Conditii meteo pentru termosistem

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mayday147
    Incepator
    • 07.iul.2005
    • 3

    Conditii meteo pentru termosistem

    Zilele trecute m-am apucat sa plachez casa cu polistiren, direct peste caramida (fara tencuiala in prealabil). Pana ieri am apucat abia sa pun toate placile si sa pun o parte din plasa + al doilea strat de adeziv.
    Intrebarea mea este daca sunt in pericol sa se intample ceva cu termosistemul, date fiind conditiile de afara - ploaie, ninsoare, vant, frig (Bucuresti).
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Ai riscat prea mult lucrind la temperaturi sub + 5 grade.

    Depinde de noroc - daca a apucat sa se usuce cit a fost cald este ok insa asteapta sa treaca perioada sta cu umiditate mare.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • mayday147
      Incepator
      • 07.iul.2005
      • 3

      #3
      Al doilea strat de adeziv sigur nu s-a uscat, pentru ca a fost aplicat ieri, inainte sa inceapa sa ploua si sa se raceasca. In cel mai rau caz ce ar putea sa se intample?

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13007

        #4
        In cel mai rau caz o sa crape, probabil, al doilea strat cel cu fibra de sticla .
        Sper sa nu se desprinda stratul dupa polistiren , daca a inghetat.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • grecu daniel catalin
          Incepator
          • 14.dec.2005
          • 33

          #5
          conditii meteo de montaj

          Pentru sistemul "Baumit"am avut urmatoarele conditii specificate de distribuitor in scris:
          1)finisajele nu se vor executa in conditii de temperatura sub 5 grade pentru cele pe baza de rasini(Granopor si Silikon) si 8 grade pentru Silikat
          2)aceleasi conditii de temperatura trebuie respectate atat pentru stratul de suport,cat si pentru materialul care se aplica,urmand sa fie mentinute pe tot parcursul executiei lucrarilor cat si cel putin 24 ore dupa terminarea lor.
          3)finisajele nu se executa pe timp de ceata,umiditate atmosferica ridicata sau ploaie.
          Multa bafta!

          Comentariu

          Procesare...