Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Adeziv pe toata suprafata polistirenului sau contur?

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Adeziv pe toata suprafata polistirenului sau contur?

Am o casa din caramida pe care am tencuit-o pe interior si urmeaza sao tencuiesc pe exterior si sa-i fac termosistemul. Am inteles ca se poate pune termosistemul direct pe caramida, aplicand adeziv pe placile de polistiren doar pe contur si placinte in mijloc, sau sa tencuiesc casa cu tencuiala pe baza de ciment, apoi sa fac termosistemul cu aplicarea adezivului pe toata suprafata placii de polistiren, apoi dat pe adeziv cu pieptenele si apoi aplicare pe perete. Se observa clar ca a doua varianta este mai scumpa, dar rugamintea mea este sa-mi spuna cineva care sunt avantajele acestui sistem.

Pe varianta 2 ai un plus de rezistenta la pereti si un consum mai scazut de adeziv la lipirea polistirenului.
    Cu respect.

Comentariu

Re: Adeziv pe toata suprafata polistirenului sau contur?

Postat în original de shobyka
      Am o casa din caramida pe care am tencuit-o pe interior si urmeaza sao tencuiesc pe exterior si sa-i fac termosistemul. Am inteles ca se poate pune termosistemul direct pe caramida, aplicand adeziv pe placile de polistiren doar pe contur si placinte in mijloc, sau sa tencuiesc casa cu tencuiala pe baza de ciment, apoi sa fac termosistemul cu aplicarea adezivului pe toata suprafata placii de polistiren, apoi dat pe adeziv cu pieptenele si apoi aplicare pe perete. Se observa clar ca a doua varianta este mai scumpa, dar rugamintea mea este sa-mi spuna cineva care sunt avantajele acestui sistem.
      Puteti sa utilizati metoda in care mortarul adeziv se aplica pe perimetrul placii pe lungimea canturilor si in 3-6 puncte la mijloc daca nu aveti diferente de nivel mai mari de 1 cm.

Comentariu

Procesare...
      X