Renovare casa batraneasca

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Atomic1
    Incepator
    • 17.iun.2007
    • 64

    #46
    Cam asa arata in curte dupa ce am demolat o parte din constructia din curte pentru a face loc unui spatiu mai primitor.

    Actualele porti si garduri le-am facut tot noi. Ne-a fost teama cand ne-am apucat de ce este posibil sa iasa. La final ne-am bucurat de un succes, portile se inchideau perfect.

    Click image for larger version  Name:	inainte_de_demolarea_si_montarea_portilor_mari_104.jpg Views:	3379 Size:	33.4 KO ID:	563434 Click image for larger version  Name:	in_curte_inaninte_de_turnare_beton_si_realizare_rigole_189.jpg Views:	3343 Size:	36.9 KO ID:	563435 Click image for larger version  Name:	in_curte_inainte_de_izolare_si_amenjare_terasa_428.jpg Views:	3327 Size:	37.8 KO ID:	563436 Click image for larger version  Name:	demolarea_in_curte_165.jpg Views:	3386 Size:	37.1 KO ID:	563437

    Portile si gardul in constructie.

    Click image for larger version  Name:	portita_793.jpg Views:	3118 Size:	31.4 KO ID:	563438 Click image for larger version  Name:	portile_mari_773.jpg Views:	3123 Size:	40.4 KO ID:	563439 Click image for larger version  Name:	gardul_186.jpg Views:	3203 Size:	37.9 KO ID:	563440 Click image for larger version  Name:	gard_211.jpg Views:	3101 Size:	34.8 KO ID:	563441

    Acum am observat ca nu era nici o poza de la casa in forma initiala de la cumparare. Atasez acum.

    Click image for larger version  Name:	in_curte_7_136.jpg Views:	3315 Size:	88.6 KO ID:	563442 Click image for larger version  Name:	in_curte6_925.jpg Views:	3378 Size:	86.0 KO ID:	563443 Click image for larger version  Name:	in_curte4_358.jpg Views:	3445 Size:	82.6 KO ID:	563444 Click image for larger version  Name:	in_curte_154.jpg Views:	3307 Size:	96.7 KO ID:	563445

    Comentariu

    • tm06cristi
      Incepator
      • 08.sep.2007
      • 97

      #47
      Mesaj pentru Atomic1

      Felicitari pentru lucrare !!
      Este foarte frumos,costisitor dar merita
      A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe
      altul este si mai omeneste.

      Comentariu

      • DjBoBo
        Incepator
        • 28.mai.2008
        • 46

        #48
        Felicitari ptr renovare!
        Satisfactia e cea mai mare cand faci aproape totul cu mainile tale!

        Comentariu

        • Atomic1
          Incepator
          • 17.iun.2007
          • 64

          #49
          Re: Mesaj pentru Atomic1

          Postat în original de tm06cristi
          Felicitari pentru lucrare !!
          Este foarte frumos,costisitor dar merita
          De ce zici costisitor ?

          Lasam acest topic sa moara ? nu mai este nimeni interesat de renovarea unei case batranesti la pret de apartament ?

          Comentariu

          • mihaela320
            Incepator
            • 09.iul.2008
            • 13

            #50
            felicitari,si eu vreau sa renovez o casa batraneasca si sa o extind dar deocamdata sunt la capitolul "cum se face"adica intrebari la toata lumea.casa nu cred sa fie pe cine stie ca fundatie si eu vreau sa mai si daram cate un perete la interior,nu am inca nici o idee cam cum sa fie impartite camerele,deci...mai am de munca,dar vreau sa ma apuc de treaba in toamna asta si vreau sa o facem noi

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12204

              #51
              Postat în original de mihaela320
              felicitari,si eu vreau sa renovez o casa batraneasca si sa o extind dar deocamdata sunt la capitolul "cum se face"adica intrebari la toata lumea.casa nu cred sa fie pe cine stie ca fundatie si eu vreau sa mai si daram cate un perete la interior,nu am inca nici o idee cam cum sa fie impartite camerele,deci...mai am de munca,dar vreau sa ma apuc de treaba in toamna asta si vreau sa o facem noi
              Pai , hai sa vedem ! Un plan , o schita , o poza ....? Poate mai primiti o idee ! Casa pe doriti sa o renovati ce destinatie va avea ? locuire permanenta sau casa de vacanta ?
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • Atomic1
                Incepator
                • 17.iun.2007
                • 64

                #52
                Postat în original de mihaela320
                felicitari,si eu vreau sa renovez o casa batraneasca si sa o extind dar deocamdata sunt la capitolul "cum se face"adica intrebari la toata lumea.casa nu cred sa fie pe cine stie ca fundatie si eu vreau sa mai si daram cate un perete la interior,nu am inca nici o idee cam cum sa fie impartite camerele,deci...mai am de munca,dar vreau sa ma apuc de treaba in toamna asta si vreau sa o facem noi
                Multumesc pt. felicitari !
                Eu am noroc ca terenul este stabil, zona de munte. Tu pe unde ai casa ?

                Comentariu

                • mihaela320
                  Incepator
                  • 09.iul.2008
                  • 13

                  #53
                  multumesc pentru sustinere,casa va fi o locuinta permanenta si este in jud.calarasi mai exact intre lehliu si calarasi.o sa incerc sa atasez si niste schite ca poze nu am facut.eu vreau sa am 3 dormitoare din care unul jos si 2 la mansarda,bucatarie,2 bai:una jos si una sus si un living.bucataria imi place sa fie mare pt.ca-mi place sa "bucataresc"tot timpul.in fata casei mi-ar placea o terasa la care sa ai acces si din living,iar din bucatarie sa poti vedea ambele strazi.orice idei sunt binevenite si va multumesc inca o data

                  Click image for larger version  Name:	cam_cum_ar_fi_304.jpg Views:	2029 Size:	28.2 KO ID:	564225 Click image for larger version  Name:	cum_este_acum_187.jpg Views:	2051 Size:	30.3 KO ID:	564226

                  A doua imagine schita casei cum este ea acum si prima imagine cam cum vreau eu sa modific,dar nu am gasit locul potrivit pentru scara de la mansarda si nici cum sa pozitionez camerele sus pentru ca am inteles ca este indicat ca peretii de sus sa fie in continuare cu cei de jos Atasez si un model de casa care mi-a placut

                  Click image for larger version  Name:	casa_1_582.jpg Views:	12895 Size:	78.1 KO ID:	564227

                  Comentariu

                  • Atomic1
                    Incepator
                    • 17.iun.2007
                    • 64

                    #54
                    Postat în original de mihaela320
                    multumesc pentru sustinere,casa va fi o locuinta permanenta si este in jud.calarasi mai exact intre lehliu si calarasi.o sa incerc sa atasez si niste schite ca poze nu am facut.eu vreau sa am 3 dormitoare din care unul jos si 2 la mansarda,bucatarie,2 bai:una jos si una sus si un living.bucataria imi place sa fie mare pt.ca-mi place sa "bucataresc"tot timpul.in fata casei mi-ar placea o terasa la care sa ai acces si din living,iar din bucatarie sa poti vedea ambele strazi.orice idei sunt binevenite si va multumesc inca o data
                    Dupa cum vad eu din schita se modifica complet casa, apare fundatie noua , pereti noi, etc. ai cumva poze cu casa in faza initiala ?

                    Comentariu

                    • mihaela320
                      Incepator
                      • 09.iul.2008
                      • 13

                      #55
                      Am cateva dar nu sunt prea clare va pun totusi una in care se vede mai bine

                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	dsc00338_126.jpg 
Afișări:	2259 
Mărime:	97,2 KB 
ID:	564233

                      Comentariu

                      • sorinake
                        Membru
                        • 21.aug.2007
                        • 255

                        #56
                        Renovare casa veche - zugraveala

                        Sunt la capitolul in care zugravesc o camera ne-afectata de igrasie.
                        Am inteles ca trebuie racait peretele, cu spaclul.
                        Inteleg ca trebuie scoasa huma de pe pereti, si trebuie scos si varul.
                        problema e ca nu stiu precis care anume este varul, adica mai clar nu stiu unde trebuie sa ma opresc.
                        am atasat o poza cu zona 1 (banuiesc eu ca acolo se vede tencuiala) iar in zona 2 banuiesc eu ca este var.
                        Intrebarea numarul unu este daca trebuie sa fac toata camera ca-n zona 1 sau ca in zona 2.

                        Intr-un colt al camerei, tencuiala suna a gol. Am dat cu ciocanul de plastic si am dat jos tencuiala cat cadea asa. Acum ar trebui sa refac tencuiala acolo.
                        Intrebarile ar fi:
                        1 care e ordinea operatiunilor (banuiesc: curatat caramizi, amorsat, aruncat mortar pe ele, indreptat).
                        2 care e denumirea materialelor de folosit pentru umplerea golului de tencuiala.

                        dupa ce fac tencuiala la loc si raschetez toata camera, inteleg ca dau cu amorsa ct17, cm126, cm127, amorsa pt lavabila, lavabila.

                        Ultima intrebarea este daca a folosit cineva (cu succes) slefuitor cu banda pentru a indeparta huma.

                        Casa despre care este vorba:
                        http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=9599&postdays=0&postorder=asc&star t=15

                        va multumesc anticipat.

                        PS: eu sunt 'mesterul' deci scopul acestui mesaj este sa invat nu sa critic vreun zugrav.

                        Click image for larger version  Name:	colt_afectat2_162.jpg Views:	1323 Size:	56.2 KO ID:	564377 Click image for larger version  Name:	colt_afectat_123.jpg Views:	1326 Size:	61.6 KO ID:	564378 Click image for larger version  Name:	var_tencuiala_135.jpg Views:	1202 Size:	61.1 KO ID:	564379 Click image for larger version  Name:	margine_geamuri_102.jpg Views:	1120 Size:	36.3 KO ID:	564382

                        si daca puteti sa ma ajutati, sa-mi spuneti cum pot rezolva crapaturile astea din tencuiala:

                        Click image for larger version  Name:	crapatura_geam_488.jpg Views:	1130 Size:	41.9 KO ID:	564380 Click image for larger version  Name:	fisuri_curbura_tavan_140.jpg Views:	1071 Size:	28.5 KO ID:	564381

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 13007

                          #57
                          Dupa cate se vede stratul de tencuiala este extrem de subtire.

                          O reparatie radicala ar insemna eliminarea tuturor straturilor pana la caramida. Probabil tencuiala este foarte veche si degradata. Varul/huma va cadea odata cu tencuiala.
                          Dupa curatarea zonelor si desprafuire ar trebui sa:
                          -tencuire zonele cu un mortar preparat la fata locului sau unul cumparat (exista in comert)
                          -dupa maturarea tencuielii se amorseaza suprafata si se gletuieste, gleturile mentionate de tine sunt CT126 ca strat de egalizare si nivelare si CT127 ca strat final de finisare
                          -amorsare si aplicare lavabil

                          Slefuitorul nu ajuta, se va incarca materialul abraziv cu huma (este un material gras). Indepartarea huemi o faci prin razuire cu spaclul, umezind-o pe zonele de lucru cu apa calduta - asta daca nu va cadea odata cu tencuiala.

                          Fiind o casa veche ar fi de preferat inlocuirea integrala a tencuielii.

                          Partea cu fisurile trebuie verificata dupa eliminarea tencuielii, sa nu fie probleme la zidarie.
                          Tavanul ce structura are?
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • sorinake
                            Membru
                            • 21.aug.2007
                            • 255

                            #58
                            mersi mult de raspuns, o sa o iau pe rand:

                            Postat în original de VYS
                            Dupa cate se vede stratul de tencuiala este extrem de subtire.

                            O reparatie radicala ar insemna eliminarea tuturor straturilor pana la caramida. Probabil tencuiala este foarte veche si degradata. Varul/huma va cadea odata cu tencuiala.

                            Dupa curatarea zonelor si desprafuire ar trebui sa:
                            -tencuire zonele cu un mortar preparat la fata locului sau unul cumparat (exista in comert)
                            -dupa maturarea tencuielii se amorseaza suprafata si se gletuieste, gleturile mentionate de tine sunt CT126 ca strat de egalizare si nivelare si CT127 ca strat final de finisare
                            -amorsare si aplicare lavabil
                            am dat jos huma (vreo 3 straturi, diverse modele de sugraveala). Tencuiala se incapataneaza sa nu cada, deci o voi mai pastra. Doar intr-un colt am auzit gol la interior si am indepartat-o eu cu ciocanul.

                            Postat în original de VYS
                            Slefuitorul nu ajuta, se va incarca materialul abraziv cu huma (este un material gras). Indepartarea huemi o faci prin razuire cu spaclul, umezind-o pe zonele de lucru cu apa calduta - asta daca nu va cadea odata cu tencuiala.
                            Slefuitorul vroiam sa-l folosesc doar pentru ultimul strat, asta albicios. Huma se ia cu apa si spaclu dar asta albicios ramane acolo. Nici cu buretele nu poti sa-l speli.

                            Postat în original de VYS
                            Fiind o casa veche ar fi de preferat inlocuirea integrala a tencuielii.
                            Stiu, dar p'aici gasesc greu mana de lucru si mi se termina concediul.

                            Postat în original de VYS
                            Partea cu fisurile trebuie verificata dupa eliminarea tencuielii, sa nu fie probleme la zidarie.
                            Tavanul ce structura are?
                            Fisurile se termina in zidarie, sunt doar in tencuiala. Le-am adancit eu asa cu peria de sarma

                            tavanul este cu: huma, sub ea e ceva alb, care nu se spala, dupa aia e un ceva nisipos dar al dracu de tare, de-abia poti sa dai cu spaclul jos. si niste paie sau trestie, habar nu am. dupa aia scandurele grinzi pod....

                            deci ce fac eu cu stratul albicios / albastrui ? dau amorsa si glet pe el? sau il iau la smirghel cu manuta ? sau cu slefuitor co banda? sau cu cel orbital?

                            mersi

                            Comentariu

                            • Atomic1
                              Incepator
                              • 17.iun.2007
                              • 64

                              #59
                              Postat în original de mihaela320
                              Am cateva dar nu sunt prea clare va pun totusi una in care se vede mai bine
                              Ai mai reusit sa faci ceva la casa ?

                              Comentariu

                              • alin_mg
                                Membru
                                • 17.iul.2006
                                • 271

                                #60
                                Atomic poti sa ne dai niste costuri aproximative pentru asa o transformare ?

                                Comentariu

                                Procesare...