Santuri perete beton armat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • baspri
    Incepator
    • 09.mai.2006
    • 57

    Santuri perete beton armat

    Buna ziua,

    Am achiztionat un apartament de 3 camere intr-un bloc din 78. Toti peretii despartitori ai camerelor sunt din beton armat.
    In urma decopertarii peretilor, am gasit niste santuri sapate de vechiul proprietar, prin care treceau niste tuburi de copex.
    La saparea acestor santuri se pare ca a dat de armatura la suprafata, care acum ori este crestata, ori taiata.
    Am marcat cu rosu unde presupun ca a fost taiata o bucata de armatura de ~ 30 cm.
    Va rog sa-mi spuneti cat de mult a fost afectata rezistenta si ce s-ar putea face pentru a remedia lucrurile.


    Multumesc.
    Fișiere Atașate
  • hot
    Membru
    • 12.nov.2010
    • 200

    #2
    nu pica blocul din asta stai linistit.pe vremea raposatului se faceau blocuri(nu anl.urile din ziua de azi la care le pica tavanul după receptie)nu se fura fierul ca sa se duca la remat.
    merg ca melcul cu casa dupa mine

    Comentariu

    • musu
      Membru Marcant
      • 09.oct.2009
      • 414

      #3
      din cate stiu eu, la un bloc realizat din placi de beton armat structura de rezistenta este de fapt intreaga constructie, nu un anumit schelet structural. Totusi, eu zic sa nu fii atat de panicos, nu cred sa se intample nimic dintr-asta. Si oricum, faptul ca e facut in 78 inseamna ca e dupa catastrofa din 77 si indeplineste noile normative aprobate de urgenta dupa cutremurul din 77. eu zic sa nu iti faci niciun fel de problema, la cate ziduri din blocurile vechile au fost distruse asta e nimic

      Comentariu

      • baspri
        Incepator
        • 09.mai.2006
        • 57

        #4
        Va multumesc pentru raspunsuri.

        Ce m-a mirat totusi este ca armatura este la suprafata si formata din plasa de fi 6 cu ochiuri de 20/20 cm. Ma asteptam ca fiind pereti de rezistenta, sa aiba o armatura mai solida.

        Am citit in mai multe randuri afirmatia ca armatura NU trebuie taiata, si de aceea imi faceam griji.

        Comentariu

        Procesare...