Turnare buiandrugi

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • alexis
    a răspuns
    Re: turnare buiandrugi

    [quote="radu matei"]
    Cum a spus VYS: Este mai bine sa torni buiandrugii o data cu centura si cu placa.

    Lasă un comentariu:


  • radu matei
    a răspuns
    Re: turnare buiandrugi

    Postat în original de seni
    Postat în original de radu matei
    290x240x138
    soceram?
    urmati sfatul lui VYS si turnati odata cu placa....
    Nu. Ceramica Iasi.
    Nu voi turna buiandrugii odata cu placa, dar ma gandesc sa ii torn odata cu stalpii (dupa care sa mai zidesc peste ei un rand de caramida - sau sa nu mai zidesc caramida peste ei si sa ii fac mai grosi pana la centura), dupa care sa pun centura si sa torn placa.
    Care ar fi cea mai buna varianta, sa fac un bloc monolit intre buiandrugi si centuri sau sa mai pun un rand de caramida intre?

    Lasă un comentariu:


  • Seni
    a răspuns
    Re: turnare buiandrugi

    Postat în original de radu matei
    290x240x138
    soceram?
    urmati sfatul lui VYS si turnati odata cu placa....

    Lasă un comentariu:


  • VYS
    a răspuns
    Pentru usurinta eu cred ca as opta pentru varianta de turnare a buiandrugilor odata cu placa de la etaj, nu cred ca deranjeaza daca au o grosime mai mare decat 1 caramida.

    Lasă un comentariu:


  • radu matei
    a creat un topic Turnare buiandrugi

    Turnare buiandrugi

    Construiesc casa din caramida cu dimensiunile 290x240x138. Am facut zidul inalt de 17 randuri de caramida, iar deschiderea pt. geamuri se termina la al 15 rand de caramida, deci mai trebuie inca doua randuri (cu tot cu buiandrug) pana la centura.
    Cum este mai indicat sa fac buiandrugii? Sa ii torn cu inaltimea unei caramizi (138 mm) si sa mai zidesc o caramida peste ei, sau sa ii torn cu inaltime mai mare - cat doua caramizi, adica direct pana in centura?

    Va multumesc!
Procesare...