Terasa interna

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • narcis75
    Membru
    • 05.ian.2010
    • 116

    Terasa interna

    Ce as putea sa pun in locul insemnat cu rosu poate ma ilumina- vreo idee?
    Fișiere Atașate
  • anduvirgil
    Membru Marcant
    • 25.feb.2006
    • 527

    #2
    pentru a fi in ton cu acoperisul si pazia eu as pune lambriu de lemn sau acelasi material cu care se va face tavanul terasei
    anda panda din ...

    Comentariu

    • roxyunicul
      Incepator
      • 04.ian.2010
      • 71

      #3
      subscriu la lambriurile de lemn
      in toamna asta am montat la o casa lambriuri de lemn vopsite in aceeasi culoare cu grinzile si nu cred ca am vazut un lucru mai frumos decat ce a iesit
      din pacate, n-am acum poze, poate fac rost de ele dupa-amiaza
      acum pun doar 2 poze cu acelasi tip de lambriuri care au fost folosite si la terasa
      sper sa iti imaginezi cum ar veni lambriurile astea montate vertical, fara capriorii respectivi
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Lambriul de lemn necesita tratament " de jos " pina la montare , pentru a fi tratat , lacuit si pe canturi + lacuire sus pe pozitie . In timp necesita intretinere , de multe ori neglijata , rezultat ? = peste ceva timp va arata aiurea , sa nu spun naspa .
        Luasem si eu teapa cu lambriu pe calcan , asa ca am montat sindrila bituminoasa , solzi . Acum ma doare-n spate , de ani buni arata impecabil .....
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • narcis75
          Membru
          • 05.ian.2010
          • 116

          #5
          pe tavanul din interior merge ptr ca vreau ceva rustic numai ca pe mine ma intereseaza acolo sus exterior si sunt putin in dubii atasez o foto proiect
          poate asa vin idei mai multe
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • stefan1
            Membru Marcant
            • 20.sep.2009
            • 346

            #6
            Postat în original de Mircea G
            Lambriul de lemn necesita tratament " de jos " pina la montare , pentru a fi tratat , lacuit si pe canturi + lacuire sus pe pozitie . In timp necesita intretinere , de multe ori neglijata , rezultat ? = peste ceva timp va arata aiurea , sa nu spun naspa .
            Luasem si eu teapa cu lambriu pe calcan , asa ca am montat sindrila bituminoasa , solzi . Acum ma doare-n spate , de ani buni arata impecabil .....
            Dar lambriu PVC pe exterior se merita, rezista in timp ?

            Comentariu

            • roxyunicul
              Incepator
              • 04.ian.2010
              • 71

              #7
              am revenit cu 2 poze cu lambriurile respective
              din pacate, inca nu e gata casa. mai asteptam pana la anu'...
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • Mircea G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                #8
                Postat în original de stefan1
                .....Dar lambriu PVC pe exterior se merita, rezista in timp ?
                De rezistat, rezista , numai sa se potriveasca cu restul fatadei ...
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • roxyunicul
                  Incepator
                  • 04.ian.2010
                  • 71

                  #9
                  stiu ca sunt lambriuri de pvc sau plastic asemanatoare ca model cu cele din postarile de mai sus. chiar am vazut asa ceva. cele pe care le-am vazut io sunt de culoare visinie ca in prima poza de mai jos. cautand poza pe net (ca nu am poza cu ele montate pe casa), am gasit pe google o poza cu lambriuri (din pvc zic ei) care imita lemnul bine. modelul este acelasi ca la cele din lemn
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • narcis75
                    Membru
                    • 05.ian.2010
                    • 116

                    #10
                    Ok multumec. Pina la primavara am timp sa caut si sa ma decid oricum multumesc mult

                    Comentariu

                    • vigeak
                      Membru Marcant
                      • 22.oct.2007
                      • 408

                      #11
                      Dar daca spatiul acela marcat cu rosu va fi inchis, nu o sa fie foarte cald pe timpul verii pe acea terasa?

                      Eu as sugera sa cautati o solutie care sa permita si o ventilatie naturala a terasei.

                      Eu am o terasa asemanatoare si, pe langa faptul ca o zona a ramas deschisa pentru ventilatie, pana sa aplic lambriul am captusit intre capriori si cu vata minerala.
                      nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

                      Comentariu

                      • narcis75
                        Membru
                        • 05.ian.2010
                        • 116

                        #12
                        Da ar putea fi cald dar trebue inchis ma gindeam sa inchid cu BCA cum este in proiect nu stiu cum sa fac ca sa iasa bine.

                        Comentariu

                        • Mircea G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12085

                          #13
                          Postat în original de narcis75
                          Da ar putea fi cald dar trebue inchis ma gindeam sa inchid cu BCA cum este in proiect nu stiu cum sa fac ca sa iasa bine.
                          Sa ziditi acum cu BCA ar trebui sa luati masuri suplimentare de consolidare deoarece zidul nu ar avea legaturi solide .
                          Daca vreti sa nu va stresati , placati calcanul cu scindura ordinara sau osb gros si apoi izolati cu polistiren si faceti toata fatada acelasi finisaj . Procedind asa casa pare mai inalta decit daca se trateaza calcanul in maniera acoperisului si , respectati proiectul .
                          Tavanul terasei se poate realiza diferit , eu ma gindeam la placi Placocem . Permite un finisaj de durata , fara probleme .
                          Dar , terasa aceea va va da batai de cap cu scurgerea apei de pe ea , va trebui sa faceti tot timpul curat pe ea , si totul pentru a sta efectiv pe ea , poate de 2-3 ori pe an . Daca veti sta !
                          Mai bine faceti un parapet zidit si inchideti terasa cu geamuri . Scapati de mizerie , de apa si puteti faceti acolo o sera de flori + ca aveti o buna protectie termica .
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • nicu78
                            Living Legend
                            • 25.mar.2010
                            • 1164

                            #14
                            terasa interna

                            Postat în original de Mircea G
                            Postat în original de stefan1
                            .....Dar lambriu PVC pe exterior se merita, rezista in timp ?
                            De rezistat, rezista , numai sa se potriveasca cu restul fatadei ...
                            Eu am gasit un Lambriu din pvc ,de culoare mahon se potriveste extraordinar cu tabla si ferestrele ,....si zici ca e lemn ,pacat ca nu pot sa va arat,....
                            Meseriasii la inceput ziceau sa pun de lemn ,..dar au ajuns si ei la concluzia ca la lemn ii trebuia tratamentul si tragind linia ajungeai la acelasi pret cu pvc,.....am dat 20 lei m2 .....m-a ajuns la 13 mil,...cu totul,...

                            MESAJ MODIFICAT DE ADMINISTRATOR

                            Comentariu

                            • narcis75
                              Membru
                              • 05.ian.2010
                              • 116

                              #15
                              Postat în original de Mircea G
                              Postat în original de narcis75
                              Da ar putea fi cald dar trebue inchis ma gindeam sa inchid cu BCA cum este in proiect nu stiu cum sa fac ca sa iasa bine.
                              Sa ziditi acum cu BCA ar trebui sa luati masuri suplimentare de consolidare deoarece zidul nu ar avea legaturi solide .
                              Daca vreti sa nu va stresati , placati calcanul cu scindura ordinara sau osb gros si apoi izolati cu polistiren si faceti toata fatada acelasi finisaj . Procedind asa casa pare mai inalta decit daca se trateaza calcanul in maniera acoperisului si , respectati proiectul .
                              Tavanul terasei se poate realiza diferit , eu ma gindeam la placi Placocem . Permite un finisaj de durata , fara probleme .
                              Dar , terasa aceea va va da batai de cap cu scurgerea apei de pe ea , va trebui sa faceti tot timpul curat pe ea , si totul pentru a sta efectiv pe ea , poate de 2-3 ori pe an . Daca veti sta !
                              Mai bine faceti un parapet zidit si inchideti terasa cu geamuri . Scapati de mizerie , de apa si puteti faceti acolo o sera de flori + ca aveti o buna protectie termica .

                              Cum arata Placocem?

                              MESAJ MODIFICAT DE ADMINISTRATOR: daca doriti sa citati un post, puteti face aceasta selectand optiunea "Citeaza" situata in partea dreapta a fiecarui post

                              Comentariu

                              Procesare...