Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Totul despre TENCUIALA DECORATIVA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Postat în original de Cryssti Vezi post
    Da, casa a fost izolata si tencuita in intregime. Au fost trei muncitori la fatada, probabil fiecare cu stilul lui de aplicare/ driscuire. Rashpa sigur nu au folosit insa sustin ca au verificat peste tot cu bolobocul. Sincer ma gandesc serios sa ii pun sa dea jos decorativa si sa o refaca peretele cu substrat plan.
    Inainte de a aplica tencuiala decorativa, mai ales ca stiau ca este o tencuiala decorativa in strat subtire, cei care au lucrat la fatada trebuiau sa verifice ca masa de spaclu aplicata sa fie perfect neteda fara denivelari pozitive. Asta a fost cea mai mare greseala a lor, a doua greseala este ca afirma ca tencuiala decorativa bob de orez dupa uscare arata in halul in care arata la dumneavoastra iar a treia greseala este ca au lucrat prea putini la fatada, 3 muncitori la o fatada asa de inalta sunt putini.
    Parerea mea este sa lasati asa deocamdata, si in timp peste 2-3 ani, sa reinoiti fatada. Nu o sa fie deloc ieftin sa indepartati totul pana la stratul de polistiren.

Comentariu

• Am inteles... multumesc pentru lamuriri. Intre timp am vb si la firma de unde am cumparat materialele si o sa trimita un expert tehnic sa verifice lucrarea iar ca solutie mi-au spus de varianta de a da un strat nou de adeziv direct peste decorativa existenta, finisat perfect peretele, amorsat si apoi o noua tencuiala decorativa. Sper doar sa faca priza bine adezivul pe tencuiala decorativa siliconica.

Comentariu

• Din ce am mai citit vad insa ca nu prea se recomanda adezivul dat direct peste tencuiala decorativa. Care este si parerea d-voastra?

Comentariu

• Sunt de parere sa o mai lasati asa cativa ani pana se decoloreaza si murdareste iar apoi sa mai adaugati un strat polistiren sau sa inlaturati decorativa si apoi sa finisati din nou cu adeziv.Raul s a facut,adac puteti trage la raspundere echipa mai recuperati ceva din bani ,daca nu asta e,nu mai va uitati la casa cand e soare.

Comentariu

• Postat în original de Cryssti Vezi post
            Din ce am mai citit vad insa ca nu prea se recomanda adezivul dat direct peste tencuiala decorativa. Care este si parerea d-voastra?
            Masa de spaclu nu o sa aibe aderenta pe tencuiala decorativa. Nu va luati dupa ce au zis, firma respectiva are interesul de a va vinde din nou materiale. Asa cum am mai zis, lasati deocamdata asa deoarece "multi o sa vada dar putini o sa se priceapa" la ce vad. Din pacate asta e.

Comentariu

• Buna ziua!Dupa cum se poate observa in poza am o urma persistenta de cateva saptamani pe decorativa.Ziua cand e cald aproape dispare iar dimineata reapare.De la ce ar putea fi sau ce as putea sa fac?multumesc

Comentariu

• Cel mai probabil aveti umezeala in/sub stratul de finisaj. Intre tencuiala si trotuar aveti un strat hidroizolant ?

Comentariu

Procesare...
                X
                sigla BRAT