nu faceti decat sa pierdeti timp: turnati buiandrugul, asteptati sa se intareasca, ziditi inca 1-2 randuri apoi turnati planseul.

    Lasă un comentariu:


  • s.m.ovidiu
    a răspuns
    Postat în original de pitarca simona
    e bine sa mai aiba un rind de caramida peste el ,cel putin si apoi turnat o centura de 10/15 cm iar apoi placa
    Trebuie sa fi spus aceste lucruri dupa un studiu aprofundat ce mie-mi scapa.
    Vreti sa reveniti cu explicatii ?

    Lasă un comentariu:


  • pitarca simona
    a răspuns
    nu stiu daca mai aveti nevoie de sfatul legat de buiandrugi dar e bine sa mai aiba un rind de caramida peste el ,cel putin si apoi turnat o centura de 10/15 cm iar apoi placa

    Lasă un comentariu:


  • alexis
    a răspuns
    Postat în original de MOLDOVAN VASILE DAN
    eu recomand solutia cu grinzi pretensionate = boiadrugi cu exteriorul din caramida
    Nu puteti sa faceti recomandarea asta fara un calcul de rezistenta. De unde stiti dimensiunile golului de fereastra sau de usa? De unde stiti incarcarile casei?

    Lasă un comentariu:


  • Moldovan Vasile Dan
    a răspuns
    eu recomand solutia cu grinzi pretensionate = boiadrugi cu exteriorul din caramida

    Lasă un comentariu:

Procesare...