Cumparare uscatorie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • papi
    Membru
    • 30.mar.2008
    • 289

    Cumparare uscatorie

    buna seara ,
    as dori sa va intreb si eu daca stie cineva in ce conditi se poate cumpara o uscatorie de la bloc ? sau de la cine ? blocul este de pe vremea lui ceausescu iar uscatoriea este la et 4/4
    cu respect
    salutare la toti
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    He, he ... altul ca mine!

    Se poate insa iti trebuie nervi si sa nu ai parte de smecheri sau persoane care vad o mare afacere din asta si cer ce nu au avut o viata intreaga.

    Ideea este urmatoarea:
    -ideal este sa ai acordul tuturor vecinilor, mers la notar si facut hartiile, dat accept vecini etc. Este un pas greu, sa ii aduci pe toti este greu sau mai exista posibilitatea de a veni notarul
    -teoretic nu ai nevoie de acordul tuturor vecinilor pentru ca in 2010 este data o Lege si ai nevoie de mai putin, iti trebuie 2/3
    -cu hartia de la notar trebuie scoasa suprafata din indiviziune, cadastru etc.
    -ulterior se intabuleaza pe noul proprietar cu toate nebuniile legate de schimbare destinatiei spatiului la Primarie, autorizatie modificare acces, inglobare la apartament, impozit etc.

    Daca reusesti pasul 1 restul cred ca e mai usor, doar chestiune de bani si timp.

    Legea respectiva se cheama L 170/2010
    "(3) Prin exceptie de la dispozitiile alin. (2) si prin derogare de la prevederile art. 39 din Legea nr. 230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari, incetarea destinatiei de folosinta comuna pentru partile comune din cladirile cu mai multe etaje sau apartamente se poate hotari motivat, cu o majoritate de doua treimi din numarul coproprietarilor. "
    Ultima editare de VYS; 19.ian.2012, 20:37.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • papi
      Membru
      • 30.mar.2008
      • 289

      #3
      sal,mersi de raspuns
      la mine putin sta altfel treaba ,eu am vrut sa cumpar uscatoria cu ceva ani inainte si vecinul nu a vrut sa semneze,acum ma anunta el ca sa imi iau ce am pe acolo ca o cumpara el (tipic romanesc ) si acum studiez situatie ce este de facut ....
      mersi mult
      salutare la toti

      Comentariu

      • adypompy
        Incepator
        • 28.sep.2008
        • 5

        #4
        Răspuns la: Cumparare uscatorie

        IDecizia nr. 1514 din 15 noiembrie 2011 referitoare la exceptia de neconstitutionalitate a prevederilor art.45 alin.(3)-(6) din Legea cadastrului si a publicitatii imobiliare nr.7/1996 :

        Admite exceptia de neconstitutionalitate ridicata de municipiul Brasov, ca persoana juridica de drept public, prin primar, si de primarul municipiului Brasov, in calitate de autoritate executiva a administratiei publice locale a municipiului Brasov, in Dosarul nr.7.936/62/2009 al Tribunalului Brasov - Sectia comerciala si de contencios administrativ si constata ca prevederile art.45 alin.(3)-(6) din Legea cadastrului si a publicitatii imobiliare nr.7/1996 sunt neconstitutionale.

        Veti avea nevoie de acordul tuturor proprietarilor.

        Citeste mai mult: http://www.avocatnet.ro/content/foru...#ixzz2nlnE2S3X
        Follow us: Avocatnetro on Facebook

        Comentariu

        • bogdanfnf`
          Membru Marcant
          • 26.dec.2007
          • 630

          #5
          Răspuns la: Cumparare uscatorie

          Papi , nu semna nici tu !! )

          Comentariu

          Procesare...