Tipul de sistem structural ales

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant constructii
    Membru
    • 17.iun.2008
    • 224

    Tipul de sistem structural ales

    As vrea sa discutam in acest topic ce sistem structural am alege pentru o casa si de ce, ce avantaje si dezavantaje au fiecare, ce greutati am putea intampina, ce materiale am folosi, ce avantaje si dezavantaje au fiecare.
  • zxm_patrick
    Membru Marcant
    • 27.iul.2006
    • 658

    #2
    Era ok si un chestionar !
    "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12202

      #3
      Vai de mine ! Pai sint atitea si in functie de amplasarea geografica a cladirii devin si mai multe ....Mai bine sa identificam un sistem bun si rentabil pt cei care stau mai prost cu finantele si nu vor chiar un castel ! Cei cu bani multi n-au nevoie de sfaturi !
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6452

        #4
        Atunci, sa incepem prin a da definitia la "cei cu bani multi".
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12202

          #5
          Postat în original de raduca
          Atunci, sa incepem prin a da definitia la "cei cu bani multi".
          Domnule Raduca , va somez sa inchideti cartea aia de filozofie ! In seara asta vad ca sinteti in mina si scrieti numai cifrat!
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6452

            #6
            @ MIRCEA MAXIMG:
            Pai nu trebuie sa stim de la ce suma in sus sint "cei cu bani multi"? Asta ca sa stim unde ne incadram fiecare dintre noi.
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • s.m.ovidiu
              Membru Marcant
              • 12.feb.2007
              • 460

              #7
              Eu as opta ptr structura metalica greutate specifica mica , comportare la seism cred net superioara celorlalte sisteme
              Probabil dezavantaj pretul ( nu stiu pretul sa pot face o comparatie)
              Nu lua viata prea in serios in speranta ca o vei face sa stea mai mult cu tine
              Te vei trezi ca in afara de riduri nu ai nici un avantaj

              Comentariu

              • Consultant constructii
                Membru
                • 17.iun.2008
                • 224

                #8
                Am incercat sa bag si un chestionar dar trebuia sa introduc prea multe optiuni. Asa ca am lasat ca fiecare om sa-si aleaga structura.

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6452

                  #9
                  Sincer sa fiu, m-as fi asteptat ca acest topic (care mi se pare o idee foarte buna ) sa inceapa prin a prezenta avantajele si dezavantajele fiecarui sistem (macar generale, daca nu in detaliu). Altfel, cum am putea noi, beneficiarii, sa alegem care este cel mai bun?

                  Postat în original de Consultant constructii
                  [...] Asa ca am lasat ca fiecare om sa-si aleaga structura.
                  Dupa ce citerii? Din punctul de vedere al beneficiarului, cel mai bun sistem este cel mai ieftin, nu?
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • s.m.ovidiu
                    Membru Marcant
                    • 12.feb.2007
                    • 460

                    #10
                    Beneficiarii sa se multumeasca cu ce au aceasta este doar o discutie discutatoare
                    Fiecare ia ce criteriu ,, vrea muschii lui "
                    Nu lua viata prea in serios in speranta ca o vei face sa stea mai mult cu tine
                    Te vei trezi ca in afara de riduri nu ai nici un avantaj

                    Comentariu

                    • s.m.ovidiu
                      Membru Marcant
                      • 12.feb.2007
                      • 460

                      #11
                      A inca un avantaj al structurii metalice daca o ,, intepenesti " bine singurul lucru ce i se poate intampla este sa se rastoarne
                      Dezavantaj trebuie sa prinzi mobila de pereti sa nu mori cand se rastoarna si pica sifonierul pe tine
                      Nu lua viata prea in serios in speranta ca o vei face sa stea mai mult cu tine
                      Te vei trezi ca in afara de riduri nu ai nici un avantaj

                      Comentariu

                      • Consultant constructii
                        Membru
                        • 17.iun.2008
                        • 224

                        #12
                        Postat în original de s.m.ovidiu
                        A inca un avantaj al structurii metalice daca o ,, intepenesti " bine singurul lucru ce i se poate intampla este sa se rastoarne
                        Dezavantaj trebuie sa prinzi mobila de pereti sa nu mori cand se rastoarna si pica sifonierul pe tine
                        De unde ai scos-o pe asta?

                        Comentariu

                        • Consultant constructii
                          Membru
                          • 17.iun.2008
                          • 224

                          #13
                          Legat de structuri in general (se aplica si la structuri metalice): legatura fundatie-stalp poate fi incastrata (adica nu se poate misca in nici o directie) sau poate sa fie articulata (aici i se permite o directie de miscare) deci nu se aplica ce se spunea cu structurile metalice bine intepenite.
                          De asemenea nu exista ca o structura sa se rastoarne; singurul caz asemanator ar fi cedarea pamantului de fundare (lichefierea lui- trecerea din solid in lichid) dar e un caz destrul de rar intalnit (apare la anumite soluri fenomenul sau in caz de incarcari prea mari pe pamantul de fundare, un alt caz ar fi cutremure cu magnitudinea peste 9 grade pe scara Richter). Asa ceva s-a intamplat la cutremurul din Turcia si inca un caz cred ca in Osaka (puteti cauta pe internet poze), unde un cartier de blocuri s-a inclinat.
                          Un alt caz a avut loc in Iasi unde un bloc prost proiectat (mai exact nu s-a cunoscut structura terenului de fundare) s-a inclinat din greutate proprie.

                          Comentariu

                          • s.m.ovidiu
                            Membru Marcant
                            • 12.feb.2007
                            • 460

                            #14
                            Postat în original de Consultant constructii
                            Postat în original de s.m.ovidiu
                            A inca un avantaj al structurii metalice daca o ,, intepenesti " bine singurul lucru ce i se poate intampla este sa se rastoarne
                            Dezavantaj trebuie sa prinzi mobila de pereti sa nu mori cand se rastoarna si pica sifonierul pe tine
                            De unde ai scos-o pe asta?
                            De la profu de inginerie seismica M Ifrim care statea la et 9
                            Nu lua viata prea in serios in speranta ca o vei face sa stea mai mult cu tine
                            Te vei trezi ca in afara de riduri nu ai nici un avantaj

                            Comentariu

                            • Consultant constructii
                              Membru
                              • 17.iun.2008
                              • 224

                              #15
                              Legat de sistem structural eu as alege structura portanta pe zidarie din blocuri ceramice.
                              Atuuri: pret relativ mic (comparativ cu celelalte tipuri de structuri), rezistenta relativ mare, buna comportare la seism, durabilitate, blocurile ceramice cu goluri prezinta si un coeficient de transfer termic destul de bun.
                              Dezavantaje: deschideri mai mici, greseli foarte multe de proiectare si executie, timp de executie relativ mediu, insuficienta izolare termica.

                              Comentariu

                              Procesare...