Constructia in regie proprie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • knoxville23
    Incepator
    • 21.oct.2010
    • 48

    Constructia in regie proprie

    Poate cineva sa ma lamureasca ce prevede legislatia in legatura cu executia lucrarilor de constructii in regie proprie?Cum este definit acest termen din punct de vedere legislativ?
    Ce obligatie are o persoana ce doreste sa construiasca in regie proprie?
    Stiu ca este obligatorie angajarea unui diriginte de santier.
  • razvan adrian
    Membru Marcant
    • 30.mar.2011
    • 303

    #2
    Re: Constructia in regie proprie

    Postat în original de knoxville23
    Poate cineva sa ma lamureasca ce prevede legislatia in legatura cu executia lucrarilor de constructii in regie proprie?Cum este definit acest termen din punct de vedere legislativ?
    Ce obligatie are o persoana ce doreste sa construiasca in regie proprie?
    Stiu ca este obligatorie angajarea unui diriginte de santier.
    Depinde de zona in care construiesti,va alegeti o echipa care va este recomandata de cineva pe care il cunoasteti bine,iar ca sa nu aveti batai de cap,la primarie sint ingineri care va pot oferii serviciile din punct de vedere tehnic,punere in opera a materialelor.Acelasi inginer va poate controla si semna actele si proiectul pe care il aveti ,pe faze determinante,care sint urmatoarele:sapatura si fundatie,soclu armat,turnare radier si armatura,zidarie si stilpi,cofrare,armare placa peste parter,acoperis ,instalatie electrica ,apa, samd.Cu cca 500-100 euro veti fi mult mai linistit ca are cine sa va controleze oamenii,dar va recomand sa cumparati o carte din colectia Poti face si singur/Tehnica de zidarie ,armare si cofrare costa 12 lei,si sint inca vreo 4-5 carti cu subiectye tehnice legate de instalatii,finisaje,tencuieli,asta asa ca sa stiti cam cum stati cu consumurile de materiale si punerea lor in opera.Eu de profesie sint ing constructor de 20 de ani,sint pe santier de la cca 14 ani,dar m am lasat de inginerie,fac termoseminee din care pot sa traiesc decent,am libertate totala,munca pe masura.Nu va bucuratri la un pret mic pe structura de rezistenta ca ...va fi jale,sa cautati sa fiti permanent la lucrare,materialele se mai si "evapora",trebuie sa aveti grija ca muncitorii sint smecheri si stiu sa va scoata din santier ,va trimit mereu dupa cite ceva de cumparat asa ca...fiti cu ochii in 4,"vecinul de lg casa ,face treaba paguboasa"...va spun din experientele mele anterioare.Trebuie sa va faceti un necesar de materiale,incepind de la cuie pina la ultima tigla de pe casa,sa va organizati cit mai bine timpul si prezenta dumneavoastra pe santier,nu lasati oamenii nesupravegheati ca ...va fi jale mare...Bafta ,sanatate,Razvan
    bagera

    Comentariu

    • DannaT
      Incepator
      • 24.iun.2011
      • 47

      #3
      Re: Constructia in regie proprie

      Postat în original de knoxville23
      Poate cineva sa ma lamureasca ce prevede legislatia in legatura cu executia lucrarilor de constructii in regie proprie?Cum este definit acest termen din punct de vedere legislativ?
      Ce obligatie are o persoana ce doreste sa construiasca in regie proprie?
      Stiu ca este obligatorie angajarea unui diriginte de santier.
      Da.. fiecare cu parerile si cu experientele lui.

      Regia proprie teoretic nu mai este acceptata. Cu toate astea in alta parte decat Bucuresti se accepta de catre inspectorat(pt ca aici sunt probleme) cu conditia sa ai RTE(responsabil tehnic cu executia) si Diriginte de Santier.
      Pasii sunt urmatorii:
      -iti ridici de la primarie certificatul de urbanism
      -contactezi un arhitect pentru arhitectura
      - un inginer pentru rezistenta
      -intre timp iti depui dosarele pentr avize (mediu, gaze, electrica)
      -cauti un diriginte de santier
      -depui DTAC (dosar tehnic pentru autorizatie de construire) impreuna cu avizele la Inspectorat.
      -astepti sa iasa autorizatia si apoi te apuci de treaba
      Cam astia sunt pasii .. multa bafta!

      Comentariu

      • DannaT
        Incepator
        • 24.iun.2011
        • 47

        #4
        Am uitat ceva.. daca este in mediu rural si are regim de inaltime max P+M nu mai ai nevoie de Proiectul complet de executie si nici de RTE

        Comentariu

        Procesare...