Cum se armeaza marginile unui gol in tavan?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ovideos2003
    Membru
    • 07.mai.2008
    • 205

    Cum se armeaza marginile unui gol in tavan?

    I-mi puteti spune cum se armeaza marginile unui gol in planseul peste parter . Ma gandesc sa las un gol de forma patrata in coltul unei camere pentru a monta ulterior o scara din lemn. Armarea planseului o fac cu bare individuale. Cum se procedeaza in jurul deschiderii care bare le ridic si la care le fac ciocuri?Doresc doar o parere avizata de la cineva care a mai facut asa ceva .multumesc
  • alexis
    Living Legend
    • 05.nov.2006
    • 1331

    #2
    Re: Cum se armeaza marginile unui gol in tavan?

    Postat în original de ovideos2003
    I-mi puteti spune cum se armeaza marginile unui gol in planseul peste parter . Ma gandesc sa las un gol de forma patrata in coltul unei camere pentru a monta ulterior o scara din lemn. Armarea planseului o fac cu bare individuale. Cum se procedeaza in jurul deschiderii care bare le ridic si la care le fac ciocuri?Doresc doar o parere avizata de la cineva care a mai facut asa ceva .multumesc
    Perimetral cu cate doua bare de la fi 16 la fi 20 mm, depinde la dimensiunile laturilor, una pe sus celalata pe jos.
    Barele trebuie sa depaseasca cel putin 50 de diametre latura golului unde se monteaza.
    faci o casa si pentru urmasii tai

    Comentariu

    • ovideos2003
      Membru
      • 07.mai.2008
      • 205

      #3
      thankyou Alexis asa o sa fac dar barele care cad perpendicular pe golul cu pricina nu necesita nici un cioc in partea cu golul?

      Comentariu

      • alexis
        Living Legend
        • 05.nov.2006
        • 1331

        #4
        Postat în original de ovideos2003
        thankyou Alexis asa o sa fac dar barele care cad perpendicular pe golul cu pricina nu necesita nici un cioc in partea cu golul?
        Ba da, le faci ciocul respectiv in functie de inaltimea placii si pui si repartitie la capat.
        faci o casa si pentru urmasii tai

        Comentariu

        • ovideos2003
          Membru
          • 07.mai.2008
          • 205

          #5
          Ba da, le faci ciocul respectiv in functie de inaltimea placii si pui si repartitie la capat.[/quote]
          Asta inseamna ca trebuie sa ridic bara care cade perpendicular pe gol undeva ca sa-i pot face ciocul in jos. Daca ai putea sa-mi detaliezi te rog mai amanuntit unde anume in camp vin ridicate aceste bare?Ma tot uit de cateva saptamani la tot felul de armari si inca o placa cu gol care sa nu fie marginit de ceva ziduri n-am intalnit.

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            #6
            Pozele astea te ajuta ?
            Fișiere Atașate
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • ovideos2003
              Membru
              • 07.mai.2008
              • 205

              #7
              Multumesc Mirca G., in poza 2 in partea stanga a golului acolo unde nu este perete de sprijin si centura, sunt facuti calareti?Golul meu nu este marginit de pereti.

              Comentariu

              • Mircea G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                #8
                Postat în original de ovideos2003
                Multumesc Mirca G., in poza 2 in partea stanga a golului acolo unde nu este perete de sprijin si centura, sunt facuti calareti?Golul meu nu este marginit de pereti.
                Crezi ca ma pricep la fiare ? Deloc , dar am inteles ce cauti si am vrut sa te ajut cumva . Mai mult decit niste poze ....sint paralel!
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • alexis
                  Living Legend
                  • 05.nov.2006
                  • 1331

                  #9
                  Poate te ajuta poza asta, e de la casa mea.
                  Fișiere Atașate
                  faci o casa si pentru urmasii tai

                  Comentariu

                  • ovideos2003
                    Membru
                    • 07.mai.2008
                    • 205

                    #10
                    M-am prins cum s face multumesc la toti , operatiunea se cheama "bordare"si consta in a introduce intre ciocurile barelor care vin la partea infrioara si ciocul barelor de sus alte 2 bare mai groase care sa margineasca golul.

                    Am o alta intrebare stie cineva sa-mi exice de ce in ultima poza postata de Alexis s barele de la partea inferioara sprijina sus pe reazem iar calaretii ancoreaza la partea inferioara in camp?Adica de ce barele de jos urca sus pe grinda iar calaretii coboara si au ciocul invers?

                    Comentariu

                    • alexis
                      Living Legend
                      • 05.nov.2006
                      • 1331

                      #11
                      Postat în original de ovideos2003
                      M-am prins cum s face multumesc la toti , operatiunea se cheama "bordare"si consta in a introduce intre ciocurile barelor care vin la partea infrioara si ciocul barelor de sus alte 2 bare mai groase care sa margineasca golul.

                      Am o alta intrebare stie cineva sa-mi exice de ce in ultima poza postata de Alexis s barele de la partea inferioara sprijina sus pe reazem iar calaretii ancoreaza la partea inferioara in camp?Adica de ce barele de jos urca sus pe grinda iar calaretii coboara si au ciocul invers?
                      Se numesc bare ridicate si urmaresc diagrama de moment incovoietor maxim din portiunea respectiva de placa. Calaretii, acele bare scurte trec pe deasupra si merg tot pe portiunea de moment maxim in sectiunea de sus. Mai pe scurt o placa trebuie armata mai puternic pe margine, unde mometul este mai mare si mai putin in centru unde momentul este mult mai mic.
                      faci o casa si pentru urmasii tai

                      Comentariu

                      • ovideos2003
                        Membru
                        • 07.mai.2008
                        • 205

                        #12
                        Alexis multumesc de explicatie. Am mai vazut doar in poze armare ca a ta mi se pare foarte multa manopera ca sa armezi o placa in felul acesta, adica sa ridici tot a 2-a bara si sa cobori al doilea calaret, desi cred ca asta ar fi varianta corecta.Mi-ar place sa fac si eu tot asa insa mi-ar lua timp foarte mult si sper sa ajung la acoperis pana la iarna.Eu armez int-un mod mai simplu cum am vazut ca au facut niste "mesteri" la alta casa din cartier.Adica barele de jos le trec toate prin centuri la partea de jos fara sa le fac ciocuri ,iar calaretii ii asez deasupra cu ciocul in jos pe toate marginile. Capetele barelor care ies din ochiuri spre interiorul placii le trec o portiune si in ochiul vecin.Nu stiu cat o fi de corect asa insa acum pe santierele din zona mea cred ca-i cea mai raspandita practica .
                        Am o dilema si despre lungimea calaretilor. Acestia trebuie sa fie 1/4 din lungimea laturii celei mai scurte a camerei. Pe plansele care le am cu modele de armari acestia au aceeasi lunime si pe latura scurta si pe latura lunga a camei, astfel incat portiunea mai slab armata din centru, "fereastra" are forma dreptunghiulara. Este corect asa ?intr-o camera 8x4 de exemplu ,calaretii sa fie de un 1 m pe toate laturile?

                        Comentariu

                        • alexis
                          Living Legend
                          • 05.nov.2006
                          • 1331

                          #13
                          [quote="ovideos2003"]
                          Nu e corect. trebuie sa aiba 1/4 din lungimea respectiva. Nu e greu sa faci ca la mine. Se face o unealta, unii ii zic ghelbar cu care le indoi acolo, jos pe placa si merge usor, trebuie un pic de rabdare si reusesti. cauta un fierar batran care a lucrat pe la blocurile lui Ceausescu si il iei sa iti arate, il platesti ceva dar faci treaba buna. E pacat sa-ti vibreze placa cand sar copii prin camera, la joaca si sa stai cu teama mereu.
                          faci o casa si pentru urmasii tai

                          Comentariu

                          • ovideos2003
                            Membru
                            • 07.mai.2008
                            • 205

                            #14
                            Alexis probabil ca ghelbarul despre care vorbesti este scula aceea din dreapta pozei mele . Se vede foarte clar din poza ta cum trebuie indoit fierul nu trebuie sa-mi mai arate nimeni.
                            ajutoare nu-mi permit pentru ca am un buget foarte limitat ,multi ar zice ca e imposibil sa construiesti o casa cu bugetul meu.
                            I-mi poti spune te rog ca vad ca te pricepi ce rol au barele acela de repartitie care vin la 20 cm distanta sub calareti si care sunt la partea superioara? Am vazut ca in general se tinde sa se puna bare mai subtiri decat restul armaturii acolo.

                            Comentariu

                            • alexis
                              Living Legend
                              • 05.nov.2006
                              • 1331

                              #15
                              Barele de repartitie se fac din otel beton OB fi6 si au rolul sa tina calaretii la distanta la care ii pui. Pe grinda se leaga calaretii de barele grindei dar inspre golul de placa nu ii mai tine nimic si de aceea trebuie, incepand de la capatul cu cioc al calaretului sa montezi acele bare de repartitie, la distanta cam de 20 cm, paralele, una de alta pana la grinda. Ai grija sa confectionezi acele "capre" care trebuie sa aibe inaltimea astfel incat sa sprijine pe barele de jos si sa tina calaretii cu repartitii cu tot la partea superioara astfel incat barele de sus, si calaretii sa aiba acoperirea de beton de 2,5 cm. Adica de la barele de sus si pana la fata placii sa ai 2, 5 cm. E ff important!!!. La fel la barele de jos, de pe scandurile cofrajului, trebuie sa ai intre cofraj si bare 2, 5 cm. La fel FFF important, altfel armezi degeaba. Daca ai balcoane ai grija ca se armeaza mai puternic la partea superioara, minim fi10 cm.
                              Fișiere Atașate
                              faci o casa si pentru urmasii tai

                              Comentariu

                              Procesare...