Alegere zidarie, discutii despre caramida, BCA si alte tipuri de zidarie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6877

    #46
    BCA sau caramida

    Si ce, la constructiile cu peretii din caramida nu este nevoie de cadre?
    Este nevoie, deci acest argument pica.
    Cu stima.

    Comentariu

    • robi69
      Membru
      • 12.ian.2007
      • 141

      #47
      BCA sau caramida

      Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni si nici nu sunt fan al vreunuia dintre materiale, deoarece eu sunt in faza de cumpararea de materiale pentru casa (in proiect este prevazuta caramida), dar cred ca dimensiunile cadrelor (si armarea) difera mult in functie de materialul filosit la zidarie si ca atare totul trebuie prevazut proiect.

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6877

        #48
        BCA sau caramida

        Nu e vorba de polemica ci de o discutie constructiva.

        Fiecare material de constructie (BCA si caramida) are calitatile lui, tot asa cum are si defecte.

        Alegerea depinde de proprietar dar decizia finala apartine proiectantului.
        Cu stima.

        Comentariu

        • nico30
          Incepator
          • 27.ian.2007
          • 68

          #49
          BCA sau caramida

          Adevarat grait-ai maestre, dar decizia finala apartine beneficiarului, adica eu.
          Pentru ca nu proiectantul o sa stea intr-o casa de boltari caramida sau chirpici.
          Adevarul ca fiecare sortiment de zidarie are avantaje si dezavantaje.

          Comentariu

          • alexis
            Living Legend
            • 05.nov.2006
            • 1318

            #50
            BCA sau caramida

            Eu stiu ca BCA este o zidarie de umplutura deoarece nu este portanta, adica nu are rezistenta mare la compresiune si la forte taietoare si se foloseste la structurile pe cadre la care se toarna stalpii, placa si dupa aceea se umplu golurile cu BCA.

            Caramida are propietati mecanica mult mai bune decat BCA si poate fi folosita ca zidarie portanta in care se ridica zidurile si dupa aceea se toarna stalpii (samburi).

            Asa este corect!
            In rest beneficiarul poate accepta orice doreste daca isi asuma raspunderea...
            faci o casa si pentru urmasii tai

            Comentariu

            • nico30
              Incepator
              • 27.ian.2007
              • 68

              #51
              BCA sau caramida

              Exista si BCA cu un coeficient de compresiune mai bun: gbn35, gbn45, gbn55.
              Portanta la ora actuala pe piata este doar gbn25 asa ca....
              Eu imi fac cu stilpi si simburi si placa asa ca nu ma deranjeaza dar punerea in opera economia de mortar si manopera ies mai bine.
              Parerea mea!!!

              Comentariu

              • calin.diaconu
                Administrator
                • 17.mar.2005
                • 420

                #52
                BCA sau caramida

                Dar de Wienerberger?
                Inteleg ca e o caramida cu goluri in interior, foarte bun izolator termic?
                www.calindiaconu.com

                Comentariu

                • alexis
                  Living Legend
                  • 05.nov.2006
                  • 1318

                  #53
                  BCA sau caramida

                  Sunt trei sau patru zone seismice in tara la noi, pentru fiecare zona exista un grad seismic pentru care se calculeaza o casa din punct de vedere al rezistentei.

                  Arhitectul trebuie sa stie asta si sa faca acel proiect in consecinta.
                  El si cu inginerul de rezistenta hotarasc si raspund pentru ce materiale vei folosii la constructia casei.

                  Atata timp cat nu se misca pamantul toate case stau in picioare.
                  Caramida Wienerberger Porotherm este buna, dar este si scumpa 300 lei/mc.
                  faci o casa si pentru urmasii tai

                  Comentariu

                  • Admin.MC
                    Membru Marcant
                    • 05.dec.2005
                    • 974

                    #54
                    BCA sau caramida

                    Wienerberger este recunoscut pentru caramizile Porotherm (de la tip 10 N+F - 100 mm - pana la tip 38 - 380 mm-) pe care le produce.
                    Este adevarat ca acestea, ca aproape orice alta caramida Porotherm, sunt mai eficiente din punct de vedere termic decat caramizile pline si chiar au devansat (ca si conductivitate termica) unele blocuri din beton celular autoclavizat.

                    Evident ca pe langa conductivitatea termica aceste materiale de constructii au si alte caracteristici tehnice mai mult sau mai putin importante, dar pe care trebuie, fara indoiala, sa le avem in vedere atunci cand trebuie sa luam o decizie.

                    Comentariu

                    • alexis
                      Living Legend
                      • 05.nov.2006
                      • 1318

                      #55
                      BCA sau caramida

                      O diferentiere in functie de rezistenta la incercari mecanice aveti?
                      Ar fi interesant de pus in balanta cu proprietatile termice.
                      faci o casa si pentru urmasii tai

                      Comentariu

                      • profex
                        Incepator
                        • 02.mar.2007
                        • 47

                        #56
                        BCA sau caramida

                        Ma bag si eu in vorba, am cautat azi oferte de pret pentru caramida si am de ales intre bloc ceramic si Porotherm.
                        La pret sunt comparabile.

                        Probabil ca intrebarea zace pe undeva pe forum dar nu-i asa usor de gasit.
                        Care sunt diferentele intre cele doua?
                        De ce as alege una in detrimentul celeilalte?
                        Profex

                        Comentariu

                        • alexis
                          Living Legend
                          • 05.nov.2006
                          • 1318

                          #57
                          BCA sau caramida

                          Cand va faceti un proiect pentru o casa o sa observati ca este insotit de un memoriu tehnic si de multe planse.

                          In memoriu tehnic se scrie ce materiale se vor folosii pentru casa.

                          Acelasi lucru o sa-l intalniti pe planse unde semneaza cei ce proiecteaza acea casa, semnand ei raspund pentru ce fac, asadar e mai bine sa lasati proiectantul sa va alega materialul pentru casa pt ca si raspunde pentru asta.

                          In general BCA-ul nu are rezistenta macanica buna, nu este portant dar este mai bun din punct de vedere termic.
                          Caramida are proprietati mecanice mult mai bune decat BCA-ul si este portanta, poate sustine placa si 1-2 etaje, dar nu este la fel de buna termic.
                          faci o casa si pentru urmasii tai

                          Comentariu

                          • Maestrul Max
                            Living Legend
                            • 28.iul.2006
                            • 6877

                            #58
                            BCA sau caramida

                            Ar fi util de efectuat un studiu de comparatie intre costurile realizarii pe mp/zidarie la aceasi cerinte de stabilitate a cladirii.
                            Cu stima.

                            Comentariu

                            • alexis
                              Living Legend
                              • 05.nov.2006
                              • 1318

                              #59
                              BCA sau caramida

                              Postat în original de MaistrulMax
                              Ar fi util de efectuat un studiu de comparatie intre costurile realizarii pe mp/zidarie la aceasi cerinte de stabilitate a cladirii.
                              Am stat si eu in Timisoara 7 ani, am inceput facultatea acolo.
                              Ati vazut dvs pe acolo, printre cladirile vechi vreuna cu BCA?
                              Si nu este zona seisimica importanta!
                              BCA a ajuns din izolator termic element de zidarie dupa revolutie, de atunci toti construiesc haotic si dupa ureche si in goana dupa bani fac compromisuri cu gramada cu voie cei care stiu si fara voie ceilalti.
                              faci o casa si pentru urmasii tai

                              Comentariu

                              • Maestrul Max
                                Living Legend
                                • 28.iul.2006
                                • 6877

                                #60
                                BCA sau caramida

                                Toate materialele de constructie au avantaje si dejavantaje.
                                Pentru executarea zidatiilor un plus de avantaje ofera caramida tip Porotherm.
                                Am sa revin cu un tabel comparativ.
                                Cu stima.

                                Comentariu

                                Procesare...