Turnare buiandrugi

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12976

    #31
    Modalitati de realizare a golurilor in zidarie.
    Fișiere Atașate
    VYS Blog - 100 % D I Y
    Cel mai bun Blog de constructii si amenajari

    Comentariu

    • DIY++
      Incepator
      • 26.oct.2007
      • 56

      #32
      as vrea sa sparg intr-un perete, si sa fac loc de 1 usa.
      ar trebui facut boiandrug.
      am mai facut asta odata si m-am chiniut destul de mult ca sa bag betonul in cofrag..
      voi ce ziceti? cum se face sa fie mai usor.. si corect bineinteles?

      dar ce ziceti de un "chenar" de beton de jur-imprejurul usii? aveti ceva recomandari pro sau contra?

      Comentariu

      • ovideos2003
        Membru
        • 07.mai.2008
        • 206

        #33
        a incercat cineva sa puna doar 2 boiandrugi prefabricati porotherm in loc de 3 la geamuri din caramida de 38?

        Comentariu

        • Siempre
          Incepator
          • 20.oct.2008
          • 7

          #34
          Postat în original de ovideos2003
          a incercat cineva sa puna doar 2 boiandrugi prefabricati porotherm in loc de 3 la geamuri din caramida de 38?
          Ideea buiandrugilor prefabricati nu este doar de a sustine cu ceva deasupra golului , ci si de a se comporta suficient de bine la seism, adica inclusiv pe orizontala. E mai bine ca prefabricatele sa acopere intreaga grosime de perete si chiar sa existe mortar in spatiul dintre ele, la zidire.

          Comentariu

          • Siempre
            Incepator
            • 20.oct.2008
            • 7

            #35
            Re: turnare buiandrugi

            Postat în original de radu matei
            Postat în original de seni
            Postat în original de radu matei
            290x240x138
            soceram?
            urmati sfatul lui VYS si turnati odata cu placa....
            Nu. Ceramica Iasi.
            Nu voi turna buiandrugii odata cu placa, dar ma gandesc sa ii torn odata cu stalpii (dupa care sa mai zidesc peste ei un rand de caramida - sau sa nu mai zidesc caramida peste ei si sa ii fac mai grosi pana la centura), dupa care sa pun centura si sa torn placa.
            Care ar fi cea mai buna varianta, sa fac un bloc monolit intre buiandrugi si centuri sau sa mai pun un rand de caramida intre?
            La diferenta de 2 randuri de caramida de 138mm, adica la doua asize de cate 150mm, ar fi bine sa turnati buiandrugii armati impreuna cu centurile armate ale placii.

            De regula (din vechiul normativ de zidarii), buiandrugii de beton armat turnati monolit trebuie sa aiba h > L/5. Deci, pe langa socoteala de rezistenta, inaltimea buiandrugilor turnati este functie de deschiderea golului. La un gol de cca 1,00m ar rezulta h> 1/5=20cm.

            In cazul dvs , in schimb, buiandrugii prefabricati va pot ajuta prin aportul de evitare a puntilor termice la peretii exteriori. Daca folositi buiandrugi cu ceramica si supraziditi, chiar si pentru diferenta de cca 22 cm, ati avea perete cu caramida si nu cu betoane (zone beton= punti termice fata de restul peretelui de caramida)

            Comentariu

            • piciu
              Membru
              • 17.sep.2008
              • 144

              #36
              Postat în original de VYS
              Modalitati de realizare a golurilor in zidarie.
              Mai sunt si alte modalitati de a turna buiandrugi? De exemplu ;se poate face aceasta lucrare la etajul urmator?Adica o grinda armata peste placa
              Sa gandim pozitiv

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6929

                #37
                Postat în original de piciu
                Mai sunt si alte modalitati de a turna buiandrugi? De exemplu ;se poate face aceasta lucrare la etajul urmator?Adica o grinda armata peste placa
                Adica fereastra are partea superiara mai sus decat nivelul planseului ?
                Cu stima.

                Comentariu

                • ovideos2003
                  Membru
                  • 07.mai.2008
                  • 206

                  #38
                  [[/quote]Adica fereastra are partea superiara mai sus decat nivelul planseului ?[/quote]
                  Adica fereastra are partea superioara exact pana la nivelul planseului care e intarit de un boiandrug turnat la nivelul urmator si probabil incorporat in zid. Cam ca un fel de grinda intoarsa.

                  Comentariu

                  • Siempre
                    Incepator
                    • 20.oct.2008
                    • 7

                    #39
                    Opinia mea este ca trebuie sa urmati exact specificatia proiectantului structurist.
                    El a proiectat grinda intoarsa, el trebuie sa va specifice in caiete de sarcini daca sunt cerinte speciale de operatiuni tehnologice. Cu el trebuie sa discutati orice varianta care vi se pare mai facila sau mai rapida (elemente de grinda-buiandrug prefabricate sau ce considerati) si lui cereti sa va argumenteze.
                    Cred ca nu aveti ce face cu buiandrugi prefabricati la o grinda intoarsa.

                    Obligatia prin Legea 10 a calitatii dar si prin banii care ii platiti unui proiectant este ca acesta sa va ofere cea mai buna solutie tehnico-economica. Nu doar "tehnic acoperitor", fara note de calcul, dar cu o sumedenie de "mici interese" pentru un material sau altul. Si fier beton cat cuprinde ("acoperitor", evident). De altfel, lasati-i onoarea de a raspunde de structura casei dvs.
                    Altfel, orice modificare fara avizul lui, sa fiti sanatos...

                    Comentariu

                    • piciu
                      Membru
                      • 17.sep.2008
                      • 144

                      #40
                      Postat în original de Maestrul Max
                      Postat în original de piciu
                      Mai sunt si alte modalitati de a turna buiandrugi? De exemplu ;se poate face aceasta lucrare la etajul urmator?Adica o grinda armata peste placa
                      Adica fereastra are partea superiara mai sus decat nivelul planseului ?
                      Fereastra sa vina exact pina la planseu, asta am vrut sa spun. Cat fier, de care, si cum e dispus pe traseu, alta socoteala. Am intrebat daca se poate, pentru ca undeva am vazut asa ceva ,si mi sa parut mai buna varianta asta din perspectiva iluminari tavanului in mod natural
                      Sa gandim pozitiv

                      Comentariu

                      • piciu
                        Membru
                        • 17.sep.2008
                        • 144

                        #41
                        Un desen cu ce am vrut a spune .Se pare ca nu mere sa incarc desenul, asta e.
                        Sa gandim pozitiv

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6929

                          #42
                          Postat în original de piciu
                          Fereastra sa vina exact pina la planseu, asta am vrut sa spun. Cat fier, de care, si cum e dispus pe traseu, alta socoteala. Am intrebat daca se poate, pentru ca undeva am vazut asa ceva ,si mi sa parut mai buna varianta asta din perspectiva iluminari tavanului in mod natural
                          Hmm... naspa, unde mai pui centura perimetrala ? Istetul de proiectant ce a reusit oare sa faca daca a proiectat parapetul asa de inalt.
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          • piciu
                            Membru
                            • 17.sep.2008
                            • 144

                            #43
                            Postat în original de Maestrul Max
                            Postat în original de piciu
                            Fereastra sa vina exact pina la planseu, asta am vrut sa spun. Cat fier, de care, si cum e dispus pe traseu, alta socoteala. Am intrebat daca se poate, pentru ca undeva am vazut asa ceva ,si mi sa parut mai buna varianta asta din perspectiva iluminari tavanului in mod natural
                            Hmm... naspa, unde mai pui centura perimetrala ? Istetul de proiectant ce a reusit oare sa faca daca a proiectat parapetul asa de inalt.
                            SI PENTRU CA O FOTOGRAFIE=1000 DE CUVINTE
                            Fișiere Atașate
                            Sa gandim pozitiv

                            Comentariu

                            • Maestrul Max
                              Living Legend
                              • 28.iul.2006
                              • 6929

                              #44
                              Si deasupra usii trebuie buiandrug.
                              Cu stima.

                              Comentariu

                              • piciu
                                Membru
                                • 17.sep.2008
                                • 144

                                #45
                                Postat în original de Maestrul Max
                                Si deasupra usii trebuie buiandrug.
                                Sa inteles acum ce am vrut a spune. Deasupra usi trebuie ,normal, eu am insistat pe golul din dreptul geamului.
                                Sa gandim pozitiv

                                Comentariu

                                Procesare...