Cum se armeaza marginile unui gol in tavan?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • ovideos2003
    Membru
    • 07.mai.2008
    • 205

    #16
    Ms mult Alexis La placa mea am pus peste tot bare de fi 10 cu ochiuri de 20 si calareti tot fi 10 la 20 cm distanta ,balconul tot asa am prelungit barele din camera. Observ la placa ta ca parca calaretii sunt mai grosi decat restul barelor. La ce marime sunt facute ochiurile si ce grosime au barele la tine?Mai am o dilema cu calaretii de la colturile camerelor. Sa ma duc in in colt cu ei pe 2 directii si sa-i suprapun pe o portiune ?

    Comentariu

    • alexis
      Living Legend
      • 05.nov.2006
      • 1320

      #17
      Postat în original de ovideos2003
      Ms mult Alexis La placa mea am pus peste tot bare de fi 10 cu ochiuri de 20 si calareti tot fi 10 la 20 cm distanta ,balconul tot asa am prelungit barele din camera. Observ la placa ta ca parca calaretii sunt mai grosi decat restul barelor. La ce marime sunt facute ochiurile si ce grosime au barele la tine?Mai am o dilema cu calaretii de la colturile camerelor. Sa ma duc in in colt cu ei pe 2 directii si sa-i suprapun pe o portiune ?
      Este cam mare distanta intre bare (20 cm), la mine ochiurile formate si distanta dintre calareti este de 15 cm ( armarea placii este facuta de mama mea si spune ca este o placa slab armata). Calaretii sunt din PC 8 , numai deasupra living-ului trec bare ridicate (ghelbarite ) din PC 12, deoarece am deschiderea mare la living. Si de asemenea calaretii de la balcoane sunt comuni cu cei de la camere, si de aceea sunt mai grosi de fi 8.
      Calaretii ii montezi din latura in latura, chair daca se suprapun cu cei de pe latura imediat perpendiculara, chiar te ajuta ca pui repartitiile mai scurte.
      faci o casa si pentru urmasii tai

      Comentariu

      • ovideos2003
        Membru
        • 07.mai.2008
        • 205

        #18
        Am vazut si pe la vecini care au folosit fier fi ,8 tot ochiuri de 15 cm, insa din cauza ca am folosit fi 10 am facut ochiurile mai mari. Nu se prea fac armari cu ochiuri de 20 nici in zona mea dar din ce am mai discutat cu cine are experienta pe santier ,se pot face.

        Comentariu

        • alexis
          Living Legend
          • 05.nov.2006
          • 1320

          #19
          Postat în original de ovideos2003
          Am vazut si pe la vecini care au folosit fier fi ,8 tot ochiuri de 15 cm, insa din cauza ca am folosit fi 10 am facut ochiurile mai mari. Nu se prea fac armari cu ochiuri de 20 nici in zona mea dar din ce am mai discutat cu cine are experienta pe santier ,se pot face.
          diksante
          Toate aceste solutii, dreiametre, distante, rezulta din calcule de rezistenta. Nu cred ca ai facut mare economie, dar tu stii mai bine.
          faci o casa si pentru urmasii tai

          Comentariu

          Procesare...