Centura casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • moshul
    Incepator
    • 04.aug.2008
    • 7

    Centura casa

    Va rog un sfat
    Cum trebuie sa fie centura in cazul de fata?

    Multumesc.
    Fișiere Atașate
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13005

    #2
    Si geamul ala cum sta asa in aer, la partea superioara?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • moshul
      Incepator
      • 04.aug.2008
      • 7

      #3
      Nu .... va fi incadrat in acoperis
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13005

        #4
        Nu sunt sigur insa cred ca ai nevoie de niste stalpi pe lateralele golului.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • Consultant constructii
          Membru
          • 17.iun.2008
          • 224

          #5
          Are dreptate Vys. In cazul lucarnelor centura se intrerupe cu stalpi la capete. Acum mai depinde si ce dimensiuni au acei spaleti, ce distanta ai de la stalpii cei mai apropiati la golul de fereastra. In caz ca se dispun stalpi la marginile golului atunci acestia trebuie sa fie bine ancorati in centura nivelului inferior.

          Comentariu

          • Beda
            Incepator
            • 26.aug.2006
            • 58

            #6
            Armare centura

            Am ajunns la centura!!!!!!!
            Pana aici e totul ok! As dori sa stiu grosimea fierului necesar pentru armare (deasupra vine acoperisul) si o metoda prin care sa dau la cofrag un nivel absolut! Nu ma trimiteti la mesteri ca eu lucrez oricum!!!!
            Mersiiii!!

            Comentariu

            • Basturea
              Membru
              • 03.oct.2008
              • 163

              #7
              pentru centura este suficient fier striat de 10 cu etriere fier de 6 cam la 15 cm unul de altul la intrare in stalpi apoi puteti sa ii mai rariti pe la 20 cm, pentru nivelul cofragului il dati din prima cu scandura....puneti scandura pentru cofraj la cumpana si nivelul dorit( spre exemplu doriti centura groasa de 20 cm..faceti panouri de scandura la de la 30 cm in sus...ridicati de la zidarie 20 cm si plecaqti in cumpana pana la capat...surplusul de panou il coborati pe zidarie in jos)...cam asta ar fii
              Spor la treaba

              Comentariu

              • Beda
                Incepator
                • 26.aug.2006
                • 58

                #8
                Multumesc! Am doar fier de 8 la fire dar si la etrieri! As putea sa bag 5 fire?
                Mersi!

                Comentariu

                • alexis
                  Living Legend
                  • 05.nov.2006
                  • 1320

                  #9
                  [quote="Beda"]
                  Daca ai doar fier de 8, in armatura stalpilor ce fel de fier ai bagat?

                  [quote="Basturea"]
                  De unde stii ca e suficient fier striat de 10? Ai vazut proiectul casei?
                  faci o casa si pentru urmasii tai

                  Comentariu

                  • Beda
                    Incepator
                    • 26.aug.2006
                    • 58

                    #10
                    In stalpi am fier de 22 cu etrieri de 8. Casa are parter si mansarda cu 17 stalpi in total!! Toti stalpii i-am suuuupradimensionat! Buiandrugii la fel!

                    Comentariu

                    • Basturea
                      Membru
                      • 03.oct.2008
                      • 163

                      #11
                      Postat în original de Basturea
                      De unde stii ca e suficient fier striat de 10? Ai vazut proiectul casei?
                      Cate o data nu trebuie sa vezi un proiect ca sa iti dai seama de asa ceva...plus daca ar fii avut asa ceva nu ar fii intrebat...iar la o casa cum are el doar nu ai vrea sa bage fier de 12...10 e suficient daca etrierii nu sunt rari....casa de la avatarul tau este a ta?..daca da zii tu ce fier ai in centura

                      Comentariu

                      • Basturea
                        Membru
                        • 03.oct.2008
                        • 163

                        #12
                        Postat în original de Basturea
                        Postat în original de Basturea
                        De unde stii ca e suficient fier striat de 10? Ai vazut proiectul casei?
                        Cate o data nu trebuie sa vezi un proiect ca sa iti dai seama de asa ceva...plus daca ar fii avut asa ceva nu ar fii intrebat...iar la o casa cum are el doar nu ai vrea sa bage fier de 12...10 e suficient daca etrierii nu sunt rari....casa de la avatarul tau este a ta?..daca da zii tu ce fier ai in centura....nu a spus nimic de grinzi...spatii fara zidarie asa ca e suficient fierul de 10 striat....cel putin asta e parerea mea

                        Comentariu

                        • ghimarcat
                          Membru Marcant
                          • 19.feb.2006
                          • 412

                          #13
                          Stalpi cu striat de 22????????
                          (Bun pt cutremurul de azi)
                          De ce ai pus fier asa de gros....ce casa ai?

                          Comentariu

                          • alexis
                            Living Legend
                            • 05.nov.2006
                            • 1320

                            #14
                            Postat în original de Basturea
                            Postat în original de Basturea
                            De unde stii ca e suficient fier striat de 10? Ai vazut proiectul casei?
                            Cate o data nu trebuie sa vezi un proiect ca sa iti dai seama de asa ceva...plus daca ar fii avut asa ceva nu ar fii intrebat...iar la o casa cum are el doar nu ai vrea sa bage fier de 12...10 e suficient daca etrierii nu sunt rari....casa de la avatarul tau este a ta?..daca da zii tu ce fier ai in centura
                            Dupa cum vezi omu' zice ca are striat de 22 in stalpi dar pt centuri nu mai are decat de 8..... Ce fier am eu in centura? In centura am dimensiunea specificata in proiect. Dupa poza, asa, ce dimensiune de fier crezi ca trebuie sa am?
                            faci o casa si pentru urmasii tai

                            Comentariu

                            • Beda
                              Incepator
                              • 26.aug.2006
                              • 58

                              #15
                              Am pus fier striat de 22 pt. ca il aveam de ceva timp la fel si fierul de 8 . Totusi intrebarea este daca pot suplimenta centura cu un fir de 8. In proiect scrie fier de 10. Dar ma gandesc 4x10= 40 si 5x8=40 Sau gresesc? Etrierii i-am pus la 15!

                              Comentariu

                              Procesare...