Necesar materiale constructie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • AutoCristi
    Incepator
    • 04.ian.2011
    • 20

    Necesar materiale constructie

    Buna ziua,
    As dorii in primavara sa ma apuc de constructia unei case si in Bucuresti. Am inteles ca cele mai bune materiale pentru constructie ar fi blocurile ceramice BRIKSTON BKS 25, iar ciment am inteles ca ar fi indicat sa merg pe ROMCIM si restul nu ma pricep, daca am gresit cu ceva, sau are cineva solutii mai bune le astept dar as vrea o constructie foarte solida din simplul fapt ca prin curtea mea trec zilnic atat masini de mare tonaj cat si foarte multe masini obijnuite, ma refer la masini mici, turisme deci vibratiile sunt foarte mari, o autoutilitara de 30 de tone cand intra cam vibreaza patul sub mine in casa. Ce imi recomandati sa folosesc si la ce pret / mp m-ar duce o casa construita atat cu o izolatie buna, la subsol hidroizolatie cat si cu o structura foarte solida? La subsol casa va avea 60 mp inclusiv garajele, la nivelul solului 100, la etaj 97, iar terasa 80 de mp. La ce pret aproximativ / mp pot ridica aceasta cladire cu firma de constructii fiindca in regie proprie in totdeauna voi avea probleme cu angajatii. Nu o vreau mai intinsa deaorece nu imi permite terenul pe care il detin, nu foarte mare din pacate si de aceea am optat pentru constructia casei mai mult in intaltime decat sa ma extind cu ea. Este pe malul lacului Tei si nu am inca un studiu geodezic, dar nu cred ca va fi problema cu asezarea. O alta problema ar fi ca pretul dat de oricine este/mp construit. Pentru dimensinile utile pe care le-am dat eu, cam ce dimensiuni construtite ar rezulta?

    Cu stima,
    Dinu Cristian!
  • Seni
    Living Legend
    • 05.mar.2006
    • 3526

    #2
    in primul rand, o problema o vad cu subsolul..., cu toata hidroizolatia vei intampina probleme cu umezeala, mai intai fa-ti un studiu geo, pe urma incearca sa gasesti un arhitect bun si afli toate raspunsurile...
    eu am folosit caramida soceram, am fost foarte multumit!

    Comentariu

    • Cristian-Ioan
      Membru
      • 24.mai.2006
      • 145

      #3
      Nu poti face calcule dupa ureche. Estimarile initiale doar te vor induce in eroare. Abia in momentul in care vei avea proiectul facut poti face un calcul realist. Pana atunci e bine sa ai rabdare si eventual sa verifici locurile in care gasesti materiale la pret bun, astfel incat sa fii pregatit la debutul constructiei. Din cate stiu diferenta intre suprafata utila si cea contruita este de aproximativ 80%.

      Comentariu

      • Seni
        Living Legend
        • 05.mar.2006
        • 3526

        #4
        nici atunci nu este realist, apara atatea .... neprevazute......

        Comentariu

        • Cristian-Ioan
          Membru
          • 24.mai.2006
          • 145

          #5
          Absolut, insa eu ma refeream la cheltuielile mari, neprevazutele sin..........neprevazute. Mai mult, daca este prima casa pe care o constrieste sint multe cheltuieli neprevazute, care ar putea fi prevazute insa nu toti stiu de ele. De exemplu majoritatea se rezuma la fundatie sa calculeze sapatura si betonul, unde sa mai puna scandura pentru cofrare, decofrol, sirma de cofrare, sirma de legat etrieri, cuie etc.

          Comentariu

          • AutoCristi
            Incepator
            • 04.ian.2011
            • 20

            #6
            Multumesc foarte mult!

            Comentariu

            • Derpina21
              Incepator
              • 13.mar.2012
              • 1

              #7
              Un subiect foarte interesant mersi de informatii
              constructii masini

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13007

                #8
                Pe acest subiect cred ca ar trebui expus un exemplu practic de la cei care au facut un proiect si astfel se va intelege exact cum sta treaba cu necesarele, cum se calculeaza, ce intra intr-o fundatie sau un perete etc.
                O sa incerc sa postez eu un necesar pe un exemplu concret, o fundatie, un planseu sau alte suprafete ale unei case, conform proiectului. De indata ce am datele le voi posta si acelasi lucru il poate face oricine are la indemana astfel de date.
                Dupa aceste exemple ar putea fi mai usor de inteles anumite aspecte ce trebuie avute in vedere la inceput de drum de constructor amator sau beneficiar amator de constructii.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                Procesare...