Casa in regie proprie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Stefan_C
    Membru
    • 25.feb.2010
    • 123

    #31
    Postat în original de andrei_radu
    Armatura placii casei mele a fost facuta cam asa...in partea inferioara bare individuale striate de 10 pe lungimea deschiderii si de 8 dispuse perpendicular deasupra celor de 10 astfel incat sa se formeze ochiuri de 12-13 cm. Toate barele din partea inferioara trebuie innadite numai pe sprijine (deasupra zidurilor interioare), la fel si in cazul in care pui plasa sudata, niciodata pe deschidere. In partea superioara a placii plasa sudata de 8, innadita(suprapusa) de aceasta data pe deschidere si nu deasupra sprijinelor. Plasa sudata se suprapune minim 4 ochiuri.
    Ciudat armat planseul ...
    - la partea inferioara aveti bare cu diametrul de 10 dispuse la 12-13 cm ( in medie 12.5 )=>6.28cmp/ml
    - la partea superioara aveti plase de 8 ( presupun ca plasa are ochiuri de 10 cm )=>5.03 cmp/ml
    Din cele spuse reiese ca , cel putin pe o directie, aria de armatura de la partea inferioara este mai mare decat cea de la partea superioara ... ciudat rau ...
    Poate primim mai multe informatii referitoare la planseul asta sa ne dam seama despre ce e vorba ... O schita eventual ...

    Comentariu

    • fullspeed_momo
      Membru
      • 31.aug.2008
      • 128

      #32
      Postat în original de oanaiasi
      La 3 dintre stalpi au cazut colturile. La unul este mai grav ca se vede si o bucatica de etrier. Cu siguranta betonul a fost prost facut. Initial am pus-o pe seama suvoiului de ploi din saptamanile trecute care au inceput imediat dupa ce am turnat stalpii si apoi placa. Cand am decofrat betonul era ud , crud. Dar cred ca totusi daca era un beton bun nu ar mai fi cazut colturile. Nu pot decat sa sper ca rezistenta lor nu e compromisa de tot. Placa arata ireprosabil. La 1 zi dupa ce a fost turnata era "beton".
      Marele secret care de fapt e o banalitate este construirea unui cofrag ce nu adera la suprafata betonului din stalpul, grinda, buiandrugul sau placa turnata. fratele meu a ales solutia plasarii unei folii de ceolofan intre scandura de cofrag si stalp. e simplu faci cofragu , prinzi folia de plastic cu capsatoru , montezi cofragu la locul lui si apoi torni cu grija betonul si vibrezi cat te tine cofragu adica sa nu se deformeze sau in cel mai rau caz sa se rupa. Indoiala ca ai facut beton la betoniera in curte e nefondata. Exemplu: acum 2 zile am turnata o placa peste fundatia de la parter, betonul l-am facut cu manuta mea, au fost 102 betoniere de facut. totul a fost turnat intr-o singura zi, necazul e ca meseriasu pe care acu ar trebui sa-l pocnesc e ca nu a vibrat betonul asa cum as fi vrut eu. proprietaru e multumit fiindca a iesit foarte dreapta. consider ca e vinovat deoarece el a "angajat" pe fiecare dintre noi dupa cum a putut. Deci nu conteaza cat de bun sau prost e betonu facut in curte sau ca are B350 sau B75, conteaza sa fie asa cum scrie in proiect si turnat de un meserias ce cunoaste trucurile sau cel putin minimile reguli ale zidariei...etc.
      ma pasioneaza multe "da bani e putini"

      Comentariu

      • zipo43
        Incepator
        • 14.sep.2010
        • 9

        #33
        eu zic ca metoda cu ceolofanul e o prostie , intreaba-l cum a tencuit?.Am mai vazut la cineva tot asa pus pe placa si singura solutie era regipsul ,ca de tencuit nici nu intra in discutie

        Comentariu

        • fullspeed_momo
          Membru
          • 31.aug.2008
          • 128

          #34
          eu iti zic ca nu e deloc cea mai mare prostie, mai ales ca stalpii nici macar nu-i tencuiesti. Asta 1, apoi 2, pana apuci tu sa tencuiesti acea suprafata (caz pt care iti faci casa in regie proprie) deja luciul specific dispare in totalitate. 3- s-a inventat acea scula care executa o manevra de buceardare sau cam asa ceva. Placa, nimic mai simplu o pot finisa sau zgaria foarte usor cu flexu ce are in bot peria de sarma. Adevarat ca e riscant sa-ti cada tencuiala in cap daca nu se tine bine, dar decat sa ai vreo fisura in placa fiindca ai pierdut majoritatea laptelui de ciment, mai bine pun ceolofanu, il capsez frumos sa stea pe pozitie si apoi de o fi sa nu pot tencui chiar si cu operatiunea "flexu" o sa adopt metoda tavanului fals din rigips care o sa fure maxim 3 cm din inaltimea camerei. Gandeste-te draga prietene ca multi se plang ca apar fisuri in placi dupa vreo luna doua de la turnare, chiar nu cred ca ai vrea si tu o placa fisurata deasupra capului. Asta vara m-am rugat de unu sa cumpere folie de ceolofan sa ii fac vo 4 cofraje de stalpi si a zis ca ce-i trebe ca e el inginer si asa ceva nu o vazut, si apoi l-am pus sa decofreze ce a vibrat cu cateva zile inainte, au inceput sa curga injuraturile, da de ce sa-i faci, omului ii iei da cu de-a sila nu poti sa-i bagi pe gat. Am tot auzit vorba care spunea ca pana nu te dai cu capu de pragu de sus si ametesti de vezi stelute verzi si apoi te izbesti si de ala de jos, nu te trezesti. A, ca uitasem, o venit randu buiandrugilor cand ma intreaba el acuma "Da ce zici, incercam sa vedem cum iese cu ceolofanu ala?" eu zic, "ma fraiere da eu ce am mancat acu o saptamana. na acu fac cum vrei, hai sa punem ceolofan" Vine gagiu la decofrat si dupa ce desface asta vo 4, 5 buiandrugi incepe sa i se ridice musteata. Cum a vazut toti buiandrugii ca-n poza cum mi-a dat dreptate. Asa ca cine crede ca e o prostie sa puna ceolofan sa nu-l puna dar sa nu aiba pretentii cand crapa cimentu pe ici pe colo. bafta si numai bine
          ma pasioneaza multe "da bani e putini"

          Comentariu

          • fullspeed_momo
            Membru
            • 31.aug.2008
            • 128

            #35
            Re: in atentia lui hidroplasto

            Postat în original de goo_
            In primul rind rspunsul tau este doar asa ca sa arati ca sti ceva meserie si chiar si tehnologii demult apuse. Pe linga faptul ca si tu ai recunoscut ca pentru a renunta la calareti trebuie sa armezi mai mult ,decit ar fi necesar la partea inferioara (in cimp) ,solutia pe care ai prezentato nu are nici avantaj economic ,nici tehnologic si mareste si timpul de montaj.
            Deci singurul avantaj pe care il gasesc este acela ca ai putut sa ma combati . Felicitari

            Oricum eu ma refeream la armatura de la partea superioara ,evident de pe reazeme, nu neaparat la calareti.
            Daca ai fii citit cu atentie citatul care a stat la baza comentariului meu, ai fii observat ca persoana respectiva a spus o ineptie , si anume ca pentru faptul ca a folosit plasa din bare legate la parte inferioara nu ar mai fi nevoie de calareti , justificind acest lucru prin faptul ca poate sa faca ciocuri barelor si sa le introduca in grinzi. Eu am vrut sa spun ca nu exista vreo solutie de armare,de placi continue de peste un etaj,care sa nu contina armature la parte superioara (evident in reazeme ). Tot daca erai mai atent la raspunsul meu ,i-am atras atentia ca nu cred ca stie ce inseamna calaret si nici rolul lui.

            In ziua de azi daca intrebi un maistru ,evident mai tinar cum arata o armare cu bare inclinate habar n-are.
            Eu stiu cum arata si bineinteles cum se face armare cu bare inclinate , desi nu-s nici inginer si nici maistru mai tanar. Am explicat asta pe un alt topic si aia mi-au zis ca-s nebun si vorbesc de OZN-uri, sa mai cant si la alta masa. Fir-ar, am mai zis eu ca cu de-a sila nu poti sa le bagi pe gat. Cica: "moment de incovoiere, moment de rupere. reazeme, lambda pe 4... , hai ma du-te de canta la alta masa )" misto, nu ? Concluzia e ca avem de invata si de la unii si de la altii, dar trebuie sa stim sa selectam
            ma pasioneaza multe "da bani e putini"

            Comentariu

            Procesare...