Stalpi segretati

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • KATALIN
    Membru marcant
    • 25.ian.2006
    • 405

    #16
    Domnule d24u,daca defectele sunt de suprafata si nu a fost afectata sectiunea stalpului in interiorul etrierului,atunci cred ca proiectantul va da o solutie de reparare a defectelor cu ciment sau solutiile acelea speciale pe baza de rasini.
    daca defectele sunt de suprafață lucrurile nu sunt atât de grave.
    armarea pe orizontală se face atunci cănd se vrea transformarea unei zidarii neportante in zidarie portanta.Daca stalpii au minim 30x30cm acunci aste structura in cadre.Armarea pe orizontala se face de regula la stapii de 25x25 cm care se mai numesc si samburi.
    KATA

    Comentariu

    • d24u
      Incepator
      • 31.aug.2008
      • 13

      #17
      Da, se pare ca segregarea nu este chiar totala, stalpii nu sunt strapunsi.

      Reparatiile se vor face folosind Megacret 40.... care cica ar fi bun pt asa ceva, m-am uitat si eu acum pe net, dar din cate vad ar parea ca este romanesc. Oricum, important este sa curete suprafata, sa ude bine acolo.. si sa mentina betonul umed minim 48 ore... ceea ce e greu sa stau dupa ei si sa ii urmaresc daca vor face asa... sper sa nu ma trezesc ca imi pun vreun ciment ordinar in loc de asta special. In fine... om trai si om vedea.

      Multumesc inca o data tuturor.

      Comentariu

      • Consultant constructii
        Membru
        • 17.iun.2008
        • 224

        #18
        @katalin: nu exista transformarea unei zidarii neportante in zidarie portanta. Stalpi de 30x30 pot fi si la zidarie portanta. Dimensiunea lor minima este 25x25 cm, dar este o dimensiune minima.
        Diferenta dintre structura in cadre si structura pe zidarie portanta nu este data dimensiunea stalpilor. Poti sa ai o centura de 30x30 dar poti sa ai si o grinda de 30x30. Diferenta este data de ce parte structurala trebuie sa preia incarcarile si sa le transmita infrastructurii (fundatiilor, peretilor de la subsol).

        Comentariu

        • Consultant constructii
          Membru
          • 17.iun.2008
          • 224

          #19
          Segregarea aceea nu e chiar asa de grava si se intalneste des la structuri pe zidarie portanta. Una din prevederile pentru zidarie portanta este ca betonul nu se compacteaza prin vibrare cu mijloace mecanice, ci prin lovirea cofrajului cu un ciocan.

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6359

            #20
            Postat în original de Consultant constructii
            [...] prin lovirea cofrajului cu un ciocan.
            Toţi constructorii fac aşa? Se obţin rezultatele scontate sau doar aşa-şi-aşa?
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • dmih
              Membru Marcant
              • 05.feb.2007
              • 612

              #21
              Postat în original de Raduca
              Postat în original de Consultant constructii
              [...] prin lovirea cofrajului cu un ciocan.
              Toţi constructorii fac aşa? Se obţin rezultatele scontate sau doar aşa-şi-aşa?
              Depinde ... nu toata lumea isi permite un vibrator. Depinde care-s "rezultatele scontate". Mai depinde si de material si de conditiile de punere in opera.

              PS: Dpdv al fizicii mecanice, lovirea cofragului cu ciocanul este perceputa ca o vibratie mecanica.

              Comentariu

              • Consultant constructii
                Membru
                • 17.iun.2008
                • 224

                #22
                Ideea e ca normativul interzice compactarea betonului din stalpisori cu vibratoare. Pe santier cel mai folosit e ciocanul.

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6359

                  #23
                  Dacă în acest caz normativul interzice vibratorul, ce soluţii alternative propune?
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • radu matei
                    Membru marcant
                    • 17.apr.2007
                    • 515

                    #24
                    Postat în original de Consultant constructii
                    Ideea e ca normativul interzice compactarea betonului din stalpisori cu vibratoare. Pe santier cel mai folosit e ciocanul.
                    Din ce cauza? Ce efecte negative pot aparea?
                    Mai bine mai tarziu decat niciodata!

                    Comentariu

                    • ombun
                      Membru marcant
                      • 12.feb.2007
                      • 580

                      #25
                      ...HAHAHAHAHA ....se strica cofragul ca nu a fost bine facut.,,,
                      vreau sa fac o casa !

                      Comentariu

                      • d24u
                        Incepator
                        • 31.aug.2008
                        • 13

                        #26
                        da, e posibil. In fine, mie de exemplu mi-au spus ca nu au vibrat betonul pt ca li s-a stricat nu stiu ce bila din varful sculei cu care vibrau, si de aceea stalpii arata asa.
                        Totusi, lovirea doar cu ciocanul prin exteriorul cofragului mie mi se pare insuficienta. Adica, nu imi dau seama cat poti sa il omogenizezi doar asa, lovindu-l prin exterior...

                        Comentariu

                        • Seni
                          Living Legend
                          • 05.mar.2006
                          • 3481

                          #27
                          se poate vibra cofragul cu un ciocan rotopercutor pus pe ... daltuire!!

                          Comentariu

                          • KATALIN
                            Membru marcant
                            • 25.ian.2006
                            • 405

                            #28
                            domnule consultant constructii,EXISTA transformarea zidariei neportante in zidarie portanta cu ajutorul unor ancore in forma de U ce imbraca armatura stalpului si intra in rostul de zidarie 80 cm (acestea se numesc agrafe daca nu ma insel)si toate aceste agrafe se monteaza la fiecare 2-3 randuri de zidarie conform detaliului de armare din proiect.
                            IN pozele postate de colegul nostru se vede clar ca zidaria este facuta cu blocuri ceramice si nu sunt portante.
                            La turnarea stălpisorilor o fi interzisa vibrarea dar este obligatorie compactarea betonului cu o teava sau o sipca in interiorul armaturii pe tot parcursul turnarii.[/quote]
                            KATA

                            Comentariu

                            • radu matei
                              Membru marcant
                              • 17.apr.2007
                              • 515

                              #29
                              [
                              La turnarea stălpisorilor o fi interzisa vibrarea dar este obligatorie compactarea betonului cu o teava sau o sipca in interiorul armaturii pe tot parcursul turnarii.[/quote][/quote]

                              De ce sa fie interzisa vibrarea????????!!!!!!!!!!!!!!!
                              Ce se poate intampla? In afara de ruperea cofragului .
                              Eu am vibrat stalpisorii cu vibratorul si au iesit foarte bine. De ce spuneti ca am gresit? Ce as putea pati?
                              Mai bine mai tarziu decat niciodata!

                              Comentariu

                              • Mircea G
                                Living Legend
                                • 14.ian.2007
                                • 12085

                                #30
                                Postat în original de radu matei
                                Eu am vibrat stalpisorii cu vibratorul si au iesit foarte bine. De ce spuneti ca am gresit? Ce as putea pati?
                                Ce sa patiti ? Nimic ! numai sa se priceapa cineva bine cum si in ce fel sau cit sa vibreze !
                                Fișiere Atașate
                                Instalatii verificari-revizii gaze

                                Comentariu

                                Procesare...